Jump to content

Ivortm

Użytkownik
 • Content Count

  73
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

8

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Seattle, WA

Recent Profile Visitors

2,788 profile views
 1. Gratulacje! Za nic to na pewno nie było
 2. Jak to mówiono u mnie w domu, dieta MŻ (mniej żreć)
 3. Wierzę na słowo i szanuję Sam też ograniczyłem sobie pewne rzeczy, a co dla mnie najtrudniejsze, to więcej ruchu próbuję wdrożyć na co dzień. Jakoś się człowiek zasiedział w tym biurze, trzeba to zrównoważyć
 4. Bo produkty bezglutenowe są zazwyczaj droższe od zwykłych odpowiedników? Jeżeli nie ma medycznych podstaw do przejścia na dietę bezglutenową, to zwyczajnie nie ma po co tego robić. Gluten sam w sobie nie jest szkodliwy. Bezglutenowe niekoniecznie przekłada się na zdrowsze, mniej kaloryczne, mniej tłuste czy organiczne. Może tak być, ale nie musi, zależy od konkretnego przypadku. Niektóre produkty, przy których "gluten-free" jest dodane na siłę, muszą stosować zamienniki glutenu, które niekoniecznie są zdrowe. Jak ze wszystkim w życiu, trzeba wykorzystywać zdrowy rozsądek. Nie wszystko co bezglutenowe jest dobre i nie wszystko co bezglutenowe jest złe. Mi chodzi o to, że nie ma sensu, by "dopłacać" do gluten free, tylko dlatego, że akurat panuje moda na takie diety.
 5. Bzdura. Celiakia (ang. coeliac disease), która polega na nietolerowaniu glutenu (nadwrażliwości na gluten), jest jak najbardziej prawdziwą i udokumentowaną chorobą. Jest też w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10. Dla takich osób dieta bezglutenowa jest jak najbardziej potrzebna i zalecana. Ale dla wszystkich innych osób dieta bezglutenowa nie ma żadnego sensu i zalecanie jej zdrowej osobie jest skokiem na kasę.
 6. Jak Cię złapią na kłamstwie, to możesz już nigdy wjechać do USA. Słuchaj rad wszystkich: pisz prawdę we wniosku i mów prawdę na rozmowie, w końcu nic złego nie zrobiłaś. Zakładanie, że nie mają historii odmów we własnym systemie jest delikatnie mówiąc... naiwne. Ta odmowa i tak najprawdopodobniej nie będzie miała żadnego wpływu na przebieg rozmowy. Za to jak odkryją, że coś świadomie ukryłaś, to nabruździsz sobie w papierach do końca życia.
 7. A czy kwestia simlocka nie zależy po prostu od polityki operatora? Mój Samsung Galaxy S7 Edge od amerykańskiego T-Mobile faktycznie ma założony simlock. Nawet mają oficjalną apkę, w której mogłem tymczasowo poprosić o wyłączenie simlocka na 30 dni (skorzystałem jadąc na wakacje do Polski). Dają możliwość zdjęcia na stałe za darmo, ale po spełnieniu warunków, m.in. po pełnym spłaceniu telefonu. Co nie znaczy, że wszyscy operatorzy to praktykują.
 8. Kacpero, jestem na 90% pewny, że miałem tak jak piszesz kiedy wysyłałem paczkę z USPS. Ostatni wpis to dotarcie do Polski, potem cisza w śledzeniu, a po kilku dniach paczka doszła do adresata. W trackingu bez zmian nawet po dotarciu paczki. Przetłumaczyłem to sobie, że po przekazaniu Poczcie Polskiej albo nie wiedzą co się dalej dzieje z paczką, albo PP nieprawidłowo uzupełnia system śledzenia USPS.
 9. Xiaomi Mi 5 to bardzo dobry telefon, sam na niego chciałem zapolować. Niestety w USA nie działa w nim 4G/LTE (na 100% niekompatybilny z amerykańskim T-Mobile, pamiętam jak sprawdzałem), wiięc dla mnie odpadł. Ale w Polsce powinien się sprawdzić, sprawdź tylko co używa Twój operator zanim się zdecydujesz. Trzech moich znajomych w Polsce go ma (w tym dwóch nie-laików) i wszyscy chwalą. Upewnij się też czy na pewno opłaca się kupować przez USA i jak z gwarancją.
