Skocz do zawartości

Nowy Jork/usa - Kilka Pytań


georg700

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam kilka kolejnych pytań

1. Ląduje na lotnisku Newark i chcę dostać się na Manhattan, oto plan http://bit.ly/17ZOSEe

Widzę , że najpierw muszę wsiąść w tramwaj "AITTRAIN NEWARK" aby dojechać do kolejki North Jersey Coast Line - Kierunek: New York Penn Station obsługiwane przez "New Jersey Transit Rail". Czy powinienem coś wiedzieć o kupnie biletów na te kursy, mogę kupić, we wnątrz, czy w maszynach na zewnątrz, itp?

Po drugie , czytając o Nowojorskim metrze wyczytałem "Opłaty za przejazd dokonuje się za pomocą karty MetroCard.". Czy mogę kupić jakiś bilet "sieciowy" na te 11 dni pobytu?? Co będzie najbardziej opłacalne?

2. Czy są jakieś supermarkety na Manhattanie, coś gdzie można po "w miare" normalnych cenach zrobić większe zakupy do lodówki?

Jakieś konkretne marki?

Przy okazji może jakieś knajpy polecacie?

3. Pytanie niezwiązane z Nowym Jorkiem, a z lotem, chodzi o lot lufthansy, Lecę z Londynu, zwykłą klasą ekonomiczną, czy są tam jakieś posiłki w cenie biletu? Pozdrawiam

Kiedyś jechałam bezposrednim autobusem Olympia Trails z lotniska Newark do Manhattanu - Grand Central Station (42 ulica i Lexington Ave), dochodzi też do Port Authority (dworzec autobusowy na 8 alei i 40 ulicy). Koszt $16. Jeżeli wiesz kiedy będziesz wracał możesz kupić bilet powrotny (round trip) za $28

http://www.coachusa.com/olympia/ss.newarkairport.asp

MetroCard na metro i miejskie autobusy moesz kupić w automatach na stacjach metra. Jest 7-dniowa karta turystyczna na nieograniczone przejazdy za $30. Więcej info tu:

http://www.mta.info/metrocard/compare.htm

Supermarkety na Manhattanie: mój ulubiony Trader Joe's ma 3 sklepy i najlepsze ceny. Jest wiele innych sieciowych - Gristede's, Food Emporium, D'Agostinos, Fairway, Associated gdzie ceny są niższe niż w małych sklepikach spożywczych. Whole Foods jest drogie. Drogerie Duane Reade i CVS też wprowadziły ostatnio działy żywnościowe. No i są "salad bars" sprzedające ciepłe i zimne dania na wagę - wrzuć w wyszukiwarkę "best nyc salad bars". Jeżeli zatęsknisz za polskimi produktami polecam Second Avenue Meat Market - 2 aleja przy 9 ulicy (najlepiej w sobotę rano) Kiełbasy, kabanosy, pasztety, wędliny własnego wyrobu i do nich litewski razowiec. Knajp nie polecam bo nie wiem co lubisz, ale jest ich do licha. Ostrzeżenie: unikaj KFC. W USA to najgorszy syf.

Życzę przyjemnych wakacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 21
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

1. Ląduje na lotnisku Newark i chcę dostać się na Manhattan, oto plan http://bit.ly/17ZOSEe

Widzę , że najpierw muszę wsiąść w tramwaj "AITTRAIN NEWARK" aby dojechać do kolejki North Jersey Coast Line - Kierunek: New York Penn Station obsługiwane przez "New Jersey Transit Rail". Czy powinienem coś wiedzieć o kupnie biletów na te kursy, mogę kupić, we wnątrz, czy w maszynach na zewnątrz, itp?

wsiadasz w AirTrain, ktory zawiezie Cie na Newark Railway Station. Tam sa maszyny, gdzie bedziesz mogl kupic bilet na pociag i sporo staffu, ktory sluzy pomoca w razie jakis problemow. Potem wsiadasz w pociag, ktory jest srednio co 30 minut i jedziesz do NYC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci Anubis za pomoc i przydatne rady ! i Ci Depciak także.

p.s. z ciekawości, co nie tak jest z amerykańskim KFC porównując do naszego czy angielskiego?

mat. kaw. Ja lecę we wrześniu u sam jestem ciekaw. Lecę Lufthansą 5 września.

i jeszcze jedno pytanie, jest jakiś amerykański odpowiednik karty sim jak Lyca, czy Lebary, gdzie mogę dzwonić tanio do Polski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Leciał mozę ktos ostatnio American Airlines z Londynu do NY?? jakie warunki w samolocie w klasie ekonomicznej ? sa posiłki wliczone w cene biletu?? i trunki:D?

Posiłki wliczone, klasa ekonomiczna ok. Leciałam 16 sierpnia z Heathrow i były po 2 miejsca koło okien i 5 miejsc pošodku. Oczywiście każdy miał osobisty telewzorek umieszczony w oparciu fotela przed soba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli coś w rodzaju Złotych tarasów? Są takie galerie gdzieś w Queens i Brooklynie, ale próby podobnych przybytków na Manhattanie niestety kilkakrotnie już plajtowały. Są domy towarowe: Macy's, Bloomingdale's, Barneys, Lord & Taylor, Henri Bendel, Saks Fifth Avenue, Bergdorf Goodman - drogie lub bardzo drogie. Najprzystępniejsze ceny ma Macy's na Herald Square, do dziś największy dom towarowy świata, no i ma te drewniane ruchome schody z 1902 r.obecnie pod opieką konserwatora zabytków, więc turyści wstępują aby zaliczyć. Perełkę zostawiłam na koniec: Century21 na przeciwko World Trade Center. Off-price czyli o wiele tańszy, oblegany przez turystów no bo lokalizacja: popatrzą sobie na WTC, uronią łezkę, cykną kilka zdjęć a jak odwrócą się mają przed sobą Century21, który w ostatnich 12 latach nie tylko potroił przestrzeń i w szerz i w zwyż, ale otworzył kilka filii taką zdobył famę. Ludzie po powrocie do domu polecają sklep znajomym wybierającym się do NY. bo markowe towary w cenach nie do pobicia. Jest też kilka sklepów sieci TJMaxx/Marshall/HomeGoods rozsianych po mieście. Ostrzegam przed przypadkowymi sklepami typu fotografika/elektronika. Jest ich mnóstwo, i niestety większość to oszuści obławiający się na turystach, bo miejscowi obchodzą je z daleka. 2 solidne sklepy z elektroniką to J&R przy skwerze ratuszowym i B&H photo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze Daffis'a. Jeden na donlym manhattanie, Brodway po drodze poniedzy 21 Centry a Staten Island Ferry, a drugi, wiekszy jest obok Macys'a.

Jezeli szukam Mall'a to mozesz poplynac na Staten Island i wziac autobus do Staten Island Mall.

Jest (znaczy sie byl jeszcze 5 lat temu) jeszcze jeden 21Centry na Brooklynie niedaleko mostu Veresano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Daffy's niestety padła w zeszłym roku. Century21 ma teraz filie przy Lincoln Center, na Queensie w New Jersey, no i w Brooklynie. No i jest jeszcze DSW - sieciowy supermarket obuwia. Ten 34 i 7 za Macy's, na Union Square kilkupiętrowy, drugi przy Union Square.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...