Skocz do zawartości

Wyjazd Całą Rodziną - Podstawowe Wiadomości


Evey

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

połowa mojej rodziny mieszka i posiada obywatelstwo USA (wszyscy od strony ojca). Po wspólnym uzgodnieniu postanowiliśmy całą rodziną (czyli ja, siostra, ojciec i matka) wyjechać na stałe do USA. Nie mam zbyt dobrego kontaktu z rodzicami, poza tym oni pewnie wiedzą mniej niż ja, czyli wcale, wcale nic. Chcę spytać o szczegóły, bo tego jest tu tak dużo, że się nie łapię w tym wszystkim. Sprawa wygląda mniej więcej tak:

z tego, co mi wiadomo, niecały rok temu babka (matka mego ojca) złożyła petycję do ambasady, papiery wypełniliśmy jakieś pół roku temu, teraz musimy wypełniać na nowo, ponieważ były niezgodności w adresach zamieszkania. Nie chcę tu pytać, jakich papierów potrzebujemy, bo mamy całą listę. Chcę podstaw. Czy po odesłaniu wypełnionych papierów długo będziemy oczekiwać na odezw? Ile w takiej sytuacji czeka się mniej - więcej na spotkanie o visę (nikt nie posiada visy, jedynie siostra 10-letnią, ale turystyczną)? To by mnie interesowało najbardziej - czas.

Druga sprawa - szkoła tam. Aktualnie we wrześniu zaczynam liceum, jeżeli wyjechałabym jesienią, do jakiej szkoły mam iść i do której klasy będę uczęszczać? Siostra zaczyna 3 klasę liceum we wrześniu i zastanawia się, czy w USA te dwa lata liceum będą się liczyły, czy będzie musiała zaczynać szkołę od początku? Czy ze średnią znajomością języka poradzę sobie w amerykańskiej szkole? Słyszałam, że są tam polskie szkoły, więc jak wygląda nauczanie w takich szkołach, czy według systemu polskiego i czy nauczają w języku polskim?

Jak to jest tam z pracą dla nieletnich - ile lat trzeba mieć ukończone, by móc pracować legalnie? Czy tak, jak u nas, 16, czy więcej, czy mniej, czy wcale nie ma tam takiego prawa? Nic nie znam się na ich polityce i powiem szczerze, że nawet na naszej się wcale nie znam.

Po ilu latach pobytu uzyskuje się obywatelstwo?

I jeszcze jedna udręka - siostra nie bardzo chce jechać, ba, ona wolałaby zostać. Czy jeżeli 18 lat skończy dopiero w grudniu, a wyjazd odbędzie się wcześniej, to mogłaby zostać, czy musiałaby jechać?

Liczę na sprecyzowaną odpowiedź, dziękuję z góry i pozdrawiam.

PS: Jak tam jest z żywnością (słyszałam, że nie mają takiego chleba, jak u nas!), da się utrzymać normalną wagę? Boję się, że się tam spasę. :-<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhm, nie spodziewałam się aż takiego wyniku. Mogłabyś sprecyzować, na co ile się czeka?

Ale aż 10 lat? To niemożliwe, że aż tyle... Gdybyśmy mieli tyle czekać, to chyba nie byłoby sensu w ogóle zaczynać tego wszystkiego. Za 10 lat to ja będę już w Australii pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: Jak tam jest z żywnością (słyszałam, że nie mają takiego chleba, jak u nas!), da się utrzymać normalną wagę? Boję się, że się tam spasę. :-<

Jest normalny chleb. Jesli bedziesz sie odzywiac zdrowo to czemu mialabys przytyc? Od samejzmiany klimatu sie nie tyje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

evey Ty musisz zobaczyc ta strone ile miej wiecej sie czeka na wize na pobyt staly w waszej kategorii a Ona jest:

Third: Married Sons and Daughters of Citizens: 23,400, plus any numbers not required by first and second preferences.

http://www.travel.state.gov/visa/bulletin/bulletin_5092.html

i sie czeka na dzien dzisiejszy jakies 8 lat nie liczac tzw odsylania papierow i moze byc tak ze czasami daty sie cofaja a czasami idac szybko ale to i tak trzeba sie liczyc z 8 latami oczekiwania

a wiec moze byc tak ze Twoja siostra nie zalapie sie na wyjazd do USA bo przekroczy 21 lat pod czas rozmowy o GC ale radze spytac sie dobrego adwokata lub tez poczytac posty Karina aby zobaczyc jak kto jest z tym wiekiem i kiedy On zostaje tzw zatrzymany dla takiej osoby...

co do obywatelstwa to tak wyglada na dzien dziejszy ale co bedzie za pare lat to nikt nie wie,mozesz tego dowiedziec sie z tej strony:

http://www.uscis.gov/portal/site/uscis/men...000b92ca60aRCRD

jak poczytasz to zobaczysz co nalezy miec aby o takim czyms myslec

co do szkoly to powinnas sobie dac rade chyba ze cos bedzie nie tak i sie nie przystosujesz szybko..

a co do szkol polskich to one sa raz weekendowe a drugi ze robia material polski a wiec jak bedziesz chciala zrobic polska mature to mozesz chodzic do takiej szkoly,lub tez jak bedziesz chciala cos wiecej wiedziec o polsce itd

co do pracy to pracuja osoby ktore maja i 14-15 lat ale ile moga pracowac to trzeba zobaczyc na danych stronach stanowych urzedu pracy

a Ty gdzie bys miala pracowac?w jakim stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Obawiam się, że jednak zmienię decyzję, skoro ma to tyle trwać. W ciągu miesiąca świat może obrócić się do góry nogami, więc jak może się zmienić w ciągu 8 lat. Jeszcze raz dziękuję, pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...