Skocz do zawartości

Wyjazd Do Nyc - Sierpien 2016


minimalist300

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Bardzo poważnie myślę o wyjeździe do NYC około Sierpnia. Chciałbym spędzić w tym niesamowitym mieście 4 tygodnie, stąd kilka pytań.


1. W jaki sposób najlepiej wynająć mieszkanie... sprawdzalem airbnb i widzialem kilka interesujacych ofert pokoju/mieszkania...

Plus to na pewno to, że można zamieszkać z ludźmi którzy o NYC wiedzą dużo.


2. Jakie sa koszty transportu publicznego... widzialem karte na Metro + autobusy za okolo 120 dolarow za miesiac. Czy obejmuje to wszystkie linie? Czy sa rozne strefy jak np w Londynie?


3. Jakie sa koszty utrzymania... ponieważ nie będę tam mieszkał "u siebie" gotowanie raczej nie wchodzi w grę... głównie tanie restauracje, bagle czy kanapki na miescie... Czasami wyjscie na drinka do lepszych barow... klubow jazzowych itp


4. Jak sprawa wyglada jesli chodzi o atrakcje... widzialem karte na 10 dni za $350, umozliwiajaca wstep do wielu atrakcji typu Empire State Building etc...


Z góry dziekuje za odpowiedzi i jesli sobie jeszcze cos przypomne, napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to Tobie zazdroszczę tych 4 tygodni. Przez tyle czasu to możesz na spokojnie codziennie zobaczyć prawie wszystko co będziesz miał pewnie na liście marzeń ;) Ja byłam we wrześniu 2014 r 2 tygodnie. Poczytaj wątek :Nowy Jork wrzesień 2014. Jest tam kilka moich wątpliwości rozwianych przez pomocnych tutaj ludzi.

Nocowałam też przez airbnb i jest to super opcja. Znalazłyśmy fajne mieszkanko, blisko metro z dwóch stron, niedaleko budynku Dakota. Jeśli masz możliwość to miejscówka na środkowym Manhattanie będzie dobrą opcją. W wiele miejsc można zawsze przejść na pieszo i wpadać po drodze na wiele fajnych atrakcji, sklepów itp.

Bilet na metro kupujesz w maszynach przy wejściu. Za pierwszym razem jest jakaś opłata za samą kartę a później tą kartę możesz zawsze znowu doładować, również w maszynie. Nie ma w NY stref tak jak w Paryżu czy Londynie. Na tej karcie dojechałyśmy aż na Coney Island (ok. 1 godz. jazdy w jedną stronę) ze środkowego Manhattanu.

Jeśli chodzi o jedzenie to jest dość tanio oczywiście w jakiś fast foodach, ale też jest sporo barów sałatkowych gdzie za te same pieniądze lub nieco więcej można zjeść dobry ciepły posiłek. Te bary są często w sklepach po prostu. Wchodzi się do niby spożywczego a na środku jest taki duży "stół" z różnym jedzeniem i nakładasz sobie co tam chcesz. Przy kasie ważą i płacisz.

Codziennie jadłyśmy śniadanie w Starbucksie bo jest tego najwięcej (na każdym wręcz rogu). Kawa, podgrzany bajgiel z serkiem i ciastko na deser to koszt ok. 10 dolarów. Fast foody nie są aż takie złe jak zależy nam na budżecie. Spróbuj np. hamburgera w sieci Shake Shack. Dla mnie rewelacja jak na sieć.

Miałam też w planie kupować bilety do muzeów z wyprzedzeniem, ale ostatecznie tego nie zrobiłam i myślę, że wyszło nam to na dobre. W NY jest wiele miejsc gdzie jest opcja tzw. suggested price i wtedy pytają się Ciebie przy kasie ile chcesz zapłacić. I tak przykładowo np. bilet kosztuje 15 $ a Ty mówisz, że zapłacisz 5 i kupujesz za 5$. http://gonyc.about.com/od/museums/ss/Free-Admission-And-Discounted-Admission-At-New-York-City-Museums.htm#step2

Najlepiej po prostu być też jak najwcześniej żeby w kolejkach nie stać. My stałyśmy tylko w jednej kolejce na Empire, ale tylko 45 min. Na Statuę i Ellis i byłyśmy o 9 i szukałyśmy kolejek a się okazało, ze nikogo nie ma. Byłyśmy jedne z pierwszych. Za to jak wróciłyśmy po 4 godzinach i zobaczyłam ten tłum to im współczułam.

