Skocz do zawartości

Wiza co, gdzie, kiedy ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Za rok planuje wyjazd do stanów i mam związku z tym kilka pytan.

1. Za rok koncze 3-letnie studia na kierunku „Turystyka” z elementami marketingu i zarządzania, jaką powinienem wybraa wize. Chcia3bym jechaa na jakiś czas od 0.5-3 lat aby zobaczya jak tam jest i ewentualnie potem ubiegaa sie o przed3u?enie. I tu pojawia sie drugie pytanie czy przed3u?enie jest cie?ko dostaa i na jakich zasadach sie je dostaje.

2. Drugie to jeśli dostane wize to jaki jest wówczas mój status wzgledem wojska w Polsce. Czy bedą ścigaa mnie za granicą czy da sie to jakoś za3atwia, ?eby „dali mi spokój” :P

3. Jakie mam szanse na dostanie wizy.

4. Na początku lece do kolegi wiec czy lepiej skorzystaa z jakiegoś programu czy leciea na w3asną reke i jakie minimalne finanse wchodzą w gre. I czy ewentualne zaproszenie coś zmieni.

I pytanie taki nie tyczące sie wizy. Jakie sa warunki bytu dla Polaków w stanach. Ile mo?na zarobia np na budowie i ile z tego sie wydaje na podstawowe funkcje ?yciowe: mieszkanie, jedzeni, dojazd do pracy, ubrania.

Z góry dziekuje z odpowiedz.

Pozdrawiam: Kurt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na wstepie musze przyznaa, ?e jestem przeciwnikiem nielegalnej pracy w US, dlatego bya mo?e mój post nie bedzie w 100% obiektywny, chod1 postaram sie.

Wizy na których mo?esz pracowaa legalnie (uogólniając-bo jest wiele innych ale raczej nei w twoim przypadku)) to typu H i J oraz studenckie (F, M i cześa J). Te studenckie mają pewne ograniczenia, dlatego raczej je odstawmy.

Natomiast wiza turystyczna to wiza B2 (na niej nie wolno Ci pracowaa)

Konczysz studia i masz zawód- prawdopodobnie nawet nie jesteś świadom tego, ?e ten zawód to jeden z najbardziej poszukiwanych w US. Dlatego nie bedziesz mia3 wiekszych problemów, aby znale1a pracodawce w swoim zawodzie.

Zacznijmy od ma3ego przeglądu wiz plusy i minusy:

B2- maksymalnie na 6 miesiecy-ma3e prawdopodobienstwo ?e uda Ci sie ją przed3u?ya. Ma3e prawdopodobienstwo, ?e ją otrzymasz jako absolwent i nie wolno Ci na niej pracowaa. Obecnie coraz gorzej o prace na czarno, a wprowadzone skanowanie linni papilarnych i inne zabezpieczenia są du?ym utrudnieniem. Nie masz ubezpieczenia, ?yjesz w stresie przed deportacją.

J1 (program W&T) na 4 miesiące pracy + 30 dni na zwiedzanie. W/g regulacji z tego roku móg3byś wyjechaa je?eli prze3o?ysz obrone pracy licencjackiej na jesien. Du?e prawdopodobienstwo uzyskania wizy, legalna praca, niemal na ka?dej pozycji w ca3ych US.

J1 internship program- mo?esz jechaa jako student lub absolwent pojedynczy wyjazd to max 18 miesiecy- legalna praca, jeden pracodawca (w zawodzie) jest to rodzaj praktyk zawodowych. Du?e prawodopodobienstwo uzyskania wizy, jak i mo?liwości przed3u?enia wizy np na B2.

H1b - wiza do 3 lat - dla pracowników wykwalifikowanych (obawiam sie, ?e 3 lata uczelni wy?szej mo?e bya za ma3o)

H2b do 10 miesiecy. wiza dla tymczasowych pracowników sezonowych. Legalna praca, w Twoim zawodzie nie bedzie problemu z pracodawcą, du?e prawdopodobienstwo uzyskania wizy. Od 16 lipca nie mo?na jej przed3u?ya bedąc w US- trzeba wrócia do Polski.

Ad2- nie wiem jestem szcześliwym posiadaczem kategorii dla prawdziwych me?czyzn XXI wieku -"D"

Ad3-w3aściwie ju? napisa3em w przypadku b2 ma3e, pozosta3ych spore (ponad 90%) je?eli nie masz "czegoś na sumieniu"

Ad4- nie wiem co kolega robi i gdzie mieszka, ale jed1 do niego tylko je?eli uda Ci sie zdobya B2 w przeciwnym wypadku jedziesz do pracodawcy z którym podpisa3eś umowe- (mo?e to bya pracodawca, którego za3atwi3 Ci Twój kolega). Zaproszenie ma wp3yw tylko przy wizie b2 (w pozosta3ych jest niepotrzebne- Twoim zaproszeniem bedzie promesa wizowa).

Je?eli jesteś legalnie, to ?yjesz jak Amerykanie, na B2 ...

...polecam ksią?ke "Szczurojorczycy" Edwarda Redlinskiego- by3a pisana gdy naprawde 3atwo sie ?y3o nielegalnym imigrantom w US (stosunkowo).

W przypadku legalnej pracy stawki to 6,5$/h i wiecej, minimum 36-40h/tyg.

Nielegalnie od 3$/h i nigdy nie masz pewności, czy jutro bedziesz mia3 prace. Koszty utrzymania zale?ne od standardu, stanu i miasta od 200 do 1000$/miesiąc za zakwaterowanie w Twoim zawodzie wy?ywienie zazwyczaj jest w pracy. Dojazd, zale?nie od miejsca (trudno nawet w przybli?eniu podaa) Ubrania -podobnie jak w Polsce (przy ich zarobkach -grosze).

Ile trzeba miea na początek: powy?ej 2 tys $ (ró?nie w zale?ności od tego na jakiej wizie, jakie warunki itd.)

Aha jeszcze jedna kwestia która mo?e miea decydujące znaczenie-znajomośa jezyka- jak nie znasz chocia? średnio jezyka to nawet sie tam nie wybieraj (ale w Twojej szkole powinni na to k3aśa nacisk).

To tak w wielkim skrócie-jakby co to pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiekszości przypadków jednorazowo o maksymalnie 6 miesiecy, a sta3y pobyt to ju? bardziej z3o?ona sprawa. Nie chcia3bym Cie w b3ąd wprowadzia wiec konkretnego odcinku czasu nie podam, ale raczej na pewno przez te 6 miesiecy Ci sie nie uda, chyba, ?ebyś w miedzyczasie znalaz3 sponsora na GC lub...

...?one

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Czy istnieje mozliwośa przyjecia np wizy "J1 internship program" a nastepnie przed3uzenie jej na "H1b" ?

2) Jeśli masz czas i checi i mozliwości to prosi3bym o napisanie tak mniej wiecej na czym polega "sta3y pobyt" i w jakich okolicznościach sie go dostaje.

3) I na czym polega sponsoring na GC.

Dziekuje i pozdrawiam: Kurt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Kurt,

Odpowiedz na pytanie nr 1: http://www.usa.info.pl/phpBB2/viewtopic.ph...p?t=132&start=0 - wypowiedz Marley "Moja znajoma nastepnie zmienila status wizy J-1 na H1B za pomoca prawnika (2,5 tys.$)" - jest to mozliwe, a nawet przypuszczam, ze smiesznie latwe, gdy juz tam jestes... :D

Pozdrawiam,

DAWID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...