Skocz do zawartości

Prawo Jazdy Ny


annsophie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

  • Odpowiedzi 29
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Hej. Odświeżam temat :)

W lipcu przylatuję przylatuję pierwszy raz do US, zatrzymuję się w NY (green card). Po jakim okresie pobytu w tym mieście mogę ubiegać się o prawo jazdy Stanu Nowy Jork?

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy nie trzeba zaczekać na SSN?

  • prove your name - provide your Social Security Card and one or more documents that total 4 points from the list below (there are special requirements If you are not eligible for a Social Security Card) 1 - po wejściu w ten przypis pojawia się coś takiego:

"...If you are not eligible to have a Social Security Card, you must show documents that total 6 points from the list below and a letter from the Social Security Administration (SSA) that was issued within 30 days of your application to DMV; the letter must state that you are not eligible to have the card. You must also show the Department of Homeland Security documentation that was used by the SSA to determine that you are not eligible..."

Acceptable Documents for Proof of Identity Point Value Proof of DOB?

US Social Security Card

2 NO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

W tym tygodniu zdalam egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. D w NY, w nowej siedzibie DMV na Manhattanie (na przeciwko budynku poczty, W32St miedzy 8 i 9 aleja), wiec kilka informacji na biezaco dla posiadaczy zielonej karty i numeru SS. Na poczatku czerwca zaszlam do DMV obejrzec sobie to miejsce, dostac Driver's Manual (ksiazeczke, ktorej kilkukrotne przeczytanie-tu dopisze, ze moj angielski jest taki przecietno srednio-zaawansowany, w zupelnosci wystarczy, aby zdac egzamin) i formularz MV-44(materialy te sa dostepne w internecie). Dwa razy przeczytalam Driver's Manual, przyswoilam sporo nowych slowek, porobilam krotkie fiszki dotyczace dopuszczalnych odleglosci itp., a przede wszystkim cwiczylam siebie dwa tygodnie przed egzaminem na quizach dostepnych na stronie DMV:

http://dmv.ny.gov/driver-license/nys-dmv-drivers-manual-online-drivers-manual-and-study-guide

I tak jak mozecie przeczytac w innych postach, pytania testowe ze stron DMV pojawiaja sie na egzaminie! Ich przerobienie w zupelnosci wystarczy. Ja zdawalam po angielsku, bo wyszlam z zalozenia, ze to dobra szkola jezyka. Szukalam innych stron w necie z przykladowymi testami i narobilam sobie tylko strachu, ze nie pamietam np. kary za ewentualne odmowienie testu na obecnosc alkoholu. Po egzaminie teoretycznym na prawko z Polski, jakos nie moglam uwierzyc, ze znajomosc ok 20 znakow zamieszczonych w Driver's Manual wystarczy.

Dzien egzaminu wybiera sie samemu(pon-pt 8-5.30), pracownik obslugi pomaga przy zdobyciu numerka do wlasciwego urzednika (ubiegamy sie o learner permit), kieruje we wlasciwym kierunku i po chwili czekania trafiamy przed biurko pierwszego urzednika. Zostaja potwierdzone nasze dane osobowe: pani obejrzala moj polski paszport, karte z numerem SS, zielona karte- i to jej powinno wystarczyc w mysl punktacji DMV, ale poprosila mnie jeszcze o karte bankowa z moim nazwiskiem. Uzupelnika kilka miejsc na formularzu, poprosila o przeczytanie ciagu liter na malej tablicy ok 3m za jej biurkiem-to bylo 5 sec.badanie wzroku, zapytala czy zdaje po angielsku i wskazala numer komputera, do ktorego mam sie udac, a potem miejsce, gdzie mam wrocic po zakonczeniu egzaminu. W praktyce wystarczy sie odwrocic i juz sie jest na sali egzaminacyjnej. Jeden straznik zerka na wszystkich zdajacych. Komputer ma ekran dotykowy i po potwierdzeniu danych (w formie testu:), jesli ktos nerwowy, to mysle, ze go to troche uspokaja i przygotowuje na wlasciwe pytania) pojawia sie informacja o limicie czasu:180 min, ilosci pytac:20 i do dziela. Jest opcja skip i help. Sprawdzilam ta druga i pojawia sie komunikat, ze mam zaczekac na jakiegos pracownika, ale nikt nie podchodzi, a po chwili na ekranie mam to samo pytanie. Po pytaniu nr 20 cieszy moje oczy komunikat, ze zdalam i z jakim wynikiem. Ponownie trafiam do pierwszego urzednika, slysze slowa gratulacji, dostaje wydruk z moim wynikiem, pani uzupelnia kolejne rubryki na formularzu, skladam podpis i z tym samym numerkiem mam zaczekac na glownej sali. Po ok 15 min zostaje wezwana do innego urzednika, skladam wzor podpisu, zostaje sfotografowana i ponownie odeslana do czekania na dalsze formalnosci. I to naprawde chwile zajelo, ok 40 min, aby podejsc do kolejnego urzednika, uiscic oplate 73.25 dol. karta (debet or credit) i otrzymac informacje, co dalej czynic nalezy oraz Interim Permit, na ktorym sklada sie podpis i mozna wychodzic. W sumie spedzilam w urzedzie czas od 11 do ok 1 pm. Teraz powinnam otrzymac photo license w ciagu 2 tyg., moge szukac szkoly jazdy, musze odbyc 5-godzinny classroom training course (dzisiaj tego doswiadczylam i ciekawa jestem, czy kazda szkola ma tak aktualny trescia, ale przestarzaly forma material- mialam skojarzenia z serialem Dynastia, nagrany w latach 70 lub 80?) i majac zaswiadczenie ukonczenia tego kursu moge umowic sie na egzamin praktyczny. W szkole jazdy powiedziano mi dzisiaj, ze pierwszy wolny termin jest w ostatnim tygodniu wrzesnia, ale sama tego nie sprawdzilam. Tak wiec zdanie egzaminu teoretycznego naprawde nie jest trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podlacze do tematu jak zdaje sie prawko w WA na wizie turystycznej:

