Jump to content

Wizyta turystyczna na 6 miesięcy


Cichy133

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.

Założyłem tu konto, ponieważ chciałbym zasięgnąć porady w mojej sprawie. Mianowicie, moja dziewczyna jest amerykanką i odwiedziła mnie w tym roku, w okresie 24.04 - 21.07 czyli łącznie spędziła w Polsce 88 dni. Na stronie: https://www.strazgraniczna.pl/pl/cudzoziemcy/najczesciej-zadawane-py/5012,15-Jestem-obywatelem-Stanow-Zjednoczonych-Ameryki-USA-jak-mam-obliczyc-dlugosc-d.html dowiedziałem się, że nasz kraj ma specjalną umowę z USA, dzięki której moja dziewczyna będzie mogła legalnie odwiedzić mnie na czas dłuższy niż 90 dni, jeżeli tylko przed upływem trzech miesięcy polecimy na przynajmniej jeden dzień do UK i wrócimy z powrotem do Polski. Pozwala nam to na "ominięcie" zasady 90/180 dni w strefie Schengen.

I tutaj moje pytanie - czy skoro ona nie wykorzystała jeszcze tych pełnych 90 dni w strefie Schengen, to czy może legalnie przylecieć do mnie w grudniu i zostać tu na 3 + 3 miesiące, czy musimy z jakiegoś powodu jednak czekać na "reset" jej 180 dni poza Schengen i czekać aż do końca stycznia, żeby uzbierał się okres sześciu miesięcy od daty jej powrotu z pierwszej wycieczki [21.07]? Chcę robić wszystko w 100% legalnie, ponieważ w przyszłości planujemy wspólne zamieszkanie na stałe w Polsce i nie chcemy spalić jej żadnych mostów.

Czy może zupełnie źle interpretuję zasadę 90/180 i powinienem te 180 dni liczyć nie od końca jej wizyty, ale od początku? Czyli w moim przypadku liczyć 180 dni od 24.04? Czy ktoś może sprecyzować w jaki sposób się to wylicza?

Z góry dziękuję za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Dziewczyna musiałaby spędzić 90 dni w UK przed powrotem do Polski. Tak to przynajmniej rozumiem. Taki jedno dniowy reset brzmi trochę dziwnie, ale ok. 

 "UK for instance allows you to stay 180 days. Other non-Schengen countries (e.g. Croatia, Romania, Bulgaria…) allow you to stay between 60 and 90 days. So if you plan to spend more than 3 months in Europe travelling on your own, stay in Schengen for 90 days, travel to non-Schengen countries for at least 90 days and you are ready to enter the Area again!" 

Z tego co rozumiem jeśli dziewczyna wykorzystała ileś tam dni w okresie 180 dni, to potem w kolejny  180 dniowym okresie ten limit się odnawia ale nie można dodać wcześniej nie wykorzystanych dni. 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...