Skocz do zawartości

"krok po kroku" co robić ???


mkkf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

W tym roku lece po raz pierwszy do USA do stanu Wisconsin miasto Milwaukee a dokładniej do Sussex, termin początek Lipca.

Moje pytania

1) Bank : jaki wybrac bank, jak założyć konto w stanach, czy warto zakładac, przesyłanie kasy do polski (jakie opłaty),jakie karty do zakupów on-line, Karta kredytowa czy debetowa (płaska czy wypukła), a moze w Polsce załozyć konto ?, ile mozna przewiesc kasy przez granice ??

2) Rozmowa na lotnisku - o co najczesciej pytaja i co sie stanie jesli sie nie odpowie "deportują ??" co dalej ???

3) Dokumenty - jakie zabrac ze sobą polskie dokumenty do stanów ??? co robic jak policja zatrzyma ??

4) Telefon , internet - bedąc w stanach jest szansa ze bedą działac telefony z Europy ?? co z podłączeniem sie do internetu w USA, a moze laptop z kartą do sieci bezprzewodowej ???

5) Elektronika i innego rodzaju akcesoria - chciałbym sobie sprowadzic z USA laptopa, moze jakis aparat cyfrowy (jakies stronki, linki z sklepami w Milwaukee)

Chce takze sobie sprowadzic deske, wiązania i buty do snowboardu ( prosba o strony z sklepami i linki)

Kosmetyki jakies stronkico warto przywiesc ze sobą ??

6) Bagaze - czy podczas powrotu nie bedą sie czepiać jak bedew bagazu miał deske do snowboardu (chodzi mi głównie o wielkośc) czy nie bede musiał zapłacić dodatkowej opłaty ?? a jak jest z ceną przesyłek i czy sie opłaca z USA do Polski przesyłac.

Czy podczas lotu w bagazu podrecznym mogą byc kanapki i inne produkty do jedzenia ???

A jak jest z jedzeniem w stanach - podobno do smacznych nie nalezy

7) Wynajem - zakwaterowanie, samochód co jest potrzebne dokumenty ???, jak szukac ??? bedąc w polsce przez internet ??? (strony, linki z mieszkaniami i wypozyczalniami samochodów w Milwaukee), jak szukac innej pracy na co zwracac uwage ??

8) Co zabrac ze sobą ?? - Jakie sa najpotrzebniejsze rzeczy co warto zabrac a co mozna kupic na miejscu , a czego nie brac bo moga sie przyczepic na lotnisku ?

Co jeszcze powinienem wiedziec a czego nie wymieniłem ??

wielkie dzieki za pomoc jak coś to poprosze o pisanie na meila kfraczyk@o2.pl

dzieki i pozdrawiam

Do zobaczenia w U.S.A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Ech, masz dużo pytań i doskonale Cię rozumiem... Jednakże na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi na forum... Może będzie ktoś tak łaskawy i będzie chciało mu się na to wszystko odpisywać :lol: Jak nie, to użyj opcji "szukaj" :)

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3) Dokumenty - jakie zabrac ze sobą polskie dokumenty do stanów ??? co robic jak policja zatrzyma ??

Po pierwsze jak policja zatrzyma pod zadnym pozorem nie wysiadaj z samochodu, chyba ze Ci karze. Takze nie dyskutuj z policja na poboczu, moze sie skonczyc sie nie milo. Z dokumentow to paszport, prawo jazdy, prawo jazdy miedzynarodowe i to wszystko powinno wystarczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Bank : jaki wybrac bank' date=' jak założyć konto w stanach, czy warto zakładac, przesyłanie kasy do polski (jakie opłaty),jakie karty do zakupów on-line, Karta kredytowa czy debetowa (płaska czy wypukła), a moze w Polsce załozyć konto ?, ile mozna przewiesc kasy przez granice ??[/quote']

Odpowiedzi na kazde ze swoich pytan znajdziesz w archiwum - wystarczy troche poszukac, wiec odpowiedzi ponizej w duzym skrocie ...

Jaki bank wybrac zorientujesz sie na miejscu - ja mialem konto w Wachovii, nie placilem nic za prowadzenie, za karty, itp. - zero oplat za uslugi, z ktorych korzystalem. Zalozenie konta w banku moim zdaniem to koniecznosc - moze nic nie kosztowac, a przydaje sie chociazby przy tankowaniu samochodu (bo stacje sa przewaznie zamkniete od godziny X i mozna placic tylko karta). Procedura otwarcia konta? W moim banku potrzebny byl SSN lub chociaz potwierdzenie aplikowania o niego, trzeba bylo pokazac paycheck - na ktorym widnieje adres zamieszkania.

Na karte kredytowa nie masz co liczyc, dostaniesz debetowa. Zwykle nie wydaje sie jej od reki - PIN i karte otrzymasz poczta po tygodniu/dwoch.

Ja dostalem karte wypukla, ale nie ma to zadnego znaczenia - wazne, ze byla to zwykla Visa, obslugiwana w inetowych systemach platnosci. W Polsce mozesz zalozyc konto walutowe (ING Bank Slaski - zero oplat), moze sie przydac dla przelewu pieniedzy z USA lub dla wplacenia zarobionych w USA dolcow po wakacjach.

Przelew z USA - zalezy od banku - zwykle kosztuje ok. 40$.

Ile mozna kasy przewiezc przez granice? Nie mam pojecia - ale nie spotkalem sie z historia, zeby ktokolwiek zostal sprawdzony i mial przy sobie zbyt duza ilosc forsy.

2) Rozmowa na lotnisku - o co najczesciej pytaja i co sie stanie jesli sie nie odpowie "deportują ??" co dalej ???

