Jump to content

Nowa Modyfikacja Przepisów Celno-podatkowych


Wojtek-J

Recommended Posts

Zrodlo: http://www.mf.gov.pl/index.php?const=2&amp...=516&wysw=4

Cytat ze wstepu :

"Taryfa celna

Zmiana od 1 grudnia 2008 r. ryczałtowej stawki celnej w Taryfie celnej z 3,5 % ad valorem na 2,5 % ad valorem i maksymalnej wartości towarów umieszczanych w przesyłkach wysyłanych przez osoby prywatne innym osobom prywatnym lub towarów umieszczanych w bagażu osobistym podróżnych z 350 EUR na 700 EUR." ...

Moze kogos zainteresuje ...

Link to comment
Share on other sites

Fisher tzn ze od 1 grudnia bedziesz mogl wyslac komus prezent do max 700 euro bez placenia cla a teraz jest 350 euro lub tez przywiesc w bagazu.

ryczałtowa stawka w wysokości 3,5 % ad valorem i maksymalna wartość towarów umieszczanych w przesyłkach wysyłanych przez osoby prywatne innym osobom prywatnym lub towarów umieszczanych w bagażu osobistym podróżnych w wysokości 350 EUR zostały zmienione odpowiednio na stawkę ryczałtową w wysokości 2,5 % ad valorem i 700 EUR.

jak chcesz wiedziec wiecej to zadzwon do urzedu celnego i Ci wyjasnia co i jak.

Link to comment
Share on other sites

No wlasnie te cyfry mnie zbily z tropu i wlasciwego rozumowania. Bo na dzien dzisiejszy na pewno nie jest to 350 EUR jako zwolnienie przy wysylce osobie prywatnej przez osobe prywatna jakiegos prezentu. Czemu niby jak wysyla sie paczke to babki nie wpisuja rownowartosci 350 EUR w USD tylko pisza max 60-70 USD ? Cos nie kumam...

Link to comment
Share on other sites

Dzieki Wojtek za informacje

to milo ze ktos podaje najnowsze info :)

Nie ma sprawy.

No wlasnie te cyfry mnie zbily z tropu i wlasciwego rozumowania. Bo na dzien dzisiejszy na pewno nie jest to 350 EUR jako zwolnienie przy wysylce osobie prywatnej przez osobe prywatna jakiegos prezentu. Czemu niby jak wysyla sie paczke to babki nie wpisuja rownowartosci 350 EUR w USD tylko pisza max 60-70 USD ? Cos nie kumam...

Szukalem nieraz precyzyjnych informacji dotyczacych obciazen celno-podatkowych w przypadku przesylek spoza uniokomuny (oczywiscie na stronach Ministerstwa Finansow) - zwykle bez rezultatow.

Rozne 'obce' zrodla mowily o limicie wartosci przedmiotu z kosztami przesylek niepodlegajacym ocleniu i opodatkowaniu : 70 dolarow przy przesylkach oznaczonych jako prezent oraz 20 dolarow przy przesylkach bez tego oznaczenia.

Zacytuje tekst z Gazety Prawnej 04-12-2007 (nr 235), znaleziony w Internecie, pewnie rozwieje wiekszosc watpliwosci - pisany jest przez doradce podatkowego w Dewey & LeBoeuf (Katarzyna Bieńkowska), bedzie wiec znacznie bardziej wiarygodny od obiegowych opinii krazacych po forach ...

Korzystny kurs dolara amerykańskiego i bogata oferta sklepów internetowych zachęcają do zakupów, zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Klienci wirtualnych sklepów kuszeni są niskimi cenami, promocjami, korzystnymi ofertami pakietów itd. Poprzez internet można kupić wszystko i wszędzie. W porównaniu z krajową oferta zagraniczna jest znacznie bogatsza, a ceny korzystniejsze od oferowanych w Polsce. Zasady opodatkowania będą zróżnicowane, w zależności od tego, czy zakupy robimy w innym kraju Unii czy poza Unią Europejską. Sprzedaż przez internet w ramach UE najczęściej podlegać będzie opodatkowaniu według mechanizmu tzw. sprzedaży wysyłkowej. W zależności od tego, czy dany sprzedawca przekroczył limit dokonywanej do Polski sprzedaży wysyłkowej, transakcja może być opodatkowana albo polskim, albo zagranicznym VAT (o wyborze decyduje sprzedawca, kierując się m.in. wysokością stawki VAT w danym kraju). Przykładowo, brytyjski Amazon wystawia faktury z polskim VAT. W przypadku zakupów w USA, na drodze mogą pojawić się kłopoty. Gdy przesyłka trafia do Polski z USA, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami: cłem, VAT oraz opłatami manipulacyjnymi. Należy bowiem pamiętać, że USA znajduje się poza obszarem celnym Wspólnot Europejskich.

