Skocz do zawartości

Jak w praktyce wygląda procedura uzyskiwania wizy H-1B? Jakie są szanse?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Poszukuję praktycznych porad w sprawie procedury uzyskiwania wizy H-1B. Obecnie studiuję odnawialne źródła energii (renewable energy) na Politechnice Wrocławskiej. Po ukończeniu studiów będę posiadać tytuł inżyniera, co jest równoważne z bachelor's degree, najpewniej zrobię także magisterkę, co będzie równoważne ze stopniem master's degree. Tym samym spełnię podstawowe wymaganie, jakie trzeba spełnić, aby ubiegać się o wizę H-1B. I tutaj zaczynają się schody.

Jak wiadomo, trzeba znaleźć pracodawcę, który zeche nas sponsorować, a następnie trzeba zostać wylosowanym w loterii wizowej, która odbywa się tylko raz w roku. Zatem jak w praktyce wygląda cała ta procedura, ile trwa, i jakie są szanse powodzenia?

  • Czytałem, że posiadając tytuł równoważny do bachelor's degree, wymagane są 3 lata doświadczenia w zawodzie, a w przypadku master's degree, doświadczenie nie jest wymagane. Czy w praktyce rzeczywiście to tak wygląda? Znajdziemy pracę w dobrej firmie posiadając tak znikome, lub wręcz zerowe doświadczenie? Wydaje się to niemożliwe.
  • Pracodawcy lepiej jest szukać na własną rękę na portalach typu LinkedIn, czy może lepiej przez jakąś agencję z asystą prawnika? Jaka jest szansa, że jakaś firma chociaż na mnie spojrzy? Jak można zwiększyć swoje szanse?
  • Jaki to ma sens, że nawet jeśli znajdziemy pracodawcę, to i tak w praktyce nic z tego nie wynika, bo trzeba jeszcze zostać wylosowanym w loterii?
  • Swoją drogą, jak duże bywają szanse bycia wylosowanym w tej loterii dla Polaków?
  • Czy w mojej dziedzinie (odnawialna energia, inżynieria) jest duże zapotrzebowanie na pracowników w Stanach? Czy szanse osiągnięcia celu tą drogą są duże?

Widziałem też na stronie MyVisaJobs, że statystycznie wizy i zielone karty przyznawane są praktycznie tylko Hindusom, którzy są specjalistami od IT. Jest sens się tym przejmować? Czy w rzeczywistości faktycznie tylko w dziedzinie IT można mieć duże szanse?

Jeśli nie H-1B, to jaka inna droga byłaby dla mnie odpowiednia? Marzę o zamieszkaniu w Stanach na stałe. Rodziny za oceanem nie mam, wziąłem też udział w loterii na zieloną kartę.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki i porady, jak to w rzeczywistości może wyglądać i co najlepiej robić. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno odpowiedziec, bo duzo zalezy od pracodawcy --  naprzyklad czy zalicza ci polskiego magistra jako Master's. Generalnie jest bardzo trudno dostac oferte pracy z H1b bez doswiadzczenia. Procedura moze trwac pare lat, bo co roku jest wiecej chetnych na wizy niz samych wiz. Od wizy do zielonej karty NIE jest latwo... musisz byc dobry w tym co robisz jezeli chcesz zeby firma sponsorowala Ciebie na zielona karte. To nie jest prawda ze "wizy i zielone karty przyznawane są praktycznie tylko Hindusom, którzy są specjalistami od IT" -- jest ich po prostu bardzo duzo, wiec sie ich zauwaza. Oczywiscie ze sa w USA i Europejczycy i Polacy ktorzy przyjechali tu na H1b. Mozesz zwiekszyc swoje szanse zdobywajac doswiadczenie (najlepiej w amerykanskiej lub wiekszej miedzynarodowej firmie) w Polsce, wybijajac sie profesjonalnie, jakies publikacje, patenty, itp. Ja bym radzila tez wczytac sie w realia pracy w USA. W porownaniu do Europy Zachodniej, one czesto nie sa tak rozowe jak by sie wydawalo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...