Skocz do zawartości

Pozyczka


MARTA21

Rekomendowane odpowiedzi

Wydaje mi sie, ze te 10 tys to taka bariera na transfer pieniedzy. Bo wiem, ze jak podrozujesz poza USA nie mozesz miec wiecej, niz 10 tys przy sobie, a znowu w Polsce kazdy wwoz kwoty wiekszej niz 15 tys euro trzeba zglosic. Jezeli zrobicie przelew to wtedy bank ma obowiazek powiadomic urzad skrabowy- przynajmniej tak mi sie wydaje.

Co do podatkow, to nie chce mi sie wierzyc, ze Polacy nie chcieli by czegos ucknac z tych 30 tys, bo mimo, ze pozyczka udzielona zagranica to jednak pieniadze trafia do Polski.

edit.

Przejrzalem ten link z postow powyzej i znalazlem to:

Czy pożyczka od wujka jest opodatkowana

Udzieliłem siostrzeńcowi pożyczkę w wysokości 30 tys. zł na zakup samochodu. Czy taka pożyczka w rodzinie podlega opodatkowaniu?

Tak Siostrzeniec, pomimo iż jest członkiem rodziny, nie należy do grona osób najbliższych korzystających ze zwolnień w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku pożyczek udzielanych w rodzinie powyżej kwoty 9637 zł ze zwolnienia z podatku mogą korzystać jedynie: małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha. Tylko umowy zawarte przez te osoby uprawniają do zwolnienia.

Pożyczki powyżej tej kwoty udzielone pozostałym członkom rodziny nie podlegają opodatkowaniu tylko wtedy, gdy ich łączna kwota w okresie kolejnych trzech lat nie przekracza 5 tys. zł od jednego podmiotu, a od wielu podmiotów łącznie nie więcej niż 25 tys. zł. W opisanej sytuacji pożyczona kwota przekracza limit 5 tys. zł, siostrzeniec będzie musiał rozliczyć się z fiskusem. Stawka podatku od umowy pożyczki wynosi 2 proc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W NJ

Na Greenpoint w NY przy 125 Nassau AV. znajduje sie Tax Service który zajmuje się tylko i wyłącznie podatkami.Więc gdybyś miała okazję to polecam.Naprawdę znają się na tym co robią .

Nie ma nic gorszego jak korzystanie z usług podatkowych w różnego rodzaju agencjach które zajmują się dosławnie wszystkim ( sprzedażą biletów lotniczych,wycieczek,przyjmowaniem paczek) a przy okazji rozliczaniem podatków. Oczywiście rozliczeń dokonują taniej ale jak już pojawi się jakiś problem,pytanie to najczęściej ciężko uzyskać fachową odpowiedź bo poprostu nie znają się na prawie podatkowym.

Sam kiedyś miałem doświadczenie w tym zakresie i zrezygnowałem z tanich usług agencji .Dlatego doradzam abyś w tej sprawie znalazła biuro podatkowe specjalizujące się tylko w podatkach i tam zasięgnęła opini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze te 10 tys to taka bariera na transfer pieniedzy. Bo wiem, ze jak podrozujesz poza USA nie mozesz miec wiecej, niz 10 tys przy sobie, a znowu w Polsce kazdy wwoz kwoty wiekszej niz 15 tys euro trzeba zglosic. Jezeli zrobicie przelew to wtedy bank ma obowiazek powiadomic urzad skrabowy- przynajmniej tak mi sie wydaje.

Co do podatkow, to nie chce mi sie wierzyc, ze Polacy nie chcieli by czegos ucknac z tych 30 tys, bo mimo, ze pozyczka udzielona zagranica to jednak pieniadze trafia do Polski.

edit.

Przejrzalem ten link z postow powyzej i znalazlem to:

Czy pożyczka od wujka jest opodatkowana

Udzieliłem siostrzeńcowi pożyczkę w wysokości 30 tys. zł na zakup samochodu. Czy taka pożyczka w rodzinie podlega opodatkowaniu?

Tak Siostrzeniec, pomimo iż jest członkiem rodziny, nie należy do grona osób najbliższych korzystających ze zwolnień w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku pożyczek udzielanych w rodzinie powyżej kwoty 9637 zł ze zwolnienia z podatku mogą korzystać jedynie: małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha. Tylko umowy zawarte przez te osoby uprawniają do zwolnienia.

