Skocz do zawartości

Graduate School


Rekomendowane odpowiedzi

Przewaznie nie powinienes miec problemu, chociaz jezeli na transcriptcie z uczelni gdzie robiles undergraduate nie ma jakichkolwiek wykladow w kierunku na ktory skladasz papiery (np Political Science) to moga miec wymaganie ze sie troche doksztalcisz -- jakies dodatkowe kursy w dziedzinie na ktora chcesz robic graduate. Oczywiscie, musialbyc tez zdawac egzamin GRE (Graduate Record Exam) i TOEFL (znajomosc angielskiego.) Duzo zalezy od danej uczelni bo w USA kazda ma troche inne wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o GRE to jest duzo ksiazek - Kaplan i Princeton Review sa najbardziej znane - sa tez programy na sieci. Co do TOEFL, to Princeton akceptuje IELTS, nie wiem czy Yale, ale mozna latwo sprawdzic na ich stronie. Jedna wazna sprawa: elitarne szkoly jak Yale i Princeton nie maja programu na dyplom magistra w wielu dziedzinach, w tym political science. Aplikujesz i zapisujesz sie od razu na studia doktoranckie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna wazna sprawa: elitarne szkoly jak Yale i Princeton nie maja programu na dyplom magistra w wielu dziedzinach, w tym political science. Aplikujesz i zapisujesz sie od razu na studia doktoranckie.

Wlasnie. I tu nie jestem pewna - czy po graduate school dostaje sie tytul ma czy to jest postgrad? ja po skonczeniu swoich studiow bede miec ma, wiec bez sensu tracic na to czas...

Ale jesli tak jest to czy moge aplikowac na phd na cos czyms, czego nie studiowalam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozumiem twoje pierwsze pytanie - grad school to jest cokolowiek (ma czy phd) po licencjacie (studia na licencjat to undergraduate.) Jezeli masz ma, i chcesz studiowac naprzyklad political science, zapisujesz sie do graduate school na program doktorancki. Zaczynasz od nowa, ale nie otrzymujesz ma po dwoch latach, zostajesz na dluzszy program i na koncu dostajesz Phd. W wielu dziedzinach, zwlaszcza humanistycznych, jest to mozliwe. Mam kolege ktory na undergraduate studiowal wlasnie political sciece, potem poszedl na prawo, pracowal jako prawnik ale mu sie zawod nie podobal. Dostal sie na program doktorancki z literatury porownawczej. Chociaz nie studiowal literatury jako undergraduate dostal sie na program bo w trakcie aplicaji i interview mogl pokazac spora wiedze w tym temacie. Teraz jest profesorem literatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja juz sie zupelnie pogubilam. moje studia to ma i, przynajmniej w szkocji, nawet na 5tym roku studiow bede undergraduate. wszystko tu idzie, ze tak powiem, jednym ciagiem. albo robie ba i studiuje 4 lata albo ma (5 lat), nie ma u mnie zadnego podzialu na licencjata (tj. ba to taki niby licencjat, po ktorym mozna zrobic jednorocznego ma). myslalam, ze moze w usa tez tak jest.

czyli nie moge chyba zrobic zadnego postgrada (studia pomagisterskie), pozostal doktorat. wiesz moze ile on by trwal?

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, tu sie nie robi studiow 'jednym ciagiem.' Undergraduate to 4-letni program ktory konczy sie licencjatem (bachelor's degree.) Po zakonczeniu lincencjata, zdajesz GRE i wysylasz aplikacje do graduate school gdzie robisz magistra lub/plus doktorat. Przewaznie (nie zawsze, ale przewaznie) na graduate school zmienia sie uczelnie. Studia pomagisterskie to doktorat. Ale poniewaz naprzyklad na Princeton nie ma magistra na political science, twoj ma by nic ci nie dal: zaczynasz program tak samo jak wszyscy ci ktorzy maja tylko licencjat. Przewaznie doktorat trwa 4-7 lat, zaleznie od uczelni, wydzialu no i oczywiscie studenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. to w szkocji jest inaczej, jest postgrad a dopiero potem phd. ale z drugiej strony phd trwa krocej niz w stanach. rozumiem, ze ma trwa tylko rok w usa. zobaczymy, czy cos takiego mi sie uda, bo nie moge tu skonczyc studiow po latach... chyba, ze w usa chciano by mnie przyjac bez bachelora...

w kazdym razie dzieki za wyczerpujace informacje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MA (lub MS) przewaznie trwa 2 lata po licencjacie.

Ale co do przyjecia ciebie bez bachelora - to jest mozliwe, bo przeciesz bedziesz miala MA, prawda? Wiec teoretycznie moga cie zaakceptowac, tylko ten MA nie bedzie sie liczyl wiecej niz licencjat, i robisz doktorat w przeciagu 4-7 lat tak jak inni. Na uczelniach elitarnych przewaznie masz granty, i mozliwosci pracy (jako lektor, naprzyklad) ktore pokryja wiekszosc kosztow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...