Skocz do zawartości

Staly Pobyt A Sluzba Wojskowa W Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Problemem jest to, ze to przed wylotem trzeba powiadomic WKU o wylocie z PL na pobyt staly. Wtedy wyrejestruja z ewidencji. Do tego trzeba sie wymeldowac. Teraz mozesz miec postepowanie w prokuraturze za unikanie powszechnej sluzby wojskowej, ktora jest obowiazkowa, wiec mysla w WKU, ze sie ukrywasz, bo skad moga wiedziec, ze jestes poza PL? Przeciez jakbys sie nie ukrywal i lecial poza PL na stale, to mozna ich powiadomic i bez konsekwencji wszystko jest OK. W kazdym razie zdobadz zaswiadczenie od konsulatu/ambasady, a potem wyslij je do rodziny do PL i niech oni najpierw zalatwia w WKU, a dopiero do PL wylec. Ksiazeczke wojskowa tez rodzinie przeslij, bo jak powie ktos z twojej rodziny w WKU, ze masz ja w USA, to odrazu grzywna + mozliwa kara pozbawienia wolnosci. KW powinna byc calyczas w PL u rodziny lub w WKU do czasu twojego powrotu. Rodzina z zaswiadczeniem i KW w WKU zalatwia wyrejestrowanie z ewedencji i moze bedzie problem z glowy z WKU, a prokuratura... kto to wie?

W USA dobrze, ze zarejestrowales sie w Selective Service. Problem z glowy.

Prawnik ci nawciskal kitow, bo takie zaswiadczenie, ze bedziesz odbywal sluzbe w USA wogole nikogo nie interesuje w WKU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym zeby to byla prawda co piszesz kolego.

Dowiedzialem sie ze w Polsce podczas mojej nieobecnosci przychodzily do mnie listy z WKU

i najprawdopodobniej po prostu mnie zgarna po moim przyjezdzie, a gdy bylem jeszcze w kraju aby mnie nie wzieli do woja musialem (chyba co rok) przedstawiac w WKU zaswiadczenie o tym ze sie ucze

ostatnimi czasy nic nie przedstawialem ;)

slyszalem wlasnie ze mozna wziac dowod tej rejestracji w usa i przedstawic w WKU (chyba) :) i bede ze sluzby zwolniony

pozdro i dzieki za pomoc

Wcale Ciebie nie przeniosa do rezerwy. Wykresla Cie tylko czasowo z ewidencji do czasu powrotu w PL na stale, a wtedy odsluzysz wojsko (jesli bedziesz sie wtedy kwalifikowal i dalej lapanke do woja beda stosowac).

Akurat jestem na bieżąco w temacie bo mój syn skończył tydzień temu 18 lat.

W WKU można usłyszeć parę wersji tego co należy zrobić. Najprostsza - trzeba się po prostu wymeldować (czytałam jednak o przypadkach w których po wymeldowaniu nadal przychodziły wezwania). Wersja bardziej upierdliwa - idziesz do polskiego konsulatu po zaświadczenie dla WKU że mieszkasz na stałe w USA. Przesyłasz ten dokument do Polski do znajomego/krewnego wraz z upoważnieniem do złożenia w odpowiedniej instytucji. Upoważnienie można dostać albo w konsulacie (za kilkadziesiąt dolarów) albo po prostu postarać sie o tzw. Apostile (za kilka dolarów). IMO lepiej od razu wystrzelić z grubej rury i zdecydować się na upierdliwą wersję na wszelki wypadek.

Zaznaczam jednak że mojego syna zaczęto by ew. ścigać dopiero na jesień, Ty masz trochę inną sytuację bo już Ciebie szukają. Nie wiem czy procedura jaką opisałam wystarczy.

Meldunek nie ma nic do rzeczy z WKU. WKU bierze dane osobowe chlopakow w urzedu miasta. Wysyla nastepnie wezwanie na rejestracje, a po rejestracji przed komisje lekarska i wydaja wtedy ksiazeczke wojskowa. Mozna nie miec meldunku wogole, a do tego mozna nawet nie dostac wezwania z WKU, a chlopaki w wieku 18 lat musze przejsc rejestracje, wiec musza sami zglosic sie do WKU po rejestracje. Takie jest prawo. Jesli ktos wyjezdza z PL na pobyt staly, to musi sie udac do WKU, aby zlozyc wniosek o wyrejestrowanie ze wzgledu na wyjazd na pobyt staly. WKU wtedy wyrejestrowuje osobnika i czeka na jego powrot do kraju na pobyt staly. Dotyczy to rowniez osoby, ktore sa w stanie rezerwy (dalej sa zarejestrowani). Osoby, ktore wyjechaly przed rejestracja, tez musza powiadomic WKU o tym fakcie i nie bedzie przez to konsekwencji prawnych, ale przy pierwszym pobycie w kraju naleze zglosic sie na rejestracje i komisje wojskowa (jak ktos ma malo czasu, to moga to zrobic w 1 dzien expresowo). Apostille nie ma co robic. Wystarczy wniosek pisemny wyslany poczta z USA, chociaz najlepszy jest kwitek z ambasady/konsulatu, bo wtedy nie podwaza urzedowego pisma. Upierdliwych decyzji nie ma w WKU jak postepujesz wg prawa, a jak po kilkukrotnych brakach odpowiedzi do wezwania nagle spiewka, ze osobnik poza PL, to oni uwazaja, ze wtedy zwialo sie, a do tego nikomu nie chce sie odkrecac sprawy w WKU, bo to nie ich problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed wylotem do usa musialem podpisac dokument, ze po przylocie w ciagu chyba 30 dni, musze zapisac sie do (nie pamietam jak to dokladnie sie nazywalo) ale to cos jak rezerwa w wojsku usa chyba no i na poczcie wypelnilem taki dokument i wyslalem, niedlugo lece do polski na pare tygodni i nie chce zeby mnie zwineli do woja, kiedys rozmawialem z prawnikiem i powiedzial mi ze jak bede lecial spowrotem to musze zabrac ze soba dokument ktory by potwierdzal, ze sluzbe wojskowa bede odbywal w usa, moze nie opisalem problemu szczegolowo bo sam do konca go nie znam ale wiecie ocb

ktos sie spotkal z taka sytuacja??

Ten papier od Selective Service jest niczym innym niz potwierdzeniem ze jestes zarjetrowany. W USA nie bedziesz perlnil sluzby wojskowej chyba ze pojdziesz na ochotnia lub zostanie wprowadzony pobor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...