Skocz do zawartości

Slub W Usa, Zmiana Nazwiska, Wymiana Paszportu I Innych Dokumentow


jtahquette

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie dotyczace zmiany nazwiska i wymiany polskich dokumentow. Jestem w USA od 9 lat i mam tzw. "zielona karte". W maju wzielam slub z obywatelem Ameryki. W najblizszym czasie nie planujemy wyjazdu do Polski. Za rok konczy mi sie polski paszport. Zastanawiam sie jak wymienic polskie dokumenty bedac tutaj na miejscu, bez przyjmowania obywatelstwa amerykanskiego. Wiem, ze procedura zmiany nazwiska w Polsce jest nastepujaca. Nalezy uznac amerykanski akt malzenstwa, na tej podstawie zlozyc podanie o nowy dowod osobisty, i z nowym dowodem osobistym mozna wyrobic nowy paszport. Ale jak to zrobic na miejscu? Czy ambasada lub konsulat zajmuje sie taka procedura? Staram sie do nich dodzwonic od tygodnia, ale bez skutku. Jesli znacie odpowiedz, bede zobowiazana. jtahquette

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz umiejscowic amerykanski akt malzenstwa w Polsce. W tym celu wysylasz nieprzetlumaczony akt do Polski. Tam tlumaczy Ci tlumacz przysiegly, a ktos z Twojej najblizszej rodziny zanosi oba dokumenty do urzedu Stanu Cywilnego wlasciwego dla Twojego miejsca zameldowania. Dodatkowo musisz wyslac akt urodzenia meza. I pewnie tez przetlumaczyc (nie wiem tego, moj maz jest Polakiem). Jak masz jakies pytania zadzwon do USC i sie dopytaj. Dostaniesz odpis aktu malzenstwa- bierz od razu 3 kopie. Odpis musi Ci ktos z rodziny wyslac do Stanow. Z tym odpisem skladasz w Konsulacie (Ambasadzie) podanie o wydanie nowego paszportu; i podanie i odpis sa wysylane do Polski.

Zawsze mozesz umiejscawiac akt malzenstwa przez Konsulat, ale zajmie to sporo czasu i oczywiscie wiecej kosztuje niz wyzej opisana procedura.

Jesli nie jestes nigdzie w Polsce zameldowana, z tego co pamietam, Warszawa Srodmiescie umiejscawia Twoj akt. Ale to informacja do sprawdzenia.

Dowodow osobistych Konsulat (Ambasada)nie wydaje. W tym celu musisz poleciec do Polski, zlozyc podanie i poczekac miesiac. Jak nie mozesz tyle czekac, to skladasz podanie, a wyrobiony dowod czeka w urzedzie na Twoj ponowny przylot. Oczywiscie, gdy masz wczesniej umiejsowiony akt malzenstwa.

Powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz umiejscowic amerykanski akt malzenstwa w Polsce. W tym celu wysylasz nieprzetlumaczony akt do Polski. Tam tlumaczy Ci tlumacz przysiegly, a ktos z Twojej najblizszej rodziny zanosi oba dokumenty do urzedu Stanu Cywilnego wlasciwego dla Twojego miejsca zameldowania. Dodatkowo musisz wyslac akt urodzenia meza. I pewnie tez przetlumaczyc (nie wiem tego, moj maz jest Polakiem). Jak masz jakies pytania zadzwon do USC i sie dopytaj. Dostaniesz odpis aktu malzenstwa- bierz od razu 3 kopie. Odpis musi Ci ktos z rodziny wyslac do Stanow. Z tym odpisem skladasz w Konsulacie (Ambasadzie) podanie o wydanie nowego paszportu; i podanie i odpis sa wysylane do Polski.

Zawsze mozesz umiejscawiac akt malzenstwa przez Konsulat, ale zajmie to sporo czasu i oczywiscie wiecej kosztuje niz wyzej opisana procedura.

Jesli nie jestes nigdzie w Polsce zameldowana, z tego co pamietam, Warszawa Srodmiescie umiejscawia Twoj akt. Ale to informacja do sprawdzenia.

Dowodow osobistych Konsulat (Ambasada)nie wydaje. W tym celu musisz poleciec do Polski, zlozyc podanie i poczekac miesiac. Jak nie mozesz tyle czekac, to skladasz podanie, a wyrobiony dowod czeka w urzedzie na Twoj ponowny przylot. Oczywiscie, gdy masz wczesniej umiejsowiony akt malzenstwa.

Powodzenia ;)

OK, czyli umiejscowienie aktu i wydanie paszportu moze odbyc sie przez Ambasade. To dobra wiadomosc, ale zeby zrobic paszport, trzeba miec dowod, czyli wszystko znow wraca do poczatku. Wyglada na to, ze trzeba jechac do Polski. Dzieki wielkie za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...