Jump to content

Możliwości Z Wizą H-4


Recommended Posts

Witam serdecznie,

Obecnie od czterech miesięcy przebywam z mężem w USA (on ma wizę H1B, ja H4).

Czy ktoś z Państwa mógłby mi doradzić, jakie możliwości mam w tym momencie, jeśli chodzi o PRACĘ?

Od razu zaznaczam, że doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, iż z wizą H4 jest to nielegalne i nawet nie próbuję jej szukać.

Pomińmy na razie opcję nauki. Oboje w ubiegłym roku ukończyliśmy studia magisterskie w Polsce. I choć z pokorą przyznaję, że edukacji nigdy nie za wiele, jest ona w Stanach dość droga i najpierw wolałabym na nią odłożyć. Podobnie jest z powiększeniem rodziny - koszty utrzymania potomka również są dla nas zbyt wysokie.

Jesteśmy na dorobku i planujemy zostać w USA. Na razie mamy wizy przyznane na 3 lata. Rozpoczął się też proces sponsorowania męża przez pracodawcę w celu otrzymania przez niego zielonej karty. Wiem jednak, że jest on długotrwały.

Szukanie na własną rękę pracodawcy, który zasponsorowałby np. H1B jest bardzo trudne. Także jeśli chodzi o wolontariat w organizacjach biznesowych, który mogłabym zaliczyć do doświadczenia zawodowego, jest nie do końca legalny.

W Polsce miałam już ponad dwa lata doświadczenia zawodowego. I choć absolutnie nie żałuję przyjazdu do Stanów, bardzo chcę uniknąć "dziury" w życiorysie, z której trudno potem tłumaczyć się na rozmowach kwalifikacyjnych.

Gorąco proszę o porady - szczególnie osoby, które znalazły się w podobnej sytuacji.

Czy z wizą H4 mogę starać się o przyznanie jakiegokolwiek work permit? Czy mogę starać się tutaj w Stanach np. o wizę J1 (Internship)?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!

Link to comment
Share on other sites

Masz magistra i doświadczenie zawodowe, więc największe szanse masz na znalezienie pracodawcy, który również Ciebie zasponsoruje na H1B.Jesteś już w USA, to Twój atut - pracodawca może się z Tobą osobiście spotkać na interview zamiast rozmawiać przez telefon z kimś, kto jest na drugim końcu świata. Wiem, że to nie jest proste, ale mimo wszystko to jedyna szansa chyba.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...