Jump to content

Jak w praktyce wygląda procedura uzyskiwania wizy H-1B? Jakie są szanse?


Recommended Posts

Witam wszystkich

Poszukuję praktycznych porad w sprawie procedury uzyskiwania wizy H-1B. Obecnie studiuję odnawialne źródła energii (renewable energy) na Politechnice Wrocławskiej. Po ukończeniu studiów będę posiadać tytuł inżyniera, co jest równoważne z bachelor's degree, najpewniej zrobię także magisterkę, co będzie równoważne ze stopniem master's degree. Tym samym spełnię podstawowe wymaganie, jakie trzeba spełnić, aby ubiegać się o wizę H-1B. I tutaj zaczynają się schody.

Jak wiadomo, trzeba znaleźć pracodawcę, który zeche nas sponsorować, a następnie trzeba zostać wylosowanym w loterii wizowej, która odbywa się tylko raz w roku. Zatem jak w praktyce wygląda cała ta procedura, ile trwa, i jakie są szanse powodzenia?

  • Czytałem, że posiadając tytuł równoważny do bachelor's degree, wymagane są 3 lata doświadczenia w zawodzie, a w przypadku master's degree, doświadczenie nie jest wymagane. Czy w praktyce rzeczywiście to tak wygląda? Znajdziemy pracę w dobrej firmie posiadając tak znikome, lub wręcz zerowe doświadczenie? Wydaje się to niemożliwe.
  • Pracodawcy lepiej jest szukać na własną rękę na portalach typu LinkedIn, czy może lepiej przez jakąś agencję z asystą prawnika? Jaka jest szansa, że jakaś firma chociaż na mnie spojrzy? Jak można zwiększyć swoje szanse?
  • Jaki to ma sens, że nawet jeśli znajdziemy pracodawcę, to i tak w praktyce nic z tego nie wynika, bo trzeba jeszcze zostać wylosowanym w loterii?
  • Swoją drogą, jak duże bywają szanse bycia wylosowanym w tej loterii dla Polaków?
  • Czy w mojej dziedzinie (odnawialna energia, inżynieria) jest duże zapotrzebowanie na pracowników w Stanach? Czy szanse osiągnięcia celu tą drogą są duże?

Widziałem też na stronie MyVisaJobs, że statystycznie wizy i zielone karty przyznawane są praktycznie tylko Hindusom, którzy są specjalistami od IT. Jest sens się tym przejmować? Czy w rzeczywistości faktycznie tylko w dziedzinie IT można mieć duże szanse?

Jeśli nie H-1B, to jaka inna droga byłaby dla mnie odpowiednia? Marzę o zamieszkaniu w Stanach na stałe. Rodziny za oceanem nie mam, wziąłem też udział w loterii na zieloną kartę.

Bardzo proszę o jakieś wskazówki i porady, jak to w rzeczywistości może wyglądać i co najlepiej robić. Pozdrawiam.

Edited by xPiotreq01
Link to comment
Share on other sites

Trudno odpowiedziec, bo duzo zalezy od pracodawcy --  naprzyklad czy zalicza ci polskiego magistra jako Master's. Generalnie jest bardzo trudno dostac oferte pracy z H1b bez doswiadzczenia. Procedura moze trwac pare lat, bo co roku jest wiecej chetnych na wizy niz samych wiz. Od wizy do zielonej karty NIE jest latwo... musisz byc dobry w tym co robisz jezeli chcesz zeby firma sponsorowala Ciebie na zielona karte. To nie jest prawda ze "wizy i zielone karty przyznawane są praktycznie tylko Hindusom, którzy są specjalistami od IT" -- jest ich po prostu bardzo duzo, wiec sie ich zauwaza. Oczywiscie ze sa w USA i Europejczycy i Polacy ktorzy przyjechali tu na H1b. Mozesz zwiekszyc swoje szanse zdobywajac doswiadczenie (najlepiej w amerykanskiej lub wiekszej miedzynarodowej firmie) w Polsce, wybijajac sie profesjonalnie, jakies publikacje, patenty, itp. Ja bym radzila tez wczytac sie w realia pracy w USA. W porownaniu do Europy Zachodniej, one czesto nie sa tak rozowe jak by sie wydawalo. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...