Skocz do zawartości

Marzenie O Wyjeździe


Haqu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Może temat brzmi trochę banalnie, jednak od kilku lat chodzi za mną taka sprawa.

Mam 17 (za 3 miesiące 18) lat, w przyszłym roku szkolnym piszę maturę. Od gdzieś ok. 2 lat interesuje się Stanami Zjednoczonymi, na tyle, że myślałem o wyjeździe i zamieszkaniu tam.

Czy dla "normalnego" ucznia (może nie wygrywam olimpiad, ale najgorszy w nauce też nie jestem) z polski jest możliwy wyjazd na studia do USA? Niestety nie mam żadnej rodziny ani znajomych z tamtych stron, więc byłbym zdany raczej na siebie samego. Jest może na forum taka osoba, która wyjechała właśnie na studia i może dać jakieś cenne rady? Jeżeli to byłoby prawie że niemożliwe do osiągnięcia, to jeszcze myślałem nad tym, żeby ukończyć studia w Polsce i potem wyjechać do Stanów, jednak jak jest wtedy ze znalezieniem pracy?. Ewentualnie istnieje opcja wymiany studenckiej (aczkolwiek, raczej nikła ta szansa :(). Tak właściwie to nie wiem jak się za to wszystko zabrać, bo przecież nie wsiądę do samolotu i zacznę żyć za nic zupełnie gdzie indziej. Tak jeszcze zapytam, jak jest z polonią w USA? Gdzie zazwyczaj wylatują polacy? Chicago? Las Vegas? Myślałem właśnie nad Chicago, Nowym Jorkiem bądź Los Angeles.

W ogóle na jakich warunkach mogę zostać w Stanach Zjednoczonych? Jeżeli wyjadę się uczyć to pewnie nie ma większego problemu, ale jak już będę dorosły i po szkole, to raczej na stałe nie mogę zostać, chyba że poznam tam partnerkę? Ogólnie to mam sporo tych pytań, ale starczy narazie jak na jeden post :)

Bardzo proszę o jakieś rady, albo gdyby ktoś się podzielił swoją historią jak się do USA dostał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo interesujesz się tymi Stanami, skoro nie wiesz nawet jakie są możliwości legalnego wyjazdu do USA. Spróbuj może najpierw przejrzeć dokładnie forum, bo zapewniam Cię, ze znajdziesz tutaj odpowiedź na każde swoje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Może temat brzmi trochę banalnie, jednak od kilku lat chodzi za mną taka sprawa.

Mam 17 (za 3 miesiące 18) lat, w przyszłym roku szkolnym piszę maturę. Od gdzieś ok. 2 lat interesuje się Stanami Zjednoczonymi, na tyle, że myślałem o wyjeździe i zamieszkaniu tam.

Czy dla "normalnego" ucznia (może nie wygrywam olimpiad, ale najgorszy w nauce też nie jestem) z polski jest możliwy wyjazd na studia do USA? Niestety nie mam żadnej rodziny ani znajomych z tamtych stron, więc byłbym zdany raczej na siebie samego. Jest może na forum taka osoba, która wyjechała właśnie na studia i może dać jakieś cenne rady? Jeżeli to byłoby prawie że niemożliwe do osiągnięcia, to jeszcze myślałem nad tym, żeby ukończyć studia w Polsce i potem wyjechać do Stanów, jednak jak jest wtedy ze znalezieniem pracy?. Ewentualnie istnieje opcja wymiany studenckiej (aczkolwiek, raczej nikła ta szansa :(). Tak właściwie to nie wiem jak się za to wszystko zabrać, bo przecież nie wsiądę do samolotu i zacznę żyć za nic zupełnie gdzie indziej. Tak jeszcze zapytam, jak jest z polonią w USA? Gdzie zazwyczaj wylatują polacy? Chicago? Las Vegas? Myślałem właśnie nad Chicago, Nowym Jorkiem bądź Los Angeles.

W ogóle na jakich warunkach mogę zostać w Stanach Zjednoczonych? Jeżeli wyjadę się uczyć to pewnie nie ma większego problemu, ale jak już będę dorosły i po szkole, to raczej na stałe nie mogę zostać, chyba że poznam tam partnerkę? Ogólnie to mam sporo tych pytań, ale starczy narazie jak na jeden post :)

Bardzo proszę o jakieś rady, albo gdyby ktoś się podzielił swoją historią jak się do USA dostał.