Przesyłki pocztowe z towarami, nadane do Polski w krajach spoza obszaru celnego UE, podlegają w Polsce odprawie celnej. Przesyłki z towarami niepodlegającymi należnościom celnym i podatkowym stemplowane są przez funkcjonariusza celnego i następnie przekazywane do doręczenia. Zwolnieniu podlegają przesyłki o wartości nieprzekraczającej 22 euro (wartość całkowita). W przypadku zaś przesyłek podlegających należnościom celnym lub podatkowym, funkcjonariusz celny wystawia do każdej przesyłki dokument celny, do którego wpisuje wymierzone należności. Zamiast przesyłki, w skrzynce pocztowej znajdziemy wówczas zawiadomienie. Należy wówczas przesłać pod wskazany adres urzędu celnego kopie dowodu osobistego oraz fakturę lub inny dokument, z którego będzie jednoznacznie wynikała łączna kwota obciążeń (łączna należność za zakupiony towar, w tym także koszty przesyłki, ubezpieczenia itp.). Może to być np. wydruk potwierdzenia zamówienia, wyciąg z karty, z której dokonywana była płatność itp. Nie ma obowiązku sporządzania tłumaczenia przysięgłego, wystarczy tłumaczenie we własnym zakresie.

Przesyłka trafi do odbiorcy wraz z dokumentami celnymi, a wynikające z nich należności pobierane są przez Pocztę Polską od adresata przesyłki przy jej doręczaniu. Zasadniczym obciążeniem jest VAT z tytułu importu w wysokości 22 proc. Należy pamiętać, że podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło (oraz ewentualnie akcyzę). Stawki cła będą zależały od kraju pochodzenia i rodzaju nabywanych dóbr. Wartość celna obejmuje nie tylko czystą cenę za towar, ale także koszty dodatkowe, np. wysyłkę. Obecnie nie ma już np. akcyzy na kosmetyki (obowiązującej do grudnia 2006 r.). Zwolnieniu z VAT podlegają przesyłki oznaczone jako prezent (gift) o niskiej wartości (do 45 euro lub równowartości) od osoby fizycznej do osoby fizycznej, ale w przypadku kontroli celnej trzeba udowodnić, że przesyłka jest faktycznie prezentem. Oświadczenie w tym zakresie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej z art. 233 kodeksu karnego.

Zakupy w amerykańskich firmach wysyłkowych - o czym należy pamiętać

  • Pamiętaj, aby sprawdzić, z jaką firmą kurierską współpracuje e-sklep w USA i czy kurier dostarczy towar do Polski.
  • Firma wysyłkowa dolicza do kosztu towaru koszty wysyłki, co jest podstawą do rozliczenia z polskim urzędem celnym (UC).
  • Jeśli wartość deklarowana przesyłki nie przekracza określonego limitu wartości, może być ona odprawiana zbiorowo (zależy to od decyzji UC). Klient nie musi wtedy przesyłać dodatkowych dokumentów. Jeśli zamówiono usługę door-to-door, kurier od razu przywiezie przesyłkę pod wskazany adres.
  • Gdy wartość przesyłki przekroczy określony limit wartości lub gdy deklarowana wartość jest niższa, UC może zdecydować o odprawie indywidualnej. W tym przypadku pracownicy agencji celnej danego kuriera kontaktują się z klientem i proszą o upoważnienie, na podstawie którego mogą dokonać odprawy celnej w imieniu klienta.
  • Firmy kurierskie oferują np. zabezpieczenie celne podczas odprawy przesyłki - pozwala to na uiszczenie należności celnych przy dostarczeniu przesyłki. Po zakończeniu odprawy celnej towaru kurier doręcza go do klienta, pobierając opłatę celną naliczoną przez UC.
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Dzisiaj dzwoniłam na informację celną na lotnisku w Wawie i urzędnik poinfomował mnie, że mogę przywieźć towary do 350 euro.

To już kolejna informacja na czasie :) jaką uzyskałam ostatnio od urzędników.

Za co oni te pensje pobierają!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...