Ja byłam we wrześniu i może tych turystów było już mniej, sierpień może jest jeszcze bardziej wakacyjny i kolejki są większe, nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj Aslan (cześć Aslan, kiedy znowu do nas zawitasz?) i przyjedz we wrześniu - o wiele lepsza pogoda. Sierpień przeważnie gorący i duszny. Nie wiem czy taki miesięczny bilet na komunikację opłaca się, szczególnie jeżeli podróżuje się w towarzystwie. Zwykłą kartę może użyć na przystanku kilka osób, a miesięczną tylko 1. Jednorazowy przejazd $2,75. Przesiadki z metra do autobusu darmowe w przeciągu 2 godzin. Zapoznaj się z salad bars - bufetami/knajpkami sprzedającymi gorące i zimne dania na wagę do konsumpcji na miejscu lub na wynos. Sieć Smilers jest chyba najczystsza i najlepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan jest taki, że chce przyjechać sam :) Myślałem o wyjeździe ze znajomymi, ale każdy z nas chciałby zobaczyć zapewne inne miejsca. Podczas mojej wizyty chciałbym poznać osoby mieszkające w NYC albo chociaż z nimi porozmawiać, iść na kilka meetupow IT (moja branza) tak zeby rownież porownac prace w US do tej w UK (aktualnie tu pracuje). Rozwazam w przyszlosci wyjazd do US na wizie pracowniczej lub zielonej karcie jak sie uda, wiec chce rowniez jechac do NYC aby zobaczyc jak wyglada tam zycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj Aslan (cześć Aslan, kiedy znowu do nas zawitasz?) ...

Anubis, niestety kurs dolara nie sprzyja podróżom do USA. Bardzo bym chciała, miałam w planie jechać w 2016 właśnie na zachodnie wybrzeże (od San Francisco na południe, odwiedzając niektóre parki narodowe), ale poczekam chyba, chociaż baaardzo mnie kuszą od czasu do czasu promocje lotnicze i kto wie, może chociaż do Chicago w odwiedziny zawitam? :)

Tęsknię za Stanami, lubię bardzo USA i na pewno tam wrócę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Drinki - zależy, ale chyba coś 7-8 USD trzeba policzyć. Ostatnim razem byłem w dwóch klubach jazzowych: Shapeshifter w Brooklynie, wstęp 10USD, nikt mnie nie pytał o zakup drinków, oraz Smalls w West Village - wstęp 20 USD, też nikt się nie czepiał o drinki mimo że tam chyba oczekują zakupu. W Apollo Theatre kupiłem piwo za coś w okolicach $10.

Jedzenie - w rankingu hamburgerowni - #1 ShakeShack

Najlepszy przelicznik ilość+smak+cena jesli chodzi o food trucki to legendarny Halal Guys. Za 7 USD dostajesz cały talerz ryż+kurczak+warzywa+sos. Za pierwszym razem nie dałem rady zjeść całości i resztę oddałem bezdomnemu:) Potem już wiedziałem na co się szykować więc szedłem z pustym żołądkiem.

Najlepsza i najtańsza kawa - PortoRico Co., zapytaj o weekly brew. W ub roku było $1.85 za kubek. W sieciówkach (np. Starbucks) przepłacisz za byle co.

Bardzo dobry sea food: Fish na Bleecker St (West Village). Zestaw ostryg + wino, albo Lobster Bisque. Dobra cena i polecane przez lokalnych.

Cafeteria style - Essen.

Soul food - tanio i solidnie: Manna's Soul Food w Harlemie, nabierasz to co chcesz, płacisz za wagę (osobno wkład mięsny i osobno dodatki),

Bardzo fajne rankingi publikuje co jakiś czas Gothamist (sam serwis zresztą polecam jako solidne źródło codziennych informacji o mieście i tym co się w nim dzieje, poglądach przeciętnych mieszkańców, ich problemach), które są publikowane w cyklu "Best of Gothamist", http://gothamist.com/tags/bestofgothamist

Transport, tak jak było pisane albo metro card (kwestia tylko czy potrzebujesz express bus lines albo nie) oraz CitiBike (w ub. roku tygodniowy pass to $30, jest też abonament roczny, z własnym 'kluczem").

Miesięczne dochody? W East New York ludzie żyją nawet za $30000 na rok, ale to już desperacja i poziom biedy. Na szczęście na H1B nie będziesz dostawał mniej niż prevailing wage w danym obszarze. Ponieważ Nowy Jork jest drogi więc tam będzie to gdzieś blisko 100,000.

Niektórzy gospodarze AirBnB pozwalają gotować u siebie.

Restauracje - wiadomo że płacisz ekstra za stolik i obsługę (plus napiwek rzędu 10-15%). Jak nie musisz się tam stołować a nie masz dużego budżetu, to nawet nie myśl. Wystarczy zajrzeć na losowo wybrane menu w internetach.

W mniejszych lokalach (wszelkiej maści narodowe jedzenie, chińszczyzna, hindus, meksys) spokojnie możesz zamówić jedzenie na wynos i zjeść w parku.
Z tym że trzeba uważać, bo o ile np. chińczyk jest tani, popularny i zjadliwy, to zdarzają się takie historie: http://gothamist.com/2015/08/26/prosperity_dumpling_uh_oh.php

Zdarzają się fajne promocje (Dumpling Go): http://gothamist.com/2015/05/08/weekend_food_roundup_32.php

Żurek w Little Poland był całkiem przyzwoity z dobrą wkładką kiełbasianą (http://www.yelp.co.uk/biz/little-poland-new-york), ukraińska obsługa mówi po polsku:)

Kanapki - zależy od miejsca, ale jeśli chodzi o mnie to zawsze kupuję rozmiar "hero bagel", który czasami starcza na większość dnia. Cena zalezy od miejsca, ale od $8 wzwyż (zależy też od dodatków). Wsadzasz do torby i konsumujesz po kawałki jak jesteś głodny.

Owoce: jabłka są drogie, kupuj banany, albo ze street standów albo w deli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...