Skocz do zawartości

Jak Oficjalnie Zmienic Nazwisko Po Slubie


Allygally

Rekomendowane odpowiedzi

2 miesiace temu wyszlam za maz za obywatela amerykanskiego. Obecnie posiadam wize H1 (research associate). Zanim zaczne starac sie o zielona karte chce zmienic nazwisko. Chce miec nazwisko meza na zielonej karcie. Jednak nie mam pojecia gdzie powinam zlozyc formularze? Czy musze zmienc najpierw dowod osobisty a nastepnie paszport w Polsce? Czy moge to zalatwic w USA?

Dziekuje za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W USA po prostu zaczynasz używać nowego nazwiska

składasz papiery o GC na nowe nazwisko i zmieniasz nazwisko na prawo jazdy i SS card. Niema jakiejś obowiązkowej kolejności

W międzyczasie będziesz tez musiała zmienić nazwisko w Polsce - poczytaj o umiejscowieniu aktu ślubu tu: http://www.polishconsulateny.org/index.php?p=57

i potem wyrobić nowy paszport i inne dokumenty w Polsce.

można tez latać w GC i paszportem na różne nazwiska tylko bilet musi być na jedno z nich, nie pamiętam które :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wymienie prawo jazdy i zmienie SScard na nowe z nowym nazwiskiem to jakie kolejne kroki powinnam uczynic zeby zlozyc o zielona karte? Czy jest mozliwe zeby gdzies poczytac o calej tej biurokracji zeby otrzymac zieolona karte? Czy ktos mial podobna sytuacje?

Czy podczas oczekiwania na zielona karte moge zmienic nazwisko w paszporcie?

Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu idz do DMV i SS z aktem slubu i powiedz ze chcialabys zmienic nazwisko. Nie bedzie zadnego problemu. Kiedy wypelniasz aplikacje o zielona karte uzywaj nazwiska meza i to nazwisko bedziesz miala na karcie. Ja zrobilam blad, ze w miejscu Family Name napisalam panienskie i na takie tez dostalam pozwolenie o prace. Kiedy poszlam na interview poproszono mnie o przedstawienie sie, przedstawilam sie znowu z panienskim (bo takie mialam w aplikacjach) a kiedy pod koniec zapytalam czy moge miec meza nazwisko powiedziano mi, ze jak najbardziej, ale powinnam wypelnic je na aplikacjach i jak mnie proszono o przedstawienie tez powinnam je uzyc. Po krotkim "kazaniu", ze nie sluchalam uwaznie pytan wpisano mi nowe nazwisko :( Takze wszedzie w aplikacjach wpisuj nowe nazwisko, a kiedy zapytaja czy uzywalas jakies inne to wpisz panienskie ;)

Co do nazwiska w paszporcie to nie wiem, probowalam to zrobic, ale w Polsce trzeba byc osobiscie i to trwa ok miesiaca w moim miescie i powiedziano mi ze trzeba udowodnic rezydenture przez ostatnie 6 miesiecy (a ja juz od 3 lat tam nie mieszkam), kiedy chcialam wyrobic w konsulacie powiedziano mi, ze nie bedzie problemu ale jakos ciagle mi nie po drodze do konsulatu (dojazd: 6 godzin z domu), wiec podrozuje ze starym paszportem, aktem slubu i zielona karta. Bilet powinnien byc na nazwisko, jak widnieje w paszporcie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz 2 watki o tym :(

1-> http://www.usa.info.pl/board/Formalnosci-P...lem-t14622.html

2-> http://www.usa.info.pl/board/Formalnosci-P...Usa-t11705.html

Zalecam uwazne czytanie powyzszych watkow oraz innych na tym forum, bo zawsze mozesz doszukac sie jakichs wskazowek, ktore zostaly pominiete.

Powodzenia i cierpliowsci!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za linki. Te wszytkie informacje sa w przypadku wizy turystycznej, studenckiej oraz K1. Czy orientujesz sie czy w moim przypadku (posiadam wize pracownicza H1) pownnam podazac tym samym szlakiem?

Mnie sie tez wydaje ze proces powinien byc taki taki sam - w kazdym przypadku robi sie adjustment of status, ale poczekajmy na kogos z wiekszym doswiadczeniem w przypadku wiz pracowniczych, bo nie wiem jakie sa restrykcje w tej wizie, czy mozna zmieniac status, czy trzeba byc poza granicami usa zeby zmienic status itp. Pomocna moze sie okazac strona www.uscis.gov.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...