1. Idziemy do lokalnego DMV uzbrojeni w 4 dokumenty potwierdzajace tozsamosc: paszport, wazna wiza w paszporcie [robi za oddzielny dokument], SSN i prawko z Polski

2. Dostajemy numerek i czekamy na rozmowe z urzednikiem.

3. Podchodzimy do odpowiedniego stanowiska wskazanego przez nasz numerek i mamy krotka rozmowe w trakcie ktorej dajemy wymienione wyzej dokumenty do wgladu.

4. Mamy krotkie "badanie" wzroku na maszynce obok urzednika - trzeba przeczytac rzad liter, okreslic polozenie kwadratu (czy jest na zewnatrz prostokata czy wewnatrz) i na koncu czy widzimy migajace punkty po lewej i prawej stronie monitora. Do maszynki musimy przykleic sie glowa i i czolem nacisnac bialy klawisz nad monitorem, zeby wyswietlil sie obraz testowy.

5. Placimy 35$ i urzednik kieruje nas do stanowiska z komputerami obok, zeby zdac "knowledge test". Przedtem pyta, w jakim jezyku chcemy zdawac (jest rowniez polski)...ja polecam angielski gdyz sa to identyczne testy jak dostepne na stronie DMV, wiec mozna je po prostu latwo zapamietac.

6. Po zaliczeniu przynajmniej 20 z 25 pytan, mamy info ze zaliczylismy i udajemy sie z powrotem po nowy numerek z informacja ze zdalismy test.

7. Przy stanowisku urzednik gratuluje i podaje nastepny wolny termin testu praktycznego.

8. Dostajemy broszurke jak mamy miec przygotowany wlasny samochod do testu praktycznego i to tyle.

9. Przyjezdzamy na egzamin praktyczny wlasnym/pozyczonym autem z waznym ubezpieczeniem.

10. Parkujemy w miejscu oznaczonym "Driving Test Only" i czekamy na egzaminatora.

11. Jezdzimy po najblizszej okolicy DMV okolo 5/7 min.

12 Po zdanym egzaminie idziemy do DMV po numerek i czekamy na kolejna rozmowe z urzednikiem.

13. Placimy 50$ i czekamy na zrobienie zdjecia do prawka. Po zdjeciu czekamy jakies 2 minuty i dostajemy do reki gotowe tymczasowe kartonikowe prawko wazne przez 30 dni. Prawko wydawane jest na 5 - 6lat w zaleznosci od daty urodzin kursanta (taka ciekawostka) - data waznosci prawka to zawsze dzien i miesiac urodzin.

14. Czekamy okolo 1-2 tygodni na "plastik" ktory przychodzi poczta na wskazany adres.

Strona DMV w WA: http://www.dol.wa.gov/driverslicense/gettingalicense.html

Testy online: http://www.dol.wa.gov/driverslicense/practicetest.html

Testy zamieszczone online w zupelnosci wystarcza do zdania teorii: Dokladnie takie same sa na egzaminie. Mam nadzieje ze komus sie to przyda - przypuszczam ze podobna procedura jest tez w innych stanach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...