Jump to content

Władze Stanowe Ostrzegają Bezrobotnych Polaków


sly6

Recommended Posts

Złożenie wniosku o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych w stanowym Wydziale Pracy jest bezpłatne – przypominają władze.

"Wielu imigrantów pada ofiarami konsultantów, którzy biorą od nich pieniądze za wypełnienie wniosku o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych, podając się za przedstawicieli wydziału, albo mówiąc im, że to wydział pobiera opłatę za złożenie wniosku" – czytamy w oświadczeniu, które przedstawiciele stanowego Wydziału Pracy nadesłali do "Nowego Dziennika". Sygnały o nadużyciach władze stanowe otrzymują od wielu grup etnicznych, jednak najwięcej skarg pochodzi właśnie z dzielnic polonijnych. "Tymczasem sprawa jest prosta – przypomina gubernator David Paterson. – Złożenie wniosku o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych w Wydziale Pracy jest darmowe. Jeśli ktoś mówi ci coś innego, to nie jest prawdą".

Oczywiście agencje polonijne, które pomagają w wypełnianiu wniosku, mogą pobierać pieniądze za swój czas i robociznę, powinny jednak dać klientom do zrozumienia, że są to ich opłaty, a nie narzucane przez Wydział Pracy. "Ponadto ludzie skarżą mi się, że opłaty te są często bardzo wysokie – mówi Krystyna Myssura ze stanowego Biura ds. Imigrantów. – Na przykład ktoś będzie otrzymywał 180 dolarów zasiłku tygodniowo, a musi zapłacić za pomoc w złożeniu podania kilkadziesiąt dolarów".

Najprościej złożyć podanie przez internet pod adresem: www. labor.ny.gov lub dzwoniąc pod numer 1-888-209-8124. Darmową asystę można uzyskać w różnego rodzaju centrach i biurach imigracyjnych, jak na przykład POMOC na Maspeth.

Komisarz nowojorskiego wydziału pracy Patricia Smith przypomina przy okazji, że poszkodowani przez pracodawców lub "lipnych" konsultantów imigranci mogą składać skargi w Biurze Praw Pracujących Imigrantów (Bureau of Immigrant Workers' Rights), gdzie nikt nie zapyta ich o status imigracyjny. Numer biura to 1-877-IMM-WRKR (1-877-466-9757).

http://www.dziennik.com/news/metropolia/757

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...