Michal/ZG Napisano 14 Stycznia 2007 Zgłoś Napisano 14 Stycznia 2007 Witam wszystkich serdecznie! Na poczatku chcialbym przedstawic Wam moja sytuacje, a potem (oczywiscie w miare mozliwosci) chcialbym uslyszec pare porad:) W poprzednim roku ukonczylem studia na wydziale ekonomii i marketingu, uzyskujac tytul magistra zarzadzania i marketingu. Oprocze tego posiadam pewne doswiadczenia zawodowe (ktorymi moge sie wykazac czy to przez CV, czy tez referencje - takze nie jestem "golym" absolwentem, bez zadnego wpisu w CV, pracowalo sie tu i owdzie:P) Podczas wakacji w 2006 uczestniczylem w programie Camp America, uzyskujac wize J1, wracajac (nieszczegolnie chetnie) do Polski w trakcie jej waznosci, nie "podpadajac" zatem amerykanskim wladzom w zaden sposob:) Podczas tego wyjazdu zaprzyjaznilem sie z wlascicielem Campu, na terenie ktorego pracowalem (okazal sie na tyle fajnym czlowiekiem, iz zapewnil mi dodatkowa mozliwosc pracy, aktualna caly czas, a nawet odwiedzil mnie w Polsce w grudniu ubieglego roku) A teraz do sedna sprawy! Chcialbym wyjechac do USA w celu podjecia u niego pracy. Co mam? Prace na miejscu (stan NY), a co za tym idzie pracodawce, ktory chetnie mi pomoze, zapewnione miejsce zamieszkania na terenie USA, wlasne srodki finansowe w Polsce (jezeli ma to jakies znaczenie). Czego nie mam? Pojecia jak sie do tego zabrac, o jaki rodzaj wizy sie ubiegac, jak wygladaja szanse na taki wyjazd, jakie sa koszty i procedury? Jezeli ktos z Was moglby mi pomoc, bylbym niezmiernie wdzieczny! Pozdrawiam PS. W zwiazku z praca na Campie mam juz wyrobiony social security number
agatenka Napisano 14 Stycznia 2007 Zgłoś Napisano 14 Stycznia 2007 Poczytaj o PTC (Professional Career Training) i Internshipie - Te programy przeznaczone są dla absolwentów wyższej uczelni lub osób posiadających co najmniej 2-letnią praktykę zawodową Jest to staż/praktyka więc musi być związana z kierunkiem twoich studiów i trwa max do 18 miesięcy. Jest jeszcze wiza H2b – typowo pracownicza (ale o niej nie wiem nic, więc wole nie pisać głupot)
Michal/ZG Napisano 14 Stycznia 2007 Autor Zgłoś Napisano 14 Stycznia 2007 No wlasnie myslalem konkretnie o wizie pracowniczej, nie mam ochoty/zamiaru/potrzeby bawic sie w kotka i myszke z urzedem emigracyjnym. Chce zeby to bylo legalnie i mialo rece i nogi. Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz:) Czekam na dalsze!
kamaz Napisano 14 Stycznia 2007 Zgłoś Napisano 14 Stycznia 2007 Moze powinienes pomyslec o wizie pracowniczej dla specjalistów z wyzszym wyksztalceniem H1B. Powinienes sie w tym celu skontaktowac z prawnikiem emigracyjnym, albo moze to zrobic za ciebie twoj pracodawca. Prawnik ci jakie dokumenty potrzebuje, jakie kryteria trzeba spelniac i jakie masz szanse zeby ta wize otrzymac. Powinienes sie pospieszyc bo aplikacje na ta wize zaczynaja przyjmowac od kwietnia, a limity wyczerpuja sie juz w okolicach polowy maja. Jezeli ja otrzymasz bedziesz mogl zaczac prace od 1 pazdziernika. Wiza ta jest przyznawana na okres 3 lat, po czym mozesz ja przedluzac na miejscu o nastepne 3 lata. Na tej wizie mozesz aplikowac o zielona karte przez sponsoring pracodawcy. Jest to chyba najlepsza z wiz pracowniczych, ale najtrudniejsza w uzyskaniu wiec raczej bez prawnika sie nie obejdzie. Koszty beda sie pewnie wachaly w granicach 5000$, ale warto. Innym wyjsciem jest wiza pracownicza H2B. Do niej nie mosisz spelniac zadnych wysrubowanych kryteriow, w zwiazku z czym otrzymanie jej jest o wiele latwiejsze i szybsze. W otrzymaniu jej moga ci pomoc agencje organizujace wyjazdy do pracy w US, nie koniecznie prawnik. Przyznaja ja do roku czasu (praca sezonowa). Mozesz ja przedluzac na miejscu do 3 lat. Z kosztami roznie bywa. Ja placilem 750$, choc jak bys to robil przez prawnika koszty moga wzrosnac nawet do 2500$. Powodzenia
Michal/ZG Napisano 15 Stycznia 2007 Autor Zgłoś Napisano 15 Stycznia 2007 Dzieki serdeczne! A jeszcze jedna sprawa: czy latwiej jest zalatwic wize bedac juz na miejscu w USA? Bo tak sobie pomyslalem, ze moglbym jeszcze sie wybrac z Camp America na program counselor, w ktorym nie jest wymagany status studenta i jako Camp podac ten mojego pracodawcy (juz sie dowiadywalem w biurze Camp America, jest to do zrobienia) Czy ktos sie orientuje czy w ten sposob latwiej jest starac sie o wize?
