Skocz do zawartości

amerykanskie prawo jazdy w polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak to jest z tym prawkiem miedzynarodowym ale moj maz je ma od 3 lat wlasnie i polska policja wlasnie patrzy z niesmakiem na jego i juz nie raz byly sytuacje ze bez powodu chhieli wlepic mandacik wlasnie za te miedzynorodowe.a co wiecej oni sa tacy ciemni w tych sprawach ze kiedy pierwszy pierwszy raz go zatrzymali to wogole chcieli zabrac dowod i wzywac lawete a przyczna byla to ze oni nie akceptuja amerykanskich dokumentow bo niby one u nas nie obawiazuja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 24
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
co to jest IDP?

czy kurs trzeba mieć zrobiony w Polsce czy w USA?

Czyli czy można zrobić taki numer, że w USA wyrabiam sobie prawko, w Polsce kończę kurs, zdaję testy i mam polskie prawko?

To wprawdzie nie dla mnie ale chciałbym wiedzieć :)

I jeszcze jedno pytanko dot. prawa jazdy międzynarodowego wydanego w Polsce -> jego ważność to 3 lata, a w USA policjantka strasznie się zdziwiła że prawko nie zostało wydane na rok (twierdziła że wszystkie międzynarodowe prawka wydaje się na rok). Co więcej stwierdziła że prawko jest nieważne... Wprawdzie wtedy uznała moje polskie (europejskie?) prawko, ale niesmak i zagrożenie w innych stanach zostało...

Czy zdarzyło wam się coś takiego?

W USA sa one wydawane na 12 miesiecy, wiec pewnie dlatego zdziwienie. Czy jak Cie zatrzymala, to czy pokazales tylko miedzynarodowe, bo jezeli tak to mogla nie uznac go, trzeba pokazywac krajowe i miedzynarodowe razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest z tym prawkiem miedzynarodowym ale moj maz je ma od 3 lat wlasnie i polska policja wlasnie patrzy z niesmakiem na jego i juz nie raz byly sytuacje ze bez powodu chhieli wlepic mandacik wlasnie za te miedzynorodowe.a co wiecej oni sa tacy ciemni w tych sprawach ze kiedy pierwszy pierwszy raz go zatrzymali to wogole chcieli zabrac dowod i wzywac lawete a przyczna byla to ze oni nie akceptuja amerykanskich dokumentow bo niby one u nas nie obawiazuja

Jezeli ma amerykanski IDP, to jest on wazny tylko rok od daty wydania, wiec jezeli nie wyrabial sobie nowego co roku to ono jest niewazne. Co do policjantow to nie wiedza co gadaja. Polska podpisal UN Convention of 1949, wiec dokumenty sa wazne. W USA tylko AAA i National Auto Club maja prawo do wydawania IDP, wiec jezeli jego IDP bylo wydane przez inna organizacje to jest ono w swietle prawa niewazne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to jest IDP?

czy kurs trzeba mieć zrobiony w Polsce czy w USA?

Czyli czy można zrobić taki numer, że w USA wyrabiam sobie prawko, w Polsce kończę kurs, zdaję testy i mam polskie prawko?

To wprawdzie nie dla mnie ale chciałbym wiedzieć :)

I jeszcze jedno pytanko dot. prawa jazdy międzynarodowego wydanego w Polsce -> jego ważność to 3 lata, a w USA policjantka strasznie się zdziwiła że prawko nie zostało wydane na rok (twierdziła że wszystkie międzynarodowe prawka wydaje się na rok). Co więcej stwierdziła że prawko jest nieważne... Wprawdzie wtedy uznała moje polskie (europejskie?) prawko, ale niesmak i zagrożenie w innych stanach zostało...

Czy zdarzyło wam się coś takiego?

W USA sa one wydawane na 12 miesiecy, wiec pewnie dlatego zdziwienie. Czy jak Cie zatrzymala, to czy pokazales tylko miedzynarodowe, bo jezeli tak to mogla nie uznac go, trzeba pokazywac krajowe i miedzynarodowe razem.

Ale to była troszkę inna sytuacja - chciałem sobie na podstawie międzynarodowego prawka wyrobić prawko amerykańskie bez zdawania praktyki. Potem pokazałem policjantce w biurze również moje prawko krajowe, ale znalazła niestety coś innego uniemożliwiającego mi wyrobienie prawka -> moje polskie prawo jazdy było wydane 9 miesięcy wcześniej (od takiego czasu je miałem), a podobno, żeby uniknąć jazdy na egzaminie trzeba mieć swoje prawko minimum 12 miesięcy. Dlatego chcę sobie wyrobić je w tym roku :)

