Jump to content

Czyżby Nareszcie Będzie Równy Dostęp Do Szkół Wyższych Dla Wszystkich


david7211

Recommended Posts

Nie wiem czy wiecie ale od dobrych kilku lat, aby mieć większe szanse na dostanie się do wielu uczelni w USA trzeba mieć odpowiednie pochodzenie. Tak, tak, odpowiednie pochodzenie (prawie jak kiedyś w PL za czasó socjalizmu). I najlepiej nie należeć do tzw. grupy "białych", ale jest szansa, że ta niesprawiedliwość społeczna nie potrwa już długo.

Dla zainteresowanych tematem krótki cytat, a potem link do pełnej treści artykułu:

Bez preferencji rasowych na uczelniach?

W 2003 r. Sąd Najwyższy pozwolił publicznym uczelniom wyższym brać pod uwagę rasę, dając mniejszościom pierwszeństwo, podczas przyjmowania kandydatów na studia. We wtorek sędziowie zasygnalizowali, że mogą zakończyć tę akcję afirmatywną wcześniej niż się spodziewano.

Na mocy decyzji z 2003 r., by zapewnić różnorodoność wśród studetnów, uczelnie wyższe mogły, ale nie musiały, brać pod uwagę rasy kandydatów przy podejmowaniu decyzji, kogo przyjąć jako studenta. Ta praktyka, zaadoptowana przez wiele uczelni państwowych i prywatnych, prowadzi do przyjmowania większej liczby czarnych i latynoskich studentów niż to miałoby miejsce, gdyby przyjęcia na studia odbywały się wyłącznie na podstawie osiągnięć w nauce.

Te stany, które nie zaadoptowały rekomendacji z 2003 r. – w tym Kalifornia i Michigan – w rezultacie mają na publicznych uczelniach mniej studentów zaliczanych do mniejszości rasowych.

Sędziowie, którzy wydali rekomendację przewidywali, że obowiązywać będzie przez około 25 lat, czyli do 2028 r., po czym nie będzie już potrzebna, bo przyczyni się do zwiększenia różnorodoności w szkolnictwie wyższym.

Teraz Sąd Najwyższy zapowiada, że rozważy czy nie wycofać poprzedniej rekomendacji na skutek sprawy wniesionej przez Abigail Fisher, białą studentkę, przeciwko University of Texas, która twierdzi, iż nie została przyjęta na studia ze względu na swoją rasę.

link http://www.dziennik....h-na-uczelniach

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...