Skocz do zawartości

Jak To Jest Z Tymi Paszportami A Zmiana Nazwiska?


zola

Rekomendowane odpowiedzi

ma problem i prosilabym o rade. bilety do polski mam juz zakupione...na lotnisku podpowiedziano mi, abym rezerwowala bilety na dwa nazwiska, poniewaz jak wyjasnilam sytuacje, jestem poslubie i przyjelam nazwisko meza. leciec do polski bede na starym paszporcie z nazwiskiem panienskim (wazny do 2018, choc ponoc juz nie wazny z racji na zmiane nazwiska), a wracac do stanow bede juz na nowym (mam nadzieje) z nowym nazwiskiem. pani na lotnisku powiedziala, zebym zarezerwowala bilety na oba nazwiska nawet z racji tego, ze przechodzac immigration w drodze powrotnej wszystko ma sie zgadzac rowniez z green card i aktem slubu. jak rowniez we florydzkim prawie jazdy ma adres florydzki. obawiam sie jednak, ze z racji na ogromna biurokracje w polsce moge nie zdazyc tego paszprtu wymienic na czas, wiec musialabym wracac tez na starym (waznym do 2018) paszporcie. jak to wlasciwie jest z tymi paszportami? prosze o podpowiedzi i ewentualnie na co mam sie przygotowac...dziekuje, strzepek nerwow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to będzie gdy zdążysz wymienić paszport w Polsce ( bo będziesz już wracała na innym dokumencie ze zmienionym nazwiskiem) więc pewnie bilet przydał by się na oba nazwiska,

ale gdybyś nie zdążyła, nic się nie przejmuj.

Lecisz i wracasz na starym paszporcie, Przy immigration pokazujesz GC na nowe nazwisko oraz akt ślubu. Nikt Ci nie będzie robił żadnych problemów.

Potem na spokojnie możesz sobie wyrobić nowy paszport będąc tutaj. Nie wiem gdzie dokładnie mieszkasz, ale raz na trzy miesiące przylatuje konsul do Miami , i tam mozesz to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bilety mam zarezerwowane juz w obie strony na oba nazwiska, panienskie i meza. zabieram wszystkie mozliwe papiery ze soba, tj. akt slubu, green card, prawo jazdy z florydzkim adresem i akt urodzenia. obawiam sie troche, ze troche w tym mojej winy, poniewaz czekalam na zalatwienie wszystkich dokumentow, no i odwiedzajac mame, chcialam wymienic paszport. ale im wiecej informacji czytasz tym wiekszego bolu glowy dostajesz. nie chce informowas usc w polsce o slubie, bo im jest to nie potrzebne, chodzi tylko o dodatkowe oplaty i kolejne koszta. tak samo z dowodem osobistym, w polsce nie mieszkam juz od dwoch lat, mam nawet zamiar sie wymeldowac bo nie zamierzam w polsce juz mieszkac...poza tym oplaty za mieszkanie beda nizsze. jedyne co, to chce odwiedzac mame i siostre przynajmniej raz w roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego mieliby mnie z us wywalic??? przeciez zadnego prawa nie zlamalam, a biurokracja w polsce jest niestety nie do przeskoczenia a z czasem to sie oni mimo wszystko nie licza. poza tym podozowalam po swiecie i w us bylam wielokrotnie i nigdy nie mialam zadnych problemow, wiec nie rozumiem dlaczego mieliby to robic.

Ale bez umiejscowienia ślubu w Polsce jak chcesz mieć nowe nazwisko w Polskim paszporcie?? Wydaje mi się to raczej nie możliwe, ale mogę się mylić

aby umiejscowic akt slubu w polsce, ten dokument bedzie ci odebrany i zastapiony polskim...no i jak nie zdaze z wymiana paszportu to jak mam kraj opuscic,a jak opuszcze to jak mam udowodnic to, ze jestem w zwiazku malzenskim z obywatelem us? poza tym te wszystkie procedury trwaja niemilosiernie dlugo.

Dlugo strasznie nie mieszkasz w polsce.Z ameryki zawsze moga cie wywalic nawet jak sie naturalizujesz a z Polski. NIE . I to jest chyba najwazniejszy powod by takie rzeczy w Polsce umiejscowic.

w polsce "pomieszkiwalam", poniewaz juz od ponad 10 lat pracuje za granica a do polski przyjezdzam tylko na krotkie urlopy

czyli wniosek z tego wszyskirgo jest taki, zeby leciec i wracac na starym paszpocie na nazwisko paninskie, miec zarezerwowane bilety na oba nazwiska i miec ze soba GC, akt slubu i reszte dokumentow...? a po powrocie ubiegac sie juz tu na miejscu na nowy paszport na nowe nazwisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chyba najprościej, ale dalej mi się wydaje że zanim będziesz się starała o nowy paszport z nazwiskiem męża, musisz umiejscowić ślub w Polsce czy Ci się to podoba czy nie.

Ps. W urzędzie możesz dostać "duplikat" swojego aktu ślubu, w razie gdybyś zgubiła lub gdzieś musiała go zostawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chyba najprościej, ale dalej mi się wydaje że zanim będziesz się starała o nowy paszport z nazwiskiem męża, musisz umiejscowić ślub w Polsce czy Ci się to podoba czy nie.

Ps. W urzędzie możesz dostać "duplikat" swojego aktu ślubu, w razie gdybyś zgubiła lub gdzieś musiała go zostawić

no dobra, a jak by to wygladalo, jakbym zalatwiala to wszystko przez konsula/ambasade ze stanow? jak dlugo to trwa...przeciez oni wysylaja wszystko do polski, a potem wszystko przesylaja do us...poza tym, chyba byloby bezpieczniej wracac z oryginalem niz z duplikatem i starym paszportem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strony ambasady:

"Osoby ubiegające się o wydanie paszportu na nazwisko zmienione wskutek zawarcia związku małżeńskiego za granicą składają odpis aktu małżeństwa wydany przez polski Urząd Stanu Cywilnego (umiejscowienie). Jeżeli poprzedni związek małżeński został rozwiązany przez rozwód za granicą, orzeczenie sądu amerykańskiