Skocz do zawartości

miron_ksi

Użytkownik
 • Zawartość

  12
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Naklejkę lepiej odkleić czym prędzej po otrzymaniu z powrotem paszpartu, bo potem tylko gorzej. Usuwanie jak z innymi naklejkami: ściereczka, ciepła woda i szorowanie .... i sporo cierpliwości zapewne też.
 2. miron_ksi

  Nowe życie w USA - moje wrażenia

  Ja konto zakładałem na paszport tylko i obiecałem, że doniosę SSN jak będę miał. W sumie Pan tylko sprawdzła stronę z danymi osobowymi. Ja otwierałem w Republic Bank (z Wells Fargo jakoś tam połączony/zafiliowany) - konto od razu działało, a koleżanka otworzyła w Chase też bez SSN. W przypadku koleżanki, to ktoś tam znał kierownika oddziału jak pamiętam.
 3. miron_ksi

  Nowe życie w USA - moje wrażenia

  Ja w sumie zacząłem pracę i zakładałem konta w banku i inne rzeczy bez SSN (bo jakoś dopiero 10 dni po przylocie mogłem iść po nie), a potem miałem tylko mailem wysyłać czy donieść.
 4. miron_ksi

  DV-2018 Wylosowany / Nie Wylosowany

  Przy FATCA, chodzi o limiecie środków nie na koncie w USA, a w Polsce - mój błąd. Tak czy owak, informację podatkowe między Polską a USA są sprawnie wymieniane obecnie.
 5. miron_ksi

  DV-2018 Wylosowany / Nie Wylosowany

  Generalnie jak pieniądz legalny to nie nie ma się czego bać. Tylko jak przewozi się ponad 10k $ to warto mieć jakiś świstek na dowód, że te pieniądze z banku. Co do przelewów: W UE każdy przelew powyżej 15000 Euro musi być zgłaszany przez bank i jest rejestrowany przez odpowiednie służby i tyle. W USA nie wiem jaki jest limit. Co do sprawozdawczości: masz konto zagraniczne i rezydent podatkowy USA, to musisz co roku FBAR wypełniać, a jak na kontach zagranicznych ponad 50 k lub 75 k USD, to dodatkowo formularz F8938. A jak nadal będziesz rezydentem podatkowym Polski i będzie podatnikiem w USA, to jeszcze FATCA trzeba wypełnić dla polskiego banku - niektóre chcą od razu, niektóre po przekroczeniu 50 k USD na koncie w USA. Rozmowa na granicy: na turystycznej zazyczaj dłużej po z 5-10 pytań było, a na wizie pracowniczej zawsze z 1 pytanie, gdzie jadę i co robię, żeby się zgadzało z tym co w papierach jest napisane.
 6. miron_ksi

  Przesyłka Z Polski Do Usa - Poczta Polska

  Poczta Polska jest OK. Mi ostatnia paczka z Polski ekonomiczna szła 4 tygodnie i dzień, a w sumie nigdy dłużej niż 5 tygodni na ekonomiczną paczkę nie czekałem.
 7. No tak złe nazewnictwo - "cło" jest równe podstawowej stawce VAT: w Polsce 23%, a w Niemczech tylko 19%. Z własnego doświadczenia mogę dodać, że są jeszce pewne zwolnienia od cła (VAT) przy imporcie, np. na sprowadzanie materiałów (rzeczy) do celów dydaktycznych.
 8. Generalnie cło jest należne: http://www.zoll.de/EN/Private-individuals/Travel/Entering-Germany/Duties-and-taxes/Travellers-allowances/travellers-allowances_node.html JEdyna opcja, to tzw. mienie przesiedleńcze (repatriacyjne): rok poza UE i 6 miesięcy posidadanie rzeczy, ale z 3 telofonami tak mógłby być problem. Oprócz tego, to tylko liczenie, że do kontroli nie wybiorą, a jak wybiorą to oprócz cła, będą też kary.
 9. miron_ksi

