Skocz do zawartości

Pomoc W Wyborze Filmu I Książki :)


Paweł z wroc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć w tym roku podchodzę do matury i mam prośbę o pomoc w wybraniu paru filmów i książek zw. z USA tematem mojej pracy maturalnej jest: "Różne obrazy Ameryki w literaturze i filmie. Porównaj przedstawienia zawarte w wybranych tekstach kultury" jeśli ktoś widział film lub czytał książkę którą podam niżej proszę o komentarz. KSIĄŻKI

"Listy z podróży do Ameryk" Henryk Sienkiewicz

"W drodze" Jack Kerouac

"Wszystko za życie." John Krackuer

"Amerykańscy Bogowie" Gaiman

"Asfaltowy salon" Waldemar Łysiak

- „W 80 dni dookoła świata” Juliusz Verne

- „Sachemie” Henryk Sienkiewicz

- „Do obywatela Johna Browna” Cyprian Kamil Norwid

- „Przygodach Tomka Sawyera” Mark Twain

- „Zdrowy rozsądek” Thomas Paine

FILM

- „Dawno temu w Ameryce” reż. Sergio Leone

- „Chłopcy z ferajny”reż. Martin Scorsese

- „Arisona Dream” reż. Emir Kusturica

- „1492 Wyprawa do raju”reż. Ridley Scott

- „Pociąg do Hollywood” reż. Radosław Piwowarski

Pozdrawiam i proszę o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć w tym roku podchodzę do matury i mam prośbę o pomoc w wybraniu paru filmów i książek zw. z USA tematem mojej pracy maturalnej jest: "Różne obrazy Ameryki w literaturze i filmie. Porównaj przedstawienia zawarte w wybranych tekstach kultury" jeśli ktoś widział film lub czytał książkę którą podam niżej proszę o komentarz. KSIĄŻKI

"Listy z podróży do Ameryk" Henryk Sienkiewicz

"W drodze" Jack Kerouac

"Wszystko za życie." John Krackuer

"Amerykańscy Bogowie" Gaiman

"Asfaltowy salon" Waldemar Łysiak

- „W 80 dni dookoła świata” Juliusz Verne

- „Sachemie” Henryk Sienkiewicz

- „Do obywatela Johna Browna” Cyprian Kamil Norwid

- „Przygodach Tomka Sawyera” Mark Twain

- „Zdrowy rozsądek” Thomas Paine

FILM

- „Dawno temu w Ameryce” reż. Sergio Leone

- „Chłopcy z ferajny”reż. Martin Scorsese

- „Arisona Dream” reż. Emir Kusturica

- „1492 Wyprawa do raju”reż. Ridley Scott

- „Pociąg do Hollywood” reż. Radosław Piwowarski

-Sami swoi

Pozdrawiam i proszę o pomoc :)

PS tezy kierunkują się w strone

motywu emigracji i ameryka jako utopijna kraina /raj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atlas Shrugged ...Atlas Zbuntowany - Ayn Rand.

Na pierwszym miejscu w mojej bibliotece. To o czym ostrzega Ayn Rand w swojej ksziazce dzieje sie teraz w aministracji Obamy. Moze byc bardzo dobra do pracy maturalnej.

ps.Polecam wszystkim.

"Prawda jest rozpoznaniem rzeczywistości, a rozum jedyny środek służący człowiekowi do zdobywania wiedzy, jego jedynym kryterium prawdy" Ayn Rand

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o prezentację z polskiego?

Jeśli tak, to tam muszą być teksty literackie, tak więc np. broszura polityczna Paina odpada. Sachem i Tomek Sawyer też, bo to lektury dla podstawówki i gimnazjum, a Ty zdajesz maturę... Z filmów narzuca się "Ameryka ,Ameryka" Kazana. Z Sienkiewicza weź raczej "Za chlebem". Bardzo ciekawy wątek amerykański jest w "Dewajtisie" M. Rodziewiczówny, bardzo kiedyś popularnej powieści. Opowiadanie J. Conrada "Amy Foster"...Z autorów amerykańskich może być bardzo dzisiaj zapomniany W. Faulkner, ale do niego trzeba by było znaleźć dobre opracowanie twórczości. Może "Szczurojorczycy" Redlińskiego?Z nowszych rzeczy polecam "Wyspę klucz" M. Szejnert, zaimponujesz orientacją w nowościach. No i ogranicz liczbę utworów. Trzy- różne- najlepiej...A Ty omawiasz jeszcze filmy. Poza tym temat nie narzuca Ci USA, mogą być kraje np. Ameryki Południowej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. jesli komuś coś jeszcze się przypomni proszę pisac.

PS rozmawiałem z polonistką która powiedziała ze temat jest tak szeroki że mogę zrobić z nim co chcę i że to odemnie zależy jaką postawię sobię tezę a ja właśnie chcę o USA Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. jesli komuś coś jeszcze się przypomni proszę pisac.

PS rozmawiałem z polonistką która powiedziała ze temat jest tak szeroki że mogę zrobić z nim co chcę i że to odemnie zależy jaką postawię sobię tezę a ja właśnie chcę o USA Pozdrawiam :)

No właśnie. temat jest tak szeroki, że IMO wyjdzie z tego kobyła o wszystkim i o niczym, chyba że książkę napiszesz. Ja na Twoim miejscu zawęziłabym temat np. do wielkiej depresji i wybrała "Grona gniewu" Steinbecka i "Czyż nie dobija się koni?" Horace'a McCoya (książka lepsza niż film) a filmów dorzuciła "Dawno temu w Ameryce". To oczywiście tylko przykład :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...