Oczywiscie ze jest szansa na studia w stanach - musisz tylko odpowiednio duzo pieniedzy zeby za nie zaplacic. Ludzi ktorzy studiuja w US jest calkiem sporo, tyle ze to zasadniczo nic nie daje bo o ile nic innego sie nie wydarzy, to po skonczeniu studiow wracasz do Polski. Studia to czysty biznes, wjezdzasz, placisz, uczysz sie, wyjezdzasz. Z puntu widzenia emigracji nie daja nic poza ewentualnym punktem zaczepienia u potencjalnych pracodawcow.

Nie wiem jak jest z polonia w US, ale na wszelki wypadek od wiekszych znanych skupisk polakow trzymam sie z daleka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem na odpowiedź osoby, która z własnego doświadczenia wie jak to wygląda. To, o jakie typy wiz mogę się ubiegać to ja dobrze wiem. Wiza studencka/dla uczniów z wymiany bądź ewentualnie Może źle to napisałem w swoim temacie. Chodziło mi o to, jak jest później ze stałym pobytem, tzn. co dalej po wizie? Zielona karta? inne opcje? Interesuję się Stanami w znaczeniu, że zamierzam tam wyjechać i tu się dowiem czegoś, tam się dowiem czegoś także spokojnie.

//Dzięki kzielu.

Studia w USA właśnie chciałem potraktować jako pomoc w późniejszym znalezieniu pracy, ponieważ nie wiem w jaki sposób postrzegane są polskie uczelnie (o ile w ogóle są, to domyślam się, że szału nie ma). No ale jeżeli z punktu widzenia emigracji nic nie dają to w takim razie polecasz najpierw ukończyć studia w Polsce i dopiero potem zająć się wyjazdem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłem na odpowiedź osoby, która z własnego doświadczenia wie jak to wygląda. To, o jakie typy wiz mogę się ubiegać to ja dobrze wiem. Wiza studencka/dla uczniów z wymiany bądź ewentualnie Może źle to napisałem w swoim temacie. Chodziło mi o to, jak jest później ze stałym pobytem, tzn. co dalej po wizie?

Napisalem Ci - nic. Masz jakies bledne przeswiadczenie ze studia w US cokolwiek daja z punktu widzenia emigracji. Nie daja zupelnie nic, poza posiadaniem wyksztalcenia w US ktore zwykle kosztuje kosmiczna ilosc kasy i ktore mozna taniej zdobyc w PL. Tu sa ludzie ktorzy na temat wyjazdow studenckich wiedza wiecej, ale na stypendium zeby liczyc to po pierwsze nie po liceum po drugie nie dla przecietnego ucznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

//Dzięki kzielu.

Studia w USA właśnie chciałem potraktować jako pomoc w późniejszym znalezieniu pracy, ponieważ nie wiem w jaki sposób postrzegane są polskie uczelnie (o ile w ogóle są, to domyślam się, że szału nie ma). No ale jeżeli z punktu widzenia emigracji nic nie dają to w takim razie polecasz najpierw ukończyć studia w Polsce i dopiero potem zająć się wyjazdem?

Z mojego - dosc waskiego punktu widzenia czlowieka ktory pracuje w inzynierskiej czesci jednej z wiekszych korporacji - szkola jako taka ma niewielkie znaczenie - ani co to za szkola ani z jakiego kraju - sam fakt posiadania "degree" jest niebedny, ale znacznie wieksze znaczenia ma co sie wie - i w przypadku kandydatow prosto po szkole - jak sie wypadnie na interview. Moze w innych firmach patrza bardziej szczegolowo na to jaka jest nazwa szkoly na resume, ale z wlasnego doswiadcznie z przeprowadzanych rozmow o prace - zdarzaja sie kolesie po renomowanych szkolach ktorzy nic zupelnie nie wiedza.

Sam skonczylem polska szkole (MEiL na PW) i srednio to kogokolwiek obchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, no to trochę rzeczy mi się już rozjaśniło. Zacznę studia w Polsce i dopiero potem zajmę się wyjazdem, nie ma co się zbytnio śpieszyć.
Widziałem także trochę programów z wyjazdami/pracą w Stanach - np. Work and Travel USA. Jest to w ogóle opłacalne i ma jakikolwiek sens, czy raczej nic mi to nie da poza wyrzuconymi pieniędzmi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, no to trochę rzeczy mi się już rozjaśniło. Zacznę studia w Polsce i dopiero potem zajmę się wyjazdem, nie ma co się zbytnio śpieszyć.

Widziałem także trochę programów z wyjazdami/pracą w Stanach - np. Work and Travel USA. Jest to w ogóle opłacalne i ma jakikolwiek sens, czy raczej nic mi to nie da poza wyrzuconymi pieniędzmi?

Poczytaj na czym one polegaja - wyjazd w czasie wakacji, praca + zwiedzanie. Nie ma nic wspolnego z prawdziwa / permanentna praca w US.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...