wrumek Napisano 29 Września 2017 Zgłoś Napisano 29 Września 2017 Jak wygląda sytuacja z unikaniem podwójnego opodatkowania. Posiadacz GC i praca na etacie w USA a także własna działalność gospodarcza w Polsce. Jak wygląda sprawa z podatkami i ewentualnie innymi obciążeniami finansowymi w takiej sytuacji? Z punktu widzenia USA i Polski.
vlade Napisano 30 Września 2017 Zgłoś Napisano 30 Września 2017 Ogolne zasady sa takie, ze posiadajac GC placisz podatek w stanach od calego dochodu bez wzgledu na to w jakim kraju ten dochod zostal wygenerowany. Czyli technicznie skladasz zeznanie w Polsce od dochodu powstalego na terenie Polski, a potem w stanach skladasz zeznianie wykazujac laczny dochod z Polski i USA i odliczasz sobie podatek zaplacony w Polsce.
wrumek Napisano 1 Grudnia 2017 Autor Zgłoś Napisano 1 Grudnia 2017 Dnia 30.09.2017 o 04:10, vlade napisał: Ogolne zasady sa takie, ze posiadajac GC placisz podatek w stanach od calego dochodu bez wzgledu na to w jakim kraju ten dochod zostal wygenerowany. Czyli technicznie skladasz zeznanie w Polsce od dochodu powstalego na terenie Polski, a potem w stanach skladasz zeznianie wykazujac laczny dochod z Polski i USA i odliczasz sobie podatek zaplacony w Polsce. Dzięki
Dread Napisano 8 Marca 2019 Zgłoś Napisano 8 Marca 2019 Dnia 30.09.2017 o 04:10, vlade napisał: Ogolne zasady sa takie, ze posiadajac GC placisz podatek w stanach od calego dochodu bez wzgledu na to w jakim kraju ten dochod zostal wygenerowany. Czyli technicznie skladasz zeznanie w Polsce od dochodu powstalego na terenie Polski, a potem w stanach skladasz zeznianie wykazujac laczny dochod z Polski i USA i odliczasz sobie podatek zaplacony w Polsce. a jaka jest kolejnosc? przykładowo 100k pln podstawy do opodatkowania, naliczamy tax usa 15,3%, tax polski 19%. Tax zaplacony w polsce mozna odliczyc od taxu naleznego w USA? czy tax zaplacony w Polsce pomniejsza tylko podstawe odpodatkowania dla taxu z USA, czyli 100 - 19 = 81, i od 81 obliczamy 15% self-employment tax?
miron_ksi Napisano 8 Marca 2019 Zgłoś Napisano 8 Marca 2019 GC daje rezydencję podatkową w USA, ale jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a USA, która mówi, że w przypadku gdy ma się rezydencję podatkową w Polsce i USA, to są tam zasady, które postalają ustalić, którego kraju się rezydentem podatkowym: albo USA albo Polski. Więc można mieć GC, ale mając dochody z Polski , można ich w USA nie wykazywać w zeznaniu, a w Polsce wykazywać dochody z USA i Polski. Konwencja (umowa) międzynarodowa jest wyżej niż prawo krajowe. Miedzy Polską a USA jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i jest metoda proporcjonalnego odliczenia zapłaconego za granicą. CZyli tak, w USA w zeznaniu wpisuje się pełny dochód z Polski (nie odlicza się składek społecznych, składek zdrowotnych) i od tego liczy się podatek. Potem jest forma dla foreign tax credit gdzie wylicza się ile podatkiu z Polski można odliczyć w USA: cały czy jest limit. Nie można więcej odliczyć podatku zagranicznego niż proporcjonalny udział dochodu z Polski w całym dochodzie, czyli wzór ogólnie do limitu: podatek w USA razy dochód PLN/dochód USA. W formie foreign tax credit to się liczy, bo tam są dwie kategorie dochodów: passive i income, więc troszkę bardziej złożone. Self employment tax: jest umowa (nie wiem czy przedłużyli) o zabezpieczeniu społecnzym między Polską a USA, która opisuje gdzie się płaci składki społeczne. Generalnie, w wiekszości przypadków, ale to sprawa indywidualna bo tam sporo reguł jest (było), jak w jednym kraju ściągnięto (opłacono) składki społeczne, to drugi kraj już od tego nie bierze składek społecznych, tylko podatek dochodowy.