 10. Obecnie H-1B dostaje się na 3 lata, które można jednokrotnie przedłużyć na kolejne 3 lata. O H-1B występuje pracodawca, dodatkowo wiadomo, są limity (ograniczona pula) i wymogi (wykształcenie/doświadczenie, minimalne zarobki itd). Po 6 latach może być jeszcze przedłużana co roku, ale tylko jeśli w międzyczasie ruszył proces sponsorowania na zieloną kartę na podstawie zatrudnienia (co nie musi mieć miejsca). Jeśli o zielonej karcie nic nie słychać, trzeba opuścić USA Work permit dla żony/męża - nie ma. Przysługująca wiza H-4 nie zezwala na pracę. W zaawansowanym etapie ubiegania się o zieloną kartę (o ile takie występuje), bodajże po I-140 approval, dostaje się karty EAD, które pozwalają na pracę trochę wcześniej, tylko trzeba pamiętać żeby dołożyć odpowiedni form żeby dostać EAD (są opcjonalne). U nas karty EAD przyszły kilka miesięcy przed zielonymi kartami... Ale H-4 samo w sobie nie pozwala na pracę. To tak tylko żeby dopełnić informacje, bo bardzo fajny post napisałeś, czarex!
 11. Od razu jadem, e tam. Po prostu bezwiednie napisałeś nieprawdę jakby to był znany fakt, i przez to wprowadzałeś pytającego w błąd. Nie dziw się reakcji forum, obywatelstwo to poważna sprawa i jest to trochę "rewelacja". To, że Tobie zapala się jakaś lampka, to nie zmienia tego, że problemów z podwójnym obywatelstwem jednak nie ma (szczególnie w przypadku połączenia Polska + USA) i że jednak niczego nie trzeba się wyrzekać
 12. Ja także dowiadywałem się o te rzeczy w polskim Urzędzie Skarbowym. Powiedziano mi, że wystarczy wysłać im formularz ZAP-3, by zgłosić, że rozliczam się za granicą, bo stałem się tam rezydentem podatkowym. Na mocy umów między USA i Polską o unikaniu podwójnego opodatkowania, obie strony są zadowolone. O jakiej nowej ustawie mówisz? Kto dokładnie kazał siostrze zrzekać się polskiego obywatelstwa? To nie jest łatwy proces. Z tego co słyszałem, Stany nigdy nikomu nie każą, co najwyżej nie zalecają posiadania podwójnego obywatelstwa, ale nikomu nie każą zrzekać się obywatelstwa posiadanego z urodzenia. Prosto z rządowej strony: https://travel.state.gov/content/travel/en/legal-considerations/us-citizenship-laws-policies/citizenship-and-dual-nationality/dual-nationality.html Idąc nawet za Wikipedią: https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_nationality_law#Dual_citizenship
 13. Tak, jak najbardziej może być podejrzane, spójrz na wątek tuż pod Twoim Dziewczyna była 6 miesięcy w Stanach, po 7 miesiącach znów chciała przyjechać na 6 miesięcy i została zawrócona z powrotem. Twoja sytuacja jest trochę inna (mąż/żona), ale podejrzenie nadużywania wizy turystycznej nadal niestety będzie
 14. Nie musisz kupować odgórnie zorganizowanej wycieczki do USA, żeby mieć przewodnika. Nawet lepiej szukać samemu, bo raz 1) nie jesteś skazany na przewodnika którego przydzieli biuro, 2) dostosowujesz plany/godziny do własnych potrzeb. Większość znanych/turystycznych miast ma coś takiego jak walking tours, często płaci się za to tylko napiwkiem, a poziom informacji jest na wysokim poziomie. Droższe bus tours też są dostępne w najpopularniejszych miejscach, wliczając opcje hop-on-hop-off.
 15. Zgadzam się, że wszystko zależy od firmy - a czasem od dodatkowego wynegocjowania warunków. W amerykańskim Microsofcie standardowo dostaje się na start 17 dni urlopu w roku. Po 5 latach dostępny urlop to 22 dni, a po 10 latach pracy osiąga się maksimum 27 dni wolnego w roku. Google ma podobny system, ale działa nieco szybciej - 15 dni urlopu na start, 20 dni po trzech latach, 25 dni urlopu po 5 latach pracy. Facebook daje od razu 21 dni urlopu, ale chyba ilość nie rośnie wraz ze stażem pracy.
×
×
 • Create New...