Pożyczki powyżej tej kwoty udzielone pozostałym członkom rodziny nie podlegają opodatkowaniu tylko wtedy, gdy ich łączna kwota w okresie kolejnych trzech lat nie przekracza 5 tys. zł od jednego podmiotu, a od wielu podmiotów łącznie nie więcej niż 25 tys. zł. W opisanej sytuacji pożyczona kwota przekracza limit 5 tys. zł, siostrzeniec będzie musiał rozliczyć się z fiskusem. Stawka podatku od umowy pożyczki wynosi 2 proc.

Witam, o tym, ze powyzej dziesieciu tysiecy zaczyna sie pewne ograniczenia. C

Co do tego, ze w Polsce nic z tego nie uczkna, to musisz uwierzyc. Gdyby sie ta pozyczka dokonala w Polsce, to wtedy by bylo zaplacic 2%. Tutaj do tej pozyczki Polska, US nie ma nic. Spelnione zostana dwie rzeczy: 1 - dokona sie to zagranica, 2 - pieniadze pochodza z zagranicy.

To co podales w przykladzie dotyczy sie Polski.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Greenpoint w NY przy 125 Nassau AV. znajduje sie Tax Service który zajmuje się tylko i wyłącznie podatkami.Więc gdybyś miała okazję to polecam.Naprawdę znają się na tym co robią .

Nie ma nic gorszego jak korzystanie z usług podatkowych w różnego rodzaju agencjach które zajmują się dosławnie wszystkim ( sprzedażą biletów lotniczych,wycieczek,przyjmowaniem paczek) a przy okazji rozliczaniem podatków. Oczywiście rozliczeń dokonują taniej ale jak już pojawi się jakiś problem,pytanie to najczęściej ciężko uzyskać fachową odpowiedź bo poprostu nie znają się na prawie podatkowym.

Sam kiedyś miałem doświadczenie w tym zakresie i zrezygnowałem z tanich usług agencji .Dlatego doradzam abyś w tej sprawie znalazła biuro podatkowe specjalizujące się tylko w podatkach i tam zasięgnęła opini.

Dzieki a znasz moze nr tel. do nich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, juz znalazlam. Moze uda mi sie uzyskac infrormacje przez telefon :) Pozdrawiam

Jak będziesz dzwonić poproś Teda ( Tadeusza) rozmawia trochę łamaną Polszczyzną ale wszystko rozumie i raczej jest dobry w prawie podatkowym.

Poinformuj go w jakim stanie mieszkasz bo może to mieć znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze te 10 tys to taka bariera na transfer pieniedzy. Bo wiem, ze jak podrozujesz poza USA nie mozesz miec wiecej, niz 10 tys przy sobie, a znowu w Polsce kazdy wwoz kwoty wiekszej niz 15 tys euro trzeba zglosic.

Nie do konca tak jest. Mozesz wywiezc (wwiezc) do USA kazda kwote w gotowce, natomiast wszystko powyzej $10 000 musi zostac zadeklarowane na granicy. Dokladnie jak te 15 tys. euro w Polsce.

Kazdy jednorazowy transfer gotowki powyzej $10 000 jest automatycznie zglaszany przez bank do Departamenu Skarbu i dalej do IRS. Nie znaczy to ze automatycznie IRS podejmie jakies sledztwo czy cos w tym rodzaju, natomiast sytacji takiej nie mozna wykluczyc. Oficjalnie obowiazek zglaszania duzych przelewow gotowkowych wprowadzono jako srodek do walki z praniem brudnych pieniedzy i finansowaniem teroryzmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tych 15 tys euro to jest na Unie wiec jak wlatujemy z przesiadka w Niemczech to tam nalezy takie cos zglosic ,czy tez we Francji ze mamy taka gotowke ..

To samo jest w Polsce ze bank ma obowiazek zglaszac takie cos do pewnych instytucji ..do pewnych sum pienieznych,w kazdym banku o tym odpowiedza jakie to sumy sa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Rozmawialam dzisiaj z Panem Tadeuszem wsprawie tej pozyczki. Potwierdzil wszystko to co mi mowila wczesniej moja Pani od rozliczen. Czyli nic nie musze zglaszac, placic zadnych podatkow itp. jezeli oczywiscie nie bedzie tam zadnych odsetek.

Dzieki wszystkim za pomoc.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...