  sprzedaż domu w PL a podatki

  OK, po nabyciu spadku, jednej rzeczy mi brakuje, czy jesteś w tzw. grupie zerowej spadkobierców zwolnionych od podatku. Jeżeli nie jesteś, to po nabyciu spadku będziesz musiał złożyć zeznanie podatkowe z podaną wartością nieruchomości, którą albo sam wyceniasz po ofertach online czy z biur nieruchomości albo bierzesz rzeczoznawcę. I wtedy urząd skarbowy (US) sprawdza wartość w swoich tabelkach, i jak się zgadza to wydaje Ci decyzję gdzie będzie podana wartość nieruchomości = będziesz miał papier urzędowy z wartością rynkową. Jak mocno zaniżysz wartość, to wtedy US powoła rzeczoznawcę i jak różnica będzie ponad 30%, to oprócz dodatkowego podatku musisz też pokryć koszt rzeczoznawcy. Jak będzie w grupie zerowej, to masz tylko zeznanie złożyć, a US de facto nie interesuje ile to jest warte. Tak czy owak, nawet jak będziesz w grupie zerowej to przy sprzedaży, to tak będzie brany rzeczoznawca, ponieważ Ty musisz wiedzieć ile to warte albo biuro nieruchomości samo weźmie rzeczoznawcę.
 10. miron_ksi

  Przewoz podzespolow komputerowych

  Sprawa będzie prowadzona w Niemczech, najpierw przed urzędem celnym. Jako, że pewnie nie jesteś obywatelem Niemiec, to będziesz musiał kaucję pewnie opłacić jakieś (zabezpieczenie na poczet kary) i samo cło, a potem dochodzić swoich praw (decyzja celnika nie jest ostateczna), co spowoduje problem logistyczny ze stawianiem się w Niemczech, szukaniem adwokata itd. Weź rachunki czy inne dowody zakupu i jak cena poniżej 430 EUR (sam mówisz, że mocno zaniżona), to nie ma się czym martwić i tyle. Tylko jakiś wyjątkowy służbista, mający pewnie zły dzień do tego, sam by szukał, że coś jest warte więcej niż na dowodzie zakupu.
 11. miron_ksi

  Przewoz podzespolow komputerowych

  Bezprawiem może pachnie, ale tak: jeżeli będziesz rzeczy zakupione i dowód na to, że jest to poniżej 430 EUR, to nie ważne czy nowe czy używane, bo do celów celnych nikogo nie obchodzi czy rzecz nowa czy używana, tylko wartośc deklarowana, najlepiej na podstawie dowodu zakupu. Zazwyczaj jak kupujesz coś używanego czy odświeżonego, to idzie mieć na to dowód, bo takie rzeczy jakoś się oznacza w sumie w sklepach. Mogą się przyczepić co do wartości deklarowanej, jeżeli na pierwszy rzut oka będzie rażąco niska i wtedy organy podatkowe sprawdzają w swoich wewnętrznych cennikach albo po cenach sklepowych czy na aukcjach jak coś używanego ile to jest warte (po prostu wklepują do google). Jedyna rzecz co zwalnia z cła to tzw. mienie relokacyjne (przesiedleńcze), czyli rok za granicą i posiadanie rzeczy co najmniej 6 miesięcy.
 12. Ja tydzień temu leciałem z Krakowa przez Frankfurt do Newark i na przesiadkę było 50 minut. Samolot się spóźnił z 15 minut, a tak się spokojnie dało rady, choć ostatni wchodziłem na pokład samolotu. Co ciekawe, z 2 sztuk nadawanego bagażu 1 doleciała ze mną do USA, a druga nie. Nawet jak będzie na styk, to dla osób lecących Air canada gdzieś tam, to zbierali do osobnego autobosu jak się wychodziło na płytę lotniska z samolotu. Tak z Polski samoloty zazwyczaj wyładowują na płycie lotniska bez rękawa.
×