Jump to content

Jakie szanse na wizę studencką F-1?


Recommended Posts

Moja dziewczyna chce zacząć studia w USA od jesienii 2006r. Teraz studiuje dziennie ekonomie na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i kończy studia w czerwcu 2006. Chciałaby już złożyć podanie na CUNY w Nowym Jorku na graduate studies. Koszt 1 roku to około 10.000$. Do tej pory dostała 3 razy wizę B-2 i 2 razy była w USA, zawsze na wakacje i wracała po 3 miesiącach. Ma jeszcze wazną promesę do marca 2006r. Nie ma pieniędzy na studia, ale ma wójka w USA, który jest posiadaczem zielonej karty od ponad 20 lat i tyle tam mieszka. Odpowiednio zarabia i ma odłożone środki (ponad 20 tysięcy $), aby zapłacić za utrzymanie mojej dziewczyny, czesne za uczelnię, koszta nauki oraz inne wydatki. Czyli sponsora ma na studia. Moje pytanie jest, czy jak ją przyjmą na uczelnię, przedstawi dokumenty w ambasadzie amerykanskiej, to łatwo czy cięzko dostać taką wizę ? Problem w tym, że w Polsce nic nie ma, tzn nie ma pracy, bo jeszcze studiuje, mieszka z rodzicami, a więc nie ma własnego mieszkania, a rodzice oboje pracują i teoretycznie do nich wróci. Nigdy nie była karana. Czy może mieć problem z dostaniem wizy?

Czy po roku nauki będzie mogła iść na praktykę OPT, otrzymać EAD i dzięki EAD zdobyć SSN? Nie będzie musiała pracować, aby była jakaś kasa na studia, ale po tyo, aby odbyć żeczywiście tę praktykę i mieć doświadczenie jakieś.

Link to comment
Share on other sites

Co do podjecia praktyk :

Jesli chodzi np o CPT to mozna go czasem juz odbyc bez koniecznosci zaliczenia wpierw 1 roku :

Staz wymagany przez program studiów (curricular practical training) to na przyklad praktyka nauczycielska na kierunkach pedagogicznych. Studenci na programach magisterskich i doktoranckich, na których wymaga sie odbycia praktyki od poczatku trwania studiów, sa zwolnieni z warunku zaliczenia najpierw dwóch semestrów nauki. Nie ma ograniczenia dlugosci czasu stazu wymaganego przez program studiów, ale jesli student pracuje wiecej niz 20 godzin tygodniowo, to okres stazu odlicza sie pózniej od limitu opcjonalnej praktyki, który mu przysluguje.

Pobrane: http://www.pso-usa.org/Polish/Studia/Artyk.../wizy/wizy3.htm

Jesli chodzi o OPT to bedzie mogla pojsc na niego po 1 roku i dzieki temu bedzie mogla starac sie o SSN .

http://www.columbia.edu/cu/isso/visa/F-1/SSN.pdf

http://www.columbia.edu/cu/isso/visa/F-1/index.html

Tam masz opisane kiedy moze starac sie o SSN,a takze duzo innych ciekawych przydatnych info,praktycznych dot. studiow.

Co do pytania o szanse, to sie nie wypowiadam,bo uwazam ze jest ciezko powiedziec bo jak zawsze jest to loteria ;),a nie ma co gdybac.Glowa do gory napewno jej sie uda :).Ale napewno jako plus mozna potraktowac ze stara sie o F-1 na studia graduate.

Pozdrawiam!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...