Skocz do zawartości

samochod


jungar

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

Mam przyjaciolke ktora kupila samochod w USA. Zastanawia sie ona nad powrotem do Polski. Obilo jej sie o uszy ze jezeli mieszka w USA dluzej niz rok czy dwa lata, moze sobie sprowadzic samochod do Polski bez dodatkowych oplat.

I tutaj mam do was goraca prosbe i zarazem pytanie.

Czy ktos z was orientuje sie jak wyglada sprawa ze sprowadzeniem auta z USA do Polski?

Czy trzeba placic za nie clo? (przyjacioka ma zielona karte)

Jakie to sa koszta?

Jezeli nie wiecie nic na ten temat, to chociaz podajcie link do strony gdzie mozna uzyskac takie informacje :)

Za wszelkie informacje z gory bardzo dziekuje :)

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć.

Wyszukiwarka: www.google.pl

Wyszukiwana fraza: "USA mienie przesiedleńcze"

Pierwszy od góry wynik wyszukiwania: http://www.autocentrum.pl/?FF=204&threadid...56758563&Arch=1

Pytanie:

Mam pytanie jakie dokumenty i formalnosci powinienem dopelnic aby moc sprowadzic auto z USA na mienie przesiedlencze

z gory serdecznie dziekuje

Z powazaniem

Grzegorz Bednarski

dokladnie chodzi mi o to ze to moj wujek chce sprowadzic auto do Polski zeby miec czym jezdzic jak przyjezdza z wizyta, i czy ja moglbym tez nim jezdzic w kraju czy potrzebuje jakies upowaznienie do prowadzenia tego auta? i jaki okres musi minac bym mogl zarejestrowac auto na siebie bez placenia cla?

Odpowiedź:

W dniu 22 grudnia 2000 r. została uchwalona ustawa o zmianie ustawy - Kodeks celny i ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U.2001.12.92), której punkt 57 skreślił obowiązujący do dnia 31 grudnia 2001 r. art. 190 kodeksu celnego, który regulował kwestię operacji uprzywilejowanych. Z dniem wejścia w życie wyżej wymienionej ustawy, skreślony art. 190 został zastąpiony przez dział I tytułu VI, dotyczącego operacji uprzywilejowanych.

Zgodnie z nowymi przepisami zwolnienie od cła stosuje się do towarów obejmowanych procedurą dopuszczenia do obrotu lub procedurą wywozu. Art. 84.kodeksu celnego za dopuszczenie do obrotu uznaje nadanie towarowi niekrajowemu statusu celnego towaru krajowego, które to następuje po spełnieniu wszystkich wymogów określonych prawem, w szczególności po zastosowaniu przepisów dotyczących należności celnych przywozowych.

Pański wujek może ubiegać o zwolnienie od cła jedynie na wniosek, który powinien zostać przedstawiony organom celnym najpóźniej w chwili składania zgłoszenia celnego. Zgodnie z art. 190 [2] pkt. 2 kodeksu celnego za prywatny środek transportu - uważa się mechaniczny pojazd drogowy oraz przyczepę do niego, kempingową przyczepę mieszkalną, łódź, samolot i rower, służący do użytku osobistego i nieprzeznaczony do odpłatnego przewozu osób lub do odpłatnego bądź nieodpłatnego transportu towarów w celach handlowych lub do działalności gospodarczej. Z powyższego wynika, że samochód sprowadzony przez pańskiego wujka nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.

Pański wujek może się ubiegać o zwolnienie od cła od sprowadzanego samochodu jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:

a) samochód jest rzeczą osobistego użytku osoby fizycznej, przybywającej na polski obszar celny lub powracającej z czasowego pobytu za granicą;

;) rzeczy służyły osobistemu użytkowi tej osoby w miejscu poprzedniego pobytu za granicą, z tym że prywatne środki transportu musiały służyć takiemu użytkowi przez okres co najmniej 6 miesięcy przed datą zakończenia pobytu za granicą, chyba że prawo kraju poprzedniego pobytu ogranicza możliwość rejestracji prywatnych środków transportu bądź wprowadza warunki konstrukcyjne lub techniczne znacząco różniące się od obowiązujących w Polsce,

c) rzeczy będą przeznaczone w kraju do takiego samego celu, w jakim były używane za granicą,

d) osoba fizyczna przebywała poza polskim obszarem celnym za zgodą władz kraju pobytu przez co najmniej kolejnych 12 miesięcy poprzedzających zmianę miejsca pobytu,

e) od daty ostatniego zgłoszenia celnego zwalniającego od cła towary na podstawie niniejszego artykułu minęło co najmniej 36 miesięcy.

Jeżeli zostaną spełnione warunki a) e) to samochód pańskiego wujka sprowadzony z zagranicy jako mienie przesiedleńcze będzie zwolniony od cła, pod warunkiem jego nieodstępowania przez okres 12 miesięcy, licząc od dnia objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu. Z powyższego wynika, że może Pan nabyć auto od swojego wujka bez obowiązku dokonywania opłat celnych po upływie 1 roku od dnia objęcia procedurą celną. Jeżeli jednak samochód pańskiego wujka będzie sprzedany, wynajęty, wydzierżawiony albo odstąpiony w inny sposób odpłatnie bądź nieodpłatnie przed upływem roku to niezbędne jest uprzednie pisemne poinformowanie o tym organu celnego. Tego typu zdarzenie powoduje powstanie długu celnego według stanu i wartości celnej towaru w dniu odstąpienia oraz według stawek celnych obowiązujących w tym dniu. Oznacza to, że przed upływem roku nie będzie miał Pan możliwości legalnego poruszania się autem sprowadzonym przez wujka bez obowiązku dokonywania opłat celnych.

Samochód pańskiego wujka może być zwolniony z obowiązku dokonywania opłat celnych przed dniem zakończenia pobytu za granicą jeżeli wujek zobowiąże się do przesiedlenia do kraju przed upływem 6 miesięcy od dnia przedstawienie organowi celnemu takiego zobowiązania i jeżeli zostanie złożone zabezpieczenie w celu pokrycia kwoty wynikającej z długu celnego.

Kwestia dokumentów, które powinien Pański wujek złożyć, jeżeli zamierza na stałe wrócić do Polski określił Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych, w drodze rozporządzenia (Dz. U. 97 nr 156 poz. 1023) .

Z tego co Pan napisał wynika, że wujek nie zamierza osiedlić się na stałe w Polsce, w związku z czym nie może sprowadzić samochodu jako mienie przesiedleńcze.

itd.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktos z was orientuje sie jak wyglada sprawa ze sprowadzeniem auta z USA do Polski?

Czy trzeba placic za nie clo? (przyjacioka ma zielona karte)

Jeżeli ma Zieloną Kartę to sprowadzenie auta na mienie przesiedleńcze do Polski jest podstawą do odebrania jej tej karty. Lepiej się dobrze zorientować w temacie by przypadkiem taka sprawa nie wyszła na jaw - "życzliwych" na świecie nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...