Skocz do zawartości

Nieuczciwy pracodawca...?!


ojoj

Rekomendowane odpowiedzi

otoz 24 czerwca podjalem prace w restauracji w Virginii. Dzisiaj tj.3lipca dostalem kase za 3 dni!:) Szefowa powiedziala mi dzisiaj ze placa co 2 tygodnie!! czy to mozliwe??? Na poczatku mmowiala ze wypate otzymuje co srode...(chyba kazdy placi co 1 tydz???) od poczatku nie mam do neij zufania...powiedziala ze nie bede placial zadnych podatkow... 8) a dzisiaj widze na papierze ze pobrali mi ponad 20$ za 3 dni roboty. Co wiecej nie spieszy sie jej zeby podwiesc mnie do SSA. Na moje nieszczescie nie mam zadnej kopii umowy o prace wiec nie moge sprawdzic co tam jest napisane :cry: W kazdym razie czy moga w stanach placic co 2 tyg.?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otoz 24 czerwca podjalem prace w restauracji w Virginii. Dzisiaj tj.3lipca dostalem kase za 3 dni!:) Szefowa powiedziala mi dzisiaj ze placa co 2 tygodnie!! czy to mozliwe??? Na poczatku mmowiala ze wypate otzymuje co srode...(chyba kazdy placi co 1 tydz???) od poczatku nie mam do neij zufania...powiedziala ze nie bede placial zadnych podatkow... 8) a dzisiaj widze na papierze ze pobrali mi ponad 20$ za 3 dni roboty.  Co wiecej nie spieszy sie jej zeby podwiesc mnie do SSA. Na moje nieszczescie nie mam zadnej kopii umowy o prace wiec nie moge sprawdzic co tam jest napisane :cry: W kazdym razie czy moga w stanach placic co 2 tyg.?????

moga placic i raz na rok, to wszystko zalezy jaka masz umowe z pracodawca. sam jedz do ssa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otoz 24 czerwca podjalem prace w restauracji w Virginii. Dzisiaj tj.3lipca dostalem kase za 3 dni!:) Szefowa powiedziala mi dzisiaj ze placa co 2 tygodnie!! czy to mozliwe???

wyplata co 2 tygodnie - jak najbardziej mozliwe i praktykowane.

przyklad...

powiedzmy ze dzien wyplaty to poniedzialek (3ci).

ksiegowosc musi miec czas na przygotowanie wyplat - zabiera im to tydzien - wiec okres pracy rozliczany jest jako 2 tygodnie, liczone na tydzien przed dniem wyplaty (czyli pracuje sie od 13go do 26go, wlacznie, a kase dostaje tydzien pozniej).

zatem, skoro zaczales prace 24go (sobota - wiec zakladam, ze pracujesz przez likendy) - to do czeku wystawionego 3go lipca zalicza sie: 24, 25, 26.

mystery solved.

Na poczatku mmowiala ze wypate otzymuje co srode...

no to pytaj co autorka miala na mysli...

powiedziala ze nie bede placial zadnych podatkow... 8) a dzisiaj widze na papierze ze pobrali mi ponad 20$ za 3 dni roboty.

a dlaczego mialbys (-alabys) nie placic?

zalezy jaki stan, jakie miasto... i - co najwazniejsze - jakie pracodawca (ksiegowosc) ma pojecie o podaktach dla WATowcow.

wytlumacz jak byc powinno - a jak nie pomoze - dzwon do sponsora. dobry sponsor od takich wlasnie spraw jest.

Co wiecej nie spieszy sie jej zeby podwiesc mnie do SSA.

a to pracodawcy obowiazek? od kiedy?

nara, heh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otoz 24 czerwca podjalem prace w restauracji w Virginii. Dzisiaj tj.3lipca dostalem kase za 3 dni!:) Szefowa powiedziala mi dzisiaj ze placa co 2 tygodnie!! czy to mozliwe??? Na poczatku mmowiala ze wypate otzymuje co srode...(chyba kazdy placi co 1 tydz???) od poczatku nie mam do neij zufania...powiedziala ze nie bede placial zadnych podatkow... 8) a dzisiaj widze na papierze ze pobrali mi ponad 20$ za 3 dni roboty.  Co wiecej nie spieszy sie jej zeby podwiesc mnie do SSA. Na moje nieszczescie nie mam zadnej kopii umowy o prace wiec nie moge sprawdzic co tam jest napisane :cry: W kazdym razie czy moga w stanach placic co 2 tyg.?????

1) Zwykle wyplaty sa co tydzien lub co 2 tygodnie. Dlatego wiekszosc firm kaze miec przy sobie pareset USD aby sie utrzymac do 1 wyplaty.

2) Pracodawca nie jest zobowiazany Ci zalatwic SS. Popytaj po znajomych ktorzy jeszcze go nie maja i pojedzcie razem w grupie taksowka.. lub po prostu wynajmijcie samochod na dzien.

3) Ksero umowy zawsze powinno sie miec ze soba, jednak praktyka jest taka ze w usa warunki mozna zmienic od reki. Europejski/Polski socjalistyczny system prawa pracy powoduje ze trudno wielu osobom zrozumiec jak funkcjonuje rynek pracy w usa.

4) a jesli chodzi o podatki to musisz je placic - najwyzej potem mozesz ubiegac sie o zwrot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... dzisiaj widze na papierze ze pobrali mi ponad 20$ za 3 dni roboty........

Większość firm sciąga podatek niezależnie od tego kim jesteś.

Po zakończeniu pracy / roku kalendarzowego dostajesz odpowiednią form`ę 1099 i/lub W-2 na podstawie której później dostajesz zwrot płaconego/nadpłaconego podatku.

Czyli pięniądze nie zginęły, a jedynie leżą w "kasie" stanowej/federalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...