Skocz do zawartości

Doktorat W Usa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem bardzo powaznie zainteresowana rozpoczeciem studiow doktoranckich w USA (najchetniej w Californii; kierunek: historia); staram sie przekopac przez mnogosc informacji na ten temat w sieci, ale moze znajdzie sie na forum ktos, kto sam przeszedl - od A do Z - cala procedure aplikacji. Interesuje mnie przede wszystkim to, jak ugryzc ten temat, od czego zaczac., jak wygladaja poszczegolne kroki... czy obowiazuje podobna zasada jak w UE - rozpoczynamy od osobistego kontaktu z konkretnym profesorem/promotorem?

Bylabym bardzo wdzieczna za wszelkie informacje i pomoc... No i najwazniejsze na koniec - czy istnieje mozliwosc dostania sie na doktorat ze stypendium - w sensie - rozpoczecia studiow doktoranckich od razu z grantem/stypendium, czy przez pierwszy rok trzeba zawsze sobie samemu finansowac studia?

Dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zapoznaj sie z uczelniami ktore cie interesuja - w twoim wypadku kalifornijskimi: wszystkie University of California, Stanford, USC itp -- i wybadaj gdzie specjalizuja sie w tej dziedzinie historii w ktorej chcesz robic doktorat. To da ci konkretne nazwiska ludzi - profesorow, itp - do ktorych mozesz napisac. Ale ten krok nie jest wymagany, mozesz po prostu wyslac aplikacje wedlug wymagan danej uczelni. Takze mozesz skontaktowac sie z wydzialem i Financial Aid office danej uczelni z pytaniami o stypendia i oplaty. Niestety w humanistyce jest znacznie mniej pomocy finansowej, i mniej mozliwosci pracy jako Teacher's Assistant (lektor) i z tym moze byc niemaly problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Właśnie zakończyłam procedurę aplikacyjną na doktorat w IL. Od czego musisz zacząć:

- zdać TOEFL

- zdać GRE (sprawdź czy wystarczy jak zdasz ogólny czy powinnaś subject GRE)

- przygotuj ewaluację suplementów i dyplomów

- potrzebujesz listów rekomendacyjnych od Twoich profesorów (zazwyczaj 3 wystarczą) - w zależności od uczelni można te listy dostarczyć on-line

- musisz też napisać Statement of Purpose, czasami wymagają esejów odpowiadających na konkretne pytania)

- czasami możesz dołączyć Statement of Diversity i Resume

I teraz najważniejsze - realizacją tych 3 ostatnich punktów zajmij się PO zarejestrowaniu na ich stronie - tzw. aplikacje on-line. W większości uniwersytetów jest tak, że po zalogowaniu masz kupę czasu żeby wszystko poskładać do kupy - nawet do 180 dni. A tam jest wszystko baaaardzo dokładnie opisane - ja niestety rejestrowałam się kiedy wydawało mi się, że wszystko mam (napisane zgodnie ze wskazówkami z ich stron internetowych) a tam się nagle okazywało, że np esej to ma mieć konkretnie 500 słów a nie ogólnie 1 strona itp.

Ogólnie wcale nie musisz się kontaktować z żadnym profesorem - w Twoich esejach musisz opisać swoje zainteresowania itp. i wtedy "komisja" decyduje, czy Twoje plany są zgodne z profilami ich laboratoriów i czy np. już ktoś się zajmuje podobną tematyką jaką ty byś chciała. Tak naprawdę to najważniejsze są te eseje - zastępują rozmowę kwalifikacyjną. A tak przy okazji zazwyczaj na doktorat przyjmują raz w roku na Fall semestr i aplikacje przyjmują do grudnia lub stycznia.

Na moim kierunku (medyczno-fizyczny) doktorat jest z pełnym stypendium - ale to zależy od uczelni.

pozdrawiam

i powodzenia życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...