miron_ksi Napisano 8 Marca 2019 Zgłoś Napisano 8 Marca 2019 8 minut temu, miron_ksi napisał: GC daje rezydencję podatkową w USA, ale jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a USA, która mówi, że w przypadku gdy ma się rezydencję podatkową w Polsce i USA, to są tam zasady, które postalają ustalić, którego kraju się rezydentem podatkowym: albo USA albo Polski. Więc można mieć GC, ale mając dochody z Polski , można ich w USA nie wykazywać w zeznaniu, a w Polsce wykazywać dochody z USA i Polski. Konwencja (umowa) międzynarodowa jest wyżej niż prawo krajowe. Miedzy Polską a USA jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i jest metoda proporcjonalnego odliczenia zapłaconego za granicą. CZyli tak, w USA w zeznaniu wpisuje się pełny dochód z Polski (nie odlicza się składek społecznych, składek zdrowotnych) i od tego liczy się podatek. Potem jest forma dla foreign tax credit gdzie wylicza się ile podatkiu z Polski można odliczyć w USA: cały czy jest limit. Nie można więcej odliczyć podatku zagranicznego niż proporcjonalny udział dochodu z Polski w całym dochodzie, czyli wzór ogólnie do limitu: podatek w USA razy dochód PLN/dochód USA. W formie foreign tax credit to się liczy, bo tam są dwie kategorie dochodów: passive i income, więc troszkę bardziej złożone. Self employment tax: jest umowa (nie wiem czy przedłużyli) o zabezpieczeniu społecnzym między Polską a USA, która opisuje gdzie się płaci składki społeczne. Generalnie, w wiekszości przypadków, ale to sprawa indywidualna bo tam sporo reguł jest (było), jak w jednym kraju ściągnięto (opłacono) składki społeczne, to drugi kraj już od tego nie bierze składek społecznych, tylko podatek dochodowy. A i w umowie między Polską i USA jest też osobny rozdział o działalności gospodarczej.
Dread Napisano 8 Marca 2019 Zgłoś Napisano 8 Marca 2019 18 minut temu, miron_ksi napisał: GC daje rezydencję podatkową w USA, ale jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a USA, która mówi, że w przypadku gdy ma się rezydencję podatkową w Polsce i USA, to są tam zasady, które postalają ustalić, którego kraju się rezydentem podatkowym: albo USA albo Polski. Więc można mieć GC, ale mając dochody z Polski , można ich w USA nie wykazywać w zeznaniu, a w Polsce wykazywać dochody z USA i Polski. Konwencja (umowa) międzynarodowa jest wyżej niż prawo krajowe. Miedzy Polską a USA jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania i jest metoda proporcjonalnego odliczenia zapłaconego za granicą. CZyli tak, w USA w zeznaniu wpisuje się pełny dochód z Polski (nie odlicza się składek społecznych, składek zdrowotnych) i od tego liczy się podatek. Potem jest forma dla foreign tax credit gdzie wylicza się ile podatkiu z Polski można odliczyć w USA: cały czy jest limit. Nie można więcej odliczyć podatku zagranicznego niż proporcjonalny udział dochodu z Polski w całym dochodzie, czyli wzór ogólnie do limitu: podatek w USA razy dochód PLN/dochód USA. W formie foreign tax credit to się liczy, bo tam są dwie kategorie dochodów: passive i income, więc troszkę bardziej złożone. Self employment tax: jest umowa (nie wiem czy przedłużyli) o zabezpieczeniu społecnzym między Polską a USA, która opisuje gdzie się płaci składki społeczne. Generalnie, w wiekszości przypadków, ale to sprawa indywidualna bo tam sporo reguł jest (było), jak w jednym kraju ściągnięto (opłacono) składki społeczne, to drugi kraj już od tego nie bierze składek społecznych, tylko podatek dochodowy. to co ja znalazlem, ze mozna sie wykluczyc ze skladek na social security z uwagi na "totalization" z ZUSem polskim, ale wychodzi mi ze 12,4%(15,3 - 2,9 SocialSec) i tak placi sie pomimo podatkowania z dzialalnosci gosp w polsce. Przychodow z usa nie mam, wiec chyba tax credit nie da sie zastosowac. Czy ktos zna doradce podatkowego ktory wypelni dokumenty dla IRS, bo widze ze w tym przypadku jest dosc zawile?
miron_ksi Napisano 8 Marca 2019 Zgłoś Napisano 8 Marca 2019 Przepraszam mój błąd ...... we wzorze: wzór ogólnie do limitu: podatek w USA razy dochód PL/(dochód USA+dochód PL) , czyli tax credit. Ja bym zaatakował Turbotax albo HR block - na pewno będzie trzeba zapłacić. A co do doradcy, księgowego: do będzie trzeba się udać raczej gdzieś do CPA w okolicy, by to zrobić, i żeby wziął na siebie odpowiedzialność za to co wypełnione.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.