A moje wcześniejsze pytanie zadałem dlatego, że jedzie ze mną osoba, która nie ma polskiego prawka, a chciałaby mieć i to w jak najprostrzy sposób (oczywiście pomijając fakt jakim kierowcą będzie później taka osoba bez kursu - przynajmniej na początku ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to była troszkę inna sytuacja - chciałem sobie na podstawie międzynarodowego prawka wyrobić prawko amerykańskie bez zdawania praktyki. Potem pokazałem policjantce w biurze również moje prawko krajowe, ale znalazła niestety coś innego uniemożliwiającego mi wyrobienie prawka -> moje polskie prawo jazdy było wydane 9 miesięcy wcześniej (od takiego czasu je miałem), a podobno, żeby uniknąć jazdy na egzaminie trzeba mieć swoje prawko minimum 12 miesięcy. Dlatego chcę sobie wyrobić je w tym roku :)

Sam IDP nie jest wazny wiec nic dziwnego ze nie chciala go uznac. Co do 12 miesiecy co stan to obyczaj. W ktorym stanie policja zajmuje sie wydawaniem prawa jazdy, z teo co wiem DMV sa obsadzone przez cywili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując:

W USA możesz zrobic prawko amerykanskie, a potem przyleciec do Polski i isc do WORD zlozyc podanie o zamiane amerykanskiego prawka na polskie. Potrzebne jest tlumaczenie prawka na polski (musi byc przez tlumacza przysieglego) oraz dowod osobisty/paszport. Powiedz tlumaczowi, aby exp date z prawka przetlumaczyl jako date wygasniecia dokumentu, a nie uprawnien, bo tak czesto w WORD interpretuja. Nie potrzeba prawka miedzynarodowego z USA do tego. Po zlozeniu wniosku trzeba zdac egzamin teoretyczny, po zdaniu dostaje sie pelne prawko polskie. Nie trzeba zdawac zadnego szkolenia, ani egzaminu praktycznego, bez wzgledu na okres posiadania prawka amerykanskiego. Prawko amerykanskie zatrzymuja i odsylaja do USA, chyba, ze zlozysz podanie, aby trzymali w WORD (lub w urzedzie miasta), bo bedziesz chcial/a wymienic je na amerykanskie przed wyjazdem tam. Mozna tez otrzymac prawko amerykanskie z powrotem, jesli zlozymy podanie wyjasniajace, ze jest to podstawowy dokument tozsamosci w USA i bedzie nam potrzebny, wtedy dostaniemy go z powrotem, oczywiscie z brakiem mozliwosci poslugiwania sie nim.

Mozna tez jezdzic na tym prawku amerykanskim + wazne prawko miedzynarodowe z USA przez caly czas, bez zadnych przedzialow czasowych. Jedyna przeszkoda jest to, ze jak nie mamy adresu zameldowania stalego w Polsce, to mandaty placone sa od razu, nie mozna wziac kredytowego.

W USA co stan to inne reguly, wiec w niektorych uznaja do jazdy polskie prawko i to wystarczy, w innych potrzeba polskie prawko + miedzynarodowe prawko z Polski, a jeszcze winnych dodatkowo zapytaja o paszport z wiza. Przepisy stanowe twierdza rowniez, ze jak jest sie rezydentem danego stanu (obywatel lub posiadacz zielonej karty lub wizy dluzszej niz rok) to nie mozna jezdzic na nie-amerykanskim prawku. Trzeba wyrobic amerykanskie i nim sie poslugiwac. W niektorych stanach po pokazaniu polskiego prawka+miedzynarodowe z Polski mozna wymienic na amerykanskie bez zadnych egzaminow lub zdawac tylko teorie. Wszystko zalezy od przepisow stanowych.

Przy wymianie prawka moga zabrac te miedzynarodowe do konfiskaty, albo polskie do odeslania do Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz tlumaczowi, aby exp date z prawka przetlumaczyl jako date wygasniecia dokumentu, a nie uprawnien, bo tak czesto w WORD interpretuja.

Jestes pewien ze da rade w ten sposob wyrobic w PL prawko? Znasz kogos kto tak zrobil?

Planuje w tym roku zrobic prawko w CA i po powrocie "przerobic" ja na polskie. Jak pytalem panienki w łódzkim WORDZie o date waznosci, to mi powiedziala, ze prawko z USA ktore bede tlumaczyl musi byc wazne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz tlumaczowi, aby exp date z prawka przetlumaczyl jako date wygasniecia dokumentu, a nie uprawnien, bo tak czesto w WORD interpretuja.

Jestes pewien ze da rade w ten sposob wyrobic w PL prawko? Znasz kogos kto tak zrobil?

Planuje w tym roku zrobic prawko w CA i po powrocie "przerobic" ja na polskie. Jak pytalem panienki w łódzkim WORDZie o date waznosci, to mi powiedziala, ze prawko z USA ktore bede tlumaczyl musi byc wazne!

Tak. Moja siostra tak zrobila i ma polskie prawko. Oczywiscie prawko amerykanskie lepiej zeby bylo wazne, bo jak nie wazne, to bedzie zaraz dopytywanie czemu nie wazne, a jak to tylko data waznosci dokumentu, to przynies aktualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...