W NY na lotnisku JFK nie pytali mnie o nic. Znajdziesz sporo w archiwum.

3) Dokumenty - jakie zabrac ze sobą polskie dokumenty do stanów ??? co robic jak policja zatrzyma ??

Wez polskie i miedzynarodowe prawo jazdy. Paszport :) . Mozesz wziac legitymacje ISIC/Euro<26 - ale zwykle sie nie przydaje (jesli chodzi o znizki' date=' bo wazne jest jeszcze ubezpieczenie).

Jak policja zatrzyma - siedzisz w aucie i trzymasz lapy na kierownicy. Nie wysiadasz, dopoki nie zostaniesz o to 'poproszony' B) .

4) Telefon , internet - bedąc w stanach jest szansa ze bedą działac telefony z Europy ?? co z podłączeniem sie do internetu w USA, a moze laptop z kartą do sieci bezprzewodowej ???

Dziesiatki postow na forum B) .

Telefony z Europy beda dzialac w czesci miejsc, gdzie siec ma zasieg - jesli to trzyzakresowy telefon lub wszedzie, gdzie jest zasieg - jesli to czterozakresowy telefon. Laptop z WiFi - zwykle znajdziesz kilka niezabezpieczonych sieci, ja w kazdym razie znajdowalem w kazdym miejscu, w ktorym probowalem podlaczyc sie do netu. Bardzo powszechna rzecz.

5) Elektronika i innego rodzaju akcesoria - chciałbym sobie sprowadzic z USA laptopa' date=' moze jakis aparat cyfrowy (jakies stronki, linki z sklepami w Milwaukee)[/quote']

www.pricegrabber.com

www.circuitcity.com

www.bestbuy.com itp. itd.

Bagaze - czy podczas powrotu nie bedą sie czepiać jak bedew bagazu miał deske do snowboardu (chodzi mi głównie o wielkośc) czy nie bede musiał zapłacić dodatkowej opłaty ??

Rok temu lecialem Austrian Airlines z gosciem' date=' ktory przywiozl deske z wiazaniami i butami. Za dodatkowy bagaz nie zaplacil nic - narty i deski mozna bylo wtedy przewiezc za darmo. Jak jest teraz u Twojego przewoznika - sprawdzisz na jego stronie internetowej. Jesli nie znajdziesz takiej informacji - wysylaj maila z pytaniem. Za nadbagaz zwykle placi sie pare dolcow, wiec warto sie dowiedziec.

Czy podczas lotu w bagazu podrecznym mogą byc kanapki i inne produkty do jedzenia ???

Na pewno dostaniesz cos w samolocie - wiec nie wiem, czy warto...

A jak jest z jedzeniem w stanach - podobno do smacznych nie nalezy  

Nie no' date=' przepyszne jest, juz nie moge sie go doczekac :?

7) Wynajem - zakwaterowanie, samochód co jest potrzebne dokumenty ???, jak szukac ???

Jak szukac mieszkania/samochodu dowiesz sie od swoich amerykanskich znajomych lub Polakow, ktorzy beda z Toba pracowac i orientuja sie juz gdzie co jest (np. pracowali tam juz wczesniej). Adresy stron z mieszkaniami do wynajecia znajdziesz w archiwum. Do kupna samochodu potrzebne jest prawo jazdy (i zwykle miedzynarodowe prawo jazdy).

Jesli chodzi o wypozyczenie samochodu - sporo o tym bylo - bez karty z odpowiednim kredytem mozesz nie wypozyczyc. Wiek ma znaczenie.

jak szukac innej pracy na co zwracac uwage ??

Wchodzic do restauracji/sklepu/marketu/... w ktorym chcialbys pracowac i wypelniac odpowiednie formularze (czasem w wersji papierowej' date=' czasem w wersji elektronicznej - zalezy gdzie bedziesz szukac). Trzeba zwyczajnie pytac sie, czy nie potrzebuja pracownikow - i tyle :lol:

Co zabrac ze sobą ??[/b] - Jakie sa najpotrzebniejsze rzeczy co warto zabrac a co mozna kupic na miejscu , a czego nie brac bo moga sie przyczepic na lotnisku ?  

(i pozostale pytania ...)

Przeszukaj archiwum, zbyt duzo pisania na ten temat - a wszystko juz jest ...

Udanych wakacji :)

Pozdr.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podziwiam że chciało ci się odpowiadać, na forum masz magiczną funkcje do której o dziwo wszyscy mają dostęp nie tylko wybrani, mianowicie "szukaj" jak poświęcisz kilka minut napewno uda się ci się ją znaleść i nauczysz się z niej korzystać każde pytanie które zadałeś/aś już się pojawiło na forum kilka razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm. Właśnie się dowiedziałam, że do samolotu nie można zabierać zapałek i zapalniczek...

Zapałki można!!! Sam leciałem i miałem przy sobie zapałki! Patrzę na mój bilet i wytyczne IATA i tam napisane jest, że jak już coś to można wziąć na pokład samolotu zapałki (ale nie np. benzynową zapalniczkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm. Właśnie się dowiedziałam, że do samolotu nie można zabierać zapałek i zapalniczek...

Zapałki można!!! Sam leciałem i miałem przy sobie zapałki! Patrzę na mój bilet i wytyczne IATA i tam napisane jest, że jak już coś to można wziąć na pokład samolotu zapałki (ale nie np. benzynową zapalniczkę).

no wiesz, jak ja pare lat temu leciałem to kobieta siedząca obok mnie wyciągnęła sobie nóż i zaczęła kroić jabłko... ale to wcale nie oznacza że można wnosić noże...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...