Skocz do zawartości

Roliczenie podatkowe w Stanach i w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest tu na forum ktoś kto rozlicza się w obu państwach? 

Wyjechaliśmy do Stanów od razu po studiach, nie przepracowując w Polsca ani jednego dnia w swoim zyciu, więc wszelkie formalności tam spędzają nam sen z powiek.  

Niestety, w ciagu ostatniego miesiaca moj maz stracił oboje rodziców. Chcąc nie chcąc stał się współwłaścicielem 2 nieruchomości i odziedziczył połowę oszczędności po rodzicach.   Jednen z budynkow jest nieruchomoscia komercyjna wiec co miesiac bedzie "zarabial" z wynajem, takze bedzie sie musial zaczac rozliczać w Polsce. 

Czeka nas wizyta u księgowej, ale zanim tam pójdziemy chciałabym mieć jakiekolwiek pojęcie w tej kwestii.  Czytalam rozne ( czasami sprzeczne informacje) ze bedzie musial w polsce wykazywać też swój dochód ze Stanów i w razie potrzeby zapłacić różnicę w należnym podatku.  ALE.. znalazłam też informacje że dotyczy to tylko rezydentów podatkowych, gdzie osoba fizyczna:

  • posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Ani jedno, ani drugie nas nie dotyczy. Czy to znaczy ze w Polsce rozlicza się tylko z dochodu uzyskanego z wynajem , nie komplikując zeznań podatkowych? Czy jednak dalej musi uwzględniać tutejsze zarobki? 

I z drugiej strony rozliczenie tutaj. Rozmawiałam wstępnie z osoba ktora robi to dla nas co roku ( pracuje w firmie księgowej ale nie jest CPA), wiec nie byl do konca pewny i musi przedyskutować to z szefem.  Wstepnie powiedział że najprawdopodobniej  musi dodać przychód z tej nieruchomość ( pomniejszony o podatki w PL) do tutejszego rozliczenia i zapłacić należny podatek ( co trochę jest bez sensu skoro juz zapłaci go w PL) 

I ostatnia sprawa, w zwiazku z zaistniala sytuacja otworzył konto w banku na które przelał części oszczędności rodziców, czy oprócz wypełnienia FBAR (jest powyzej $10k) musi coś jeszcze tutaj zrobić? 

Jest jakaś forma czy sposob w ktory trzeba zglosic to co się odziedziczyło?  

Za wszelkie informacje bede bardzo wdzieczna. 

 

 

Edytowane przez Xarthisius
font size
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobna sytuacje. Jezeli mieszkacie w stanach, czyli tak jak znalazlas, macie tu osrodek zyciowy to sie z dochodow z USA nie rozliczasz. Jedyne co trzeba zglaszac to dochod z najmu przez pit-28. W USA rozliczam ten dochod, ale tez uwzgledniam koszty (podatek w polsce, oplaty typu spoldzielnia, oplaty za firme zarzadzajaca nieruchomoscia itp.). Schedule E to sie nazywa. Pisze "ja", ale w rzeczywistosci robi to za mnie czlowiek z H&R Block... Co do potencjalnego podatku ze spadku: nie mam pojecia.

Edytowane przez Xarthisius
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...