Skocz do zawartości

identity card (ID amerykankie,jak,gdzie i kiedy?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

ale jak to jest z tym ID? dlaczego tu na Florydzie dzieje sie tak,ze wydaja ID wazne do momentu , w ktorym wiza jest wazna,natomiast moj przyjaciel w Chicago,mimo,ze jego wiza roweniz wygasa za kilka dni, dostal ID wazne do 2011 roku???

Dagnarcia, a tak poza tym,to jakze Ci tam w tym San Francisco? powiedz mi,czy z praca jest ciezko?tzn.ze znalezieniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyslam sie ze kwestie waznosci ID reguluja przepisy stanowe, stad te roznice.

Co do SF - dobrze mi tutaj i nie narzekam, choc, jak juz wspomnialam w innym poscie - za 3 miesiace przeprowadzam sie do UK (transfer z firmy).

Jak jest ze znalezieniem pracy? Szerokie pytanie i niestety nie znam odpowiedzi. Ja prace znalazlam w bedac jeszcze w Polsce, pracuje w wyuczonym ("wystudiowanym", hehe) zawodzie. Poszukaj, gdzies na forum opisywalam kiedys jak wyjechalam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W USA nie ma tak jak w Polsce dowodu osobistego, ktory bylby uznawany przez wszystkich. Tutaj najlepszym dowodem tozsamosci jest prawo jazdy, chociaz tak naprawde jest duzo wiecej waznych i uznawanych dowodow tozsamosci, chociaz nie wszyscy akceptuja te dokumenty, poniewaz nie znaja ich, albo mysla, ze to jakis dokument zrobiony w jakiejs agencji.

Wazne dokumenty tozsamosci w USA (ze zdjeciem):

- Paszport amerykanski

- Zielona karta (stala i tymczasowa)

- Travel Document (bialy paszport, refugee document oraz asylum document - wszystkie wygladaja bardzo podobnie do siebie, sa w ksztalcie typowego paszportu)

- Employment Authorization Card (pozwolenie na prace)

- Military ID uprawnia do pracy, a nr dokumenty jest nr SSN)

- Medicaid/Benefit/Food Stamp (uznaja tylko do stwierdzenia tozsamosci; nie da sie zalozyc konta w banku, podjac pracy, etc na ten dokument, ale jest uznawany przez agencje rzadowe jako dowod tozsamosci)

- Prawo jazdy, lerner permit

- State ID, czyli non-driving ID wydawane przez DMV.

- Paszport z kazdego kraju

- Dokument z INS ze zdjeciem (Visa)

- Prawo jazdy z kazdego kraju (w niektorych stanach lacznie z miedzynarodowym); tylko dla osob na niektorych wizach i tylko w czasie ich waznosci; pozwala na jazde samochodem w USA oraz w niektorych bankach, bilbiotekach, firmach do roznych celow identyfikacyjnych.

Dodatkowo agencje rzadowe USA, banki, pracodawcy, firmy akceptuja nastepujace dokumenty w celu stwierdzenia statusu w USA i prawach do pracy i przebywania w USA:

- SSN

- Certyfikat naturalizacji

- Certyfikat obywatela

- Akt urodzenia

ale w celach identyfikacji w zyciu codziennym maja znikome zastosowanie, bo nikt nie chce ryzykowac zagubienia tych dokumentow, ktore jednak maja swoj rozmiar, a nr SSN nie powinien byc ze soba noszony.

Pozatym w niektorych pubach, sklepach, bankach uznaja jako dodatkowy dokument tozsamosci:

- prawo jazdy miedzynarodowe (bardzooo zadko)

- student ID / high school ID

Wiele firm uslugowych, banki, firmy ubezpieczeniowe, itp uznaja karty kredytowe ze wzgledu na weryfikacje danych osobowych i adresu. Jesli karta ma zdjecie, to uznawana jest tez jako dowod tozsamosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to racja z tym ID ze niektorych nie uznaja bo nigdy w zyciu sie z tym wczesniej nie spotkali. Pokazywalam w sklepie z alkoholem moja karte ISIC (ktora jest do niczego i nigdy mi sie nie przydala) i moje prawo jazdy ale facet ich nie uznal i poprosil o moj paszport. To tyle od siebie, pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to racja z tym ID ze niektorych nie uznaja bo nigdy w zyciu sie z tym wczesniej nie spotkali. Pokazywalam w sklepie z alkoholem moja karte ISIC (ktora jest do niczego i nigdy mi sie nie przydala) i moje prawo jazdy ale facet ich nie uznal i poprosil o moj paszport. To tyle od siebie, pozdrawiam :-)

Karta ISIC do niczego nie jest potrzebna i nikt takiego badziewia, gdzie zdjecie jest wlozone za folie nikt nie uzna. Ja jedynie te karte kupuje dla ubezpieczenia, a tak to nie ma sensu. Ale chyba tez te ubezpieczenie przeloze na oferowane do konta bankowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...