Skocz do zawartości

miron_ksi

Użytkownik
 • Zawartość

  42
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

4

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. miron_ksi

  Rozliczenie podatkowe

  Koledzy z pracy korzystali z turbo tax i byli zadowolenie. Federalny pit był za darmo, a za stanowy musieli zapłacić (~ z 25 USD jak mnie pamięc nie myli).
 2. miron_ksi

  Zwrot VAT, wiza B1

  Powyższy wpis z dodatkami, niestety nie zdążyłem edytować (zmiany pogrubione): Hm.... raczej o Vat nie chodzi. Na moje oko: kwoty co dostaliście w USA są opodatkowane, a w Polsce mogą nie być i traktowane jako zwolnione od dochodu (ale na to należy uważać, ponieważ z własnego doświadczenia przy podobnych wyjazdach, jak się nie jest pracownikiem uniwersytetem, a nie studentem, to taka rzecz (koszty wyjazdu) mogą być w Polsce też opodatkowane). Rejestracja w Glacier sugeruje, że w USA ściągnęli podatek według stawek odpowiednich. Bez Glacier też by ściągnęli podatek, ale w kwocie maksymalnych stawek. Więc pewnie nie jest to aż tak wielka kwota, więc jak dostaniesz kwitek to wypełnij normalnie zeznanie podatkowe w USA i wtedy zwrot dostaniesz, ponieważ pewnie nie odliczyli Ci kwoty wolnej od podatku (exemption czy standard deduction jak w tym roku to będzie po reformie) albo będziesz mógł odliczyć state i local tax (jak wzięli od tej kwoty), czyli coś tam zwrotu pewnie dostaniesz z federalnego podatku (wtedy forma 1040-NR, może też prostsza EZ będzie do wypełnienia). Zwrotu tych podatków w bilecie nie dostaniesz raczej. Tak na moje oko to wygląda.
 3. miron_ksi

  Zwrot VAT, wiza B1

  Hm.... raczej o Vat nie chodzi. Na moje oko: kwoty co dostaliście w USA są opodatkowane, a w Polsce mogą nie być i traktowane jako zwolnione od dochodu. Rejestracja w Glacier sugeruje, że w USA ściągnęli podatek według stawek odpowiednich. Bez Glacier też by ściągnęli podatek, ale w kwocie maksymalnych stawek. Więc pewnie nie jest to aż tak wielka kwota, więc jak dostaniesz kwitek to wypełnih normalnie zeznanie podatkowe i wtedy zwrot dostaniesz, ponieważ pewnie nie odliczyli Ci kwoty wolnej od podatku (exemption czy standard deduction jak w tym roku to będzie po reformie) albo będziesz mógł odliczyć state i local tax, czyli coś tam zwrotu pewnie dostaniesz z federalnego podatku. Zwrotu tych podatków w bilecie nie dostaniesz raczej. Tak na moje oko to wygląda.
 4. miron_ksi

  Rozliczenie podatkowe

  I tak: a) czy dochody z Polski: to zależy od wizy jaką masz. Jeśli to pracownicza wiza, to nie przejdziesz substantial presence test, czyli w USA tylko dochody USA a w Polsce: PL i USA. Jeżeli zielona karta, to wtedy jeżeli rezydencja podatkowa w Polsce jest ( a jest bo myślę, że przed wrześniem byłeś w Polsce, to tak na podstawie dni pobytu), to wtedy obowiązuje układ o unikaniu podwójnego opodatkowania by wybrać którego kraju jest się rezydentem podatkowym przy podwójnej rezydencji (artykuł 4), a artykuł 5 mówi co wtedy robić, czyli w którym kraju oba dochody a wktórym tylko z jednego kraju; b) konta zagraniczne: kzielu świetnie odpowiedział na FBAR, ale należy pamiętać że jak się przekroczy 50 k USD i ma się inne rzeczy majątkowe dające dochód (akcje, nieruchomości itd) to wtedy też Form 8938 jest do wypełnienia oprócz FBAR;
 5. miron_ksi

  Do jakiej kwoty??

