Skocz do zawartości

New York City


Jakub K

Rekomendowane odpowiedzi

Po pierwsze dobrze żebys w internecie znalazł plan ulic na Manhattanie (bo jak mniemam tam będziesz chciał spędzić tych kilka godzin?) i po prostu się z nim zaznajomił, dzięki temu będziesz wiedział jak biegną ulice, co jest moim zdaniem b. ważne, żeby w razie jakiegoś zbłądzenia poradzić sobie samemu i łatwo wrócić do punktu wyjścia. Jak wylądujesz na JFK, to kieruj sie na tzw. Airtrain (na lotnisku - w informacji dotyczącej komunikacji w NYC - dostaniesz mapę metra za darmo, tylko nie licz na to, że osoby tam pracujące cokolwiek Ci wytłumaczą, przynajmniej ja trafiłam na Meksykanki, tragicznie "dukające" po angielsku i w sumie na moje pytania nie otrzymałam odpowiedzi, ale dostałam mapkę metra, która bardzo mi się przydała:). W każdym razie kieruj się na Airtrain, a jak już się w nim znajdziesz, to jedź na Jamaica Center (ostatnia stacja), tam kup sobie najlepiej całodzienny bilet (chyba $12), możesz też kupić bilety na jednorazowe przejazdy, ale ten całodobowy jest po prostu wygodniejszy i możesz przesiadać się na wszystkie linie metra. Z Jamaica Center żeby dojechać na Manhattan wsiadłam w niebieską linie metra (blue line - kolor metra wyświetlany jest na wagonach), ja wysiadłam na 53 i Lexington Avenue skąd skierowałam się do Central Parku (po drodze Madison Avenue i znana Piąta Aleja), w pobliżu 53 i Lexington jest także Rockefeller Center, Times Square. Dojazd z JFK na 53 i Lexington zajął mi ok. 30 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz mapki metra (subway) w NYC, oraz mapki linii autobusowych http://www.mta.info/maps/

AirTrain'em z lotniska JFK można jechać w dwóch kierunkach, albo do linii E albo do linii A - obie dojeżdżają na Manhattan.

Osobiście poleciłbym do zwiedzenia co następuje (oczywiście jest to mój subiektywny wybór, dla Ciebie może być interesujące zupełnie co innego):

1. Muzeum Historii Naturalnej (American Museum of Natural History - http://www.amnh.org/). Możesz tam dojechać bezpośrednio linią A, wysiadasz na przystanku 81 Street.

2. Muzeum Policji Nowojorskiej (New York City Police Museum - http://www.nycpolicemuseum.org/). Tu byś musiał przesiąść się na linię R lub W, wysiąć na stacji Whitehall i kawałek się przejść.

3. Coś nietypowego na koniec: Muzeum Seksu (Museum Of Sex - http://www.museumofsex.com/). Możesz dojechać linią R lub W do stacji 28 Street

Punkt 1 polecam Ci dlatego, że to powinien chyba każdy zobaczyć, naprawdę można obejrzeć wiele interesujących rzeczy (jeśli ktoś lubi naturę, przyrodę, historię życia na ziemi, itp). Punkt 2 polecam bo fajnie się ogląda, szczególnie stare pojazdy i broń. Punkt 3 - jest to coś nietypowego, mało kto z osób zwiedzających NYC tam był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Times Square znajduje się w samym centrum Manhatttanu, no więc generalnie nie powinno być problemów z trafieniem tam:) Ja polem zakup mapki NYC lub samego Manhattanu, kosz ok 10$ i nie ma takiej paniki, gdy się zgubisz:). Możesz ją dostać w każdym sklepei z pamiątkami. Uważam, że dla samego zobaczenia warto tam się przejść, chyba że nie lubisz dużych skupisk ludzkich, chociaż generalnie cały Manhattan jest crowdy.. Jeżeli wolisz spokój polecam spacerty po Central Parku.

ESB też jest warte odwiedzenia, panorama miasta jest zachwycająca.. Minusem jest drogi bilet (dokładnie nie pamiętam ale ok. 40-70$), ale ja byłam bardzo zadowolona z wyprawy:) Oczywiście nietrudno jest tam tafić, na rogu 5th Ave i 34th St.

Jeżeli masz tylko kilka godzin, to nie polecam wycieczki na Statue, ponieważ jest to dosyc czasochłonna wycieczka. Możesz natomiast wybrać sie na rejs promem wokół Liberty Island, na wybrzeże dojedziesz linią metra 1, N, R i W, jeżeli się nie mylę..

Z ciekawych rzeczy, jest mnóstwo muzeuw, barów, sklepów itp i każdy znajdzie coś dla siebie. Zależy co lubisz, natomiast te miejsca są faktycznie symbolami NYC (jest jeszcze WTC ale oprócz ruin nie ma tam obecnie nic ciekawego). Jeżeli dotrzesz na wybrzeże, możesz odwiedzić Wall Street i obejrzeć Brooklyn Bridge.

Generalnie ja jestem zakochana w tym mieście (mam na myśli głównie Manhattan) i chociaz obecnie nie mam takiej możliwości, byc może kiedys się tam przeprowadzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...