Szeli Napisano 16 Stycznia 2007 Zgłoś Napisano 16 Stycznia 2007 Najlepszym wyjściem dla ciebie jest wyjazd na Internship'a na 18 miesięcy... Wiza H1B... specjalna pracownicza jest bardzo trudna do zdobycia, strasznie ciężko jest podpasywać doświadczenie i wykształcenie do pracy - świadczy o tym ilość zwrotów - ok 40% aplikacji... możesz się o nią starać będąc na terenie USA... ale zawsze do odebrania jest w twoim kraju macierzystym osobiście - wiec trzeba fatygować się po nią do Polski... i jak wiadomo u konsula rozmowa - nie lekka. 8)
Michal/ZG Napisano 17 Stycznia 2007 Autor Zgłoś Napisano 17 Stycznia 2007 No to szybko mnie sprowadzacie do parteru...Wiedzialem ze moze byc ciezko ale ze az tak? No nic zobaczymy! Dzieki za podpowiedzi:)
izabela-karabela Napisano 19 Stycznia 2007 Zgłoś Napisano 19 Stycznia 2007 czesc ja mam takie pytanie po czesci zwiazane z tematem: wspomnieliscie o wizie H2B. rozmawialam z przedstawicielem jednego z biur na temat tego programu i powiedzial mi ze jesli jedzie sie z wlasna oferta pracy to twoj pracodawca musi wniesc oplate to jest cos kolo 1000 $ i do tego przedstawic dowody ze nikt z amerykanow nie chcial tej posady i dlatego zatrudnia on obcokrajowca. czy to prawda? czy ktos z was byl z tym programem? latwo jest rzucic haslo program H2B ale jego zalozenia nie sa znane dokladnie.
agatenka Napisano 19 Stycznia 2007 Zgłoś Napisano 19 Stycznia 2007 O tym że pracodawca musi coś płacić nie słyszałam. Natomiast co do pracy skopiuje ofertę jednego z biur „Rokrocznie ludzie z całego świata przyjeżdżają do Stanów Zjednoczonych z wizą H-2B, żeby mieszkać i pracować, wykonując prace, do których nie zgłosili się obywatele USA. Działalność Programu H2B polega między innymi na kontaktowaniu Polaków poszukujących pracy z amerykańskimi pracodawcami poszukującymi pracowników sezonowych i tymczasowych” Więc pracodawca musi wykazać że nie może znaleźć amerykańskich pracowników, dlatego najłatwiej jest wyjechać do pracodawcy załatwionego przez biuro. Szerzej o tej wizie np tutaj: http://www.workpermit.com/us/employer_h-2b.htm Dlatego ze swoim pracodawcą dużo prościej jest jechać na Internship. Pozdrawiam
izabela-karabela Napisano 19 Stycznia 2007 Zgłoś Napisano 19 Stycznia 2007 niestety tak, w przypadku wlasnego pracodawcy, to on pokrywa koszty. a to ze strony jednego z biura: Ponadto uczestnik z własną ofertą pracy musi pamiętać, że koszty uzyskania petycji pokrywa pracodawca i wynoszą one, za jedną petycję, niezależnie od ilości osób na petycji (do 25 osób na jednej petycji): 700 USD InterExchange: opłata za program 1340 USD – opłata za petycję w USCIS 300 USD – koszt 3-dniowej reklamy – ogłoszenia o pracy w lokalnej prasie Zatem, im większa grupa, tym koszty na osobę są niższe. W grupie nie moze byc mniej niz 5 osób.
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.