Jump to content

Rożnice W Nazwach Dróg


aniuczek

Recommended Posts

Czy ktoś może wytłumaczyć na czym polegają róznice między highway, freeway, motorway i ewentualnymi innymi way-ami.

Na zachodniej czesci USA jest bardzo, bardzo malo platnych drog -- takie nazywaja sie przewaznie tollway -- wiec prawie wszystkie autostrady sa nazywane freeway lub interstate (miedzystanowa autostrada). Czasami tez highway moze byc glowna droga przez miasto, gdzie zatrzymuja sie na swiatlach, wiec chociaz nazywa sie highway nie jest faktycznie autostrada.

Link to comment
Share on other sites

Moj Maz mi ostatnio to tlumaczyl: Freeway, to tak jak autostrada, jedziesz non stop (poza korkami :) ) tzn ze nie masz swiatel i bardzo rzadko jakies zjazdy i wjazdy, np 99 czy 101 do pewnego momentu. Inaczej mowia na nie Interstate bo lacza kilka stanow, Kalifornia jest dosc duza, dlatego tutaj nie zawsze tak jest.

Natomiast Highway, to jakby droga szybkiego ruchu. Normalnie sa swiatla i trzeba sie niekiedy zatrzymac i jest jakby rownorzedna z innymi drogami, ze nie ma wjazdow i zjadow, tylko po prostu sie skreca (mam nadzieje ze wiesz co mam na mysli), np. HWY 1 nad oceanem, 41 czy 49.

Innych way'ow nie znam :)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Trochę mi się rozjaśniło, bo podróżując po USA nie byłem w stanie wychwycić różnicy. Zapomniałem też zapytać czy np. Parkway (Pkwy) to po prostu jakaś własna nazwa czy też oznaczenie kategorii drogi - tak jest nazwana np. jedna z głównych tras w New Jersey?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...