  Do USA nie ma problemu, ponieważ ta rzecz nie zostaje w USA i nie jest komercyjna itd., więc cła nie ma. Gdyby się było obywatelem/rezydentem USA to mogło by być inaczej, a tak jest się turystą tylko. Przy powrocie z USA do Europy: zwłaszcza jak niedawno kupiony i drogi to warto mieć rachunek albo chociaż wydruk operacji z banku/karty kredytowej.
 6. miron_ksi

  Do jakiej kwoty??

  Rozpakowanie laptopa nie ma nic do rzeczy. Pan celnik poprosi grzecznie o dowód zakupu by udowodnić, że w Schengen to zostało zakupione. Przerabiałem sam, ale wtedy miałem tzw. ulgę przesiedleńczą i miałem udowodnić, że byłem ponad rok w USA i miałem laptop 6 miesięcy. Cło w Niemczech to 19%. Bagaże w Polsce: nadawane bagaże przechodzą granicę Schengen w Polsce, to tam też je sprawdzają. W sumie dość często latam USA-Europa i ostatnio po raz pierwszy w Krakowie mnie przechwycili z kanału nic do oclenia. Na bagażu z taśmy co brałem miałem zielone naklejki i myśleli, że mam zakazany materiał organiczny (rośliny, ziemia, nasiona). Jeszcze raz prześwietlili bagaż, nawet nie otwierali i puścili.
 7. No tak to zależy od pracodawcy. Za tą moją 150 USD składkę to roczny out of pocket max jest 2250 USD, a na lekach bodajże 1250 USD. Aczkolwiek zgadzam się, że czasami płaci się horendalną stawkę co za wiele nie pokrywa.
 8. Pytanie o temat rzeka. W skrócie, inaczej niż w Polsce do każdej usługi medycznej coś się dopłaca z własnej kieszeni (u mnie jest lekarz rodzinny za darmo i część specjalistów) aż się osiągnie roczny limit wydatków z własnej kieszeni (out of pocket maximum). 1) Dostęp do przychodni i szpitali: generalnie jest do wszytskich, ale dla danego ubezpieczyciela są lekarze, szpitale, przychodnie itd. w sieci i poza siecią. W siecie ubezpieczenie pokrywa trochę więcej procentowo niż poza siecią, ale nadal w obu przypadkach płacisz maksymalnie tylko tyle ile jest roczny limit z własnej kieszeni. Są pewne ubezpieczenia, które pokrywają usługi medyczne tylko w sieci i dają niższe ceny (tzn. własną dopłatę) przez to. 2) Ceny: temat rzeka, zależy od pracodawcy. Może być i kilkaset USD (500 i więcej) z słabą ofertę (wysoki roczny out of pocket limit, wysokie płatności przy usługach), a może być 150 USD miesięcznie za zdrowotne, dentystyczne, okulistyczne i lekowe z niskim out of pocket rocznym. Wszytsko zależy ile pracodowaca dopłaca do składki mieszięcznej i jaki pakiet wykupi.
 9. To jest wola konsula czy będzie chciał widzieć dokumenty czy nie. Jak będzie chciał widzieć, a nie będziesz miał to wtedy poproszą o doniesienie i wtedy wydadzą decyzję. Twój opis zdarzenia we wniosku może wystarczyć. Zakaz wjazdu do USA nie idzie do KRK, ale część krajów przy aplikowaniu o wizę czy elektroniczną autoryzację ma pytanie, czy kiedykolwiek odmówiono wizy czy wjazdu do innego kraju. I wtedy być może nie uzyska się elektronicznej preautoryzacji do wjazdu i albo będzie się wyjaśniać (np. dosyłając dokumenty) dlaczego odmówiono wizy czy też wjazdu albo będzie trzeba aplikować o wizę.
 10. Nikt nie wie co masz wpisane w wyroku i jakie paragrafy. Kodeks karny w USA inny, więc polskie kategorie będą przekładać. Jak widzisz w tabelce przestępstwo (wykroczenie) może być po lewej i po prawej , wszytsko zależy od otoczki czynu czy też ile razy zrobiono to i jaka szkoda. Tak jak powyżej, konsul decyduje.
 11. Co zrobić ... lepiej prawdę mówić i nie ukrywać problemów. Co do przestępstw: to w USA jest tam kategoria "moral turpitude". https://en.wikipedia.org/wiki/Moral_turpitude#U.S._government_guidance_on_determining_moral_turpitude - tu jest w skrócie, są odnośniki do stron rządowych. Jeżeli wykroczenia nie przeciw "moral turpitude", to wizę dostaniesz pewnie. Jak przeciw, to nie dostaniesz, ale może aplikować o waiver. Ale to już decyzja konsula i tego co w wyroku jest wpisane dokładnie.
 12. miron_ksi

  Debata o SLUZBIE ZDROWIA

  Na pewno masz większe doświadczenie i jak widzę ogromne sukcesy z obniżaniem ludziom rachunków medycznych i bardzo dobrze. Ja tak wielkiego doświadczenia nie mam, ale na początku nowej pracy był tam problem z dostaniem karty ubezpieczeniowej i dostawałem rachunki bezpośrednio ze szpitala/lekarza, a potem jak wyjaśniło się zamieszanie z kartą to już nowe rachunki z ubezpieczeniem. I jeden rachunek z $1034 zszedł do $183 coś tam, a drugi z prawie 5000 $ do 932 $ i dopiero od tych niższych kwot liczyli moją płatność.
 13. miron_ksi

  Debata o SLUZBIE ZDROWIA

  Co do rachunku: z moim ubezpieczeniem byłoby to maks z własnej kieszeni 3500 USD, czyli maks za opiekę zdrowotną i leki, zależy gdzie idą leki w szpitalu: czy do limitu pharmacy czy też do zdrowotnego. Tak czy owak koszty na "surowym rachunku" są ogromne, ale jak idzie claim do ubezpieczyciela do jakoś mniejsze te kwoty są de facto płacone przez ubiezpieczyciela. W moim przypadku na rachunku od ubezpieczyciela (to co zapłacił) to było tylko 1/5 czy nawet 1/10 tego co dostałem po badaniu/wizycie. Więc pewnie ta kwota 400 k ulegnie pewnemu zmniejszeniu jak przejdzie przez ubezpieczyciela. 1) Problem: to, że osoby pracującej na minimalnej pensji nie stać na składkę zdrowotną. To nie jest dobre i pewnie wynika z tego, że premium są niezależne od tego ile się zarabia. 2) Jakość usług, nie pod względem skuteczności medycznej: lepsza niż w Polsce pod wieloma względami, ale kolejki też są. Na pewno nie kilkanaście miesięcy czy kilka lat, ale są. 3) Jakość medyczna: jak w Polsce błędy są i będą. Jest na pewno większy i łatwiejszy dostęp do nowoczesnych terapii i leków, co daje większą szansę rozwiązania problemów, zwłaszcza tych poważniejszych.
 14. miron_ksi

  Nasze Początki - Gc

  Co do urlopu płatnego to w Stanach różnie jest to fakt. U mnie jest 21 dni tylko, ale oprócz wolnych świąt federalnych, są dwa dni wolne wokół Thanksgiving i w tym roku przerwa Bożonarodzeniowa od 17.12 do 02.01.2019, ale co roku zawsze było koło 10 dni w sumie (dzień przed wigilią wolny i zazwyczaj 02.01 wolny też). Aczkolwiek w Polsce miałem 35 dni, więc jeszcze paru dni brakuje urlopu. Chorobowe płatne też jest (tu jest limit: bodajże teraz 14 dni na rok, ale się kumuluje i są jeszcze donacje możliwe od innych osób), więc nie zawsze tak tragicznie w USA jest z socjalem pracowniczym.
 15. miron_ksi

  USA vs UK zycie oto jest pytanie

  Ok, mój błąd: większość nie chce Medicaid, ale są też Ci co nie chcą zarówno Medicaid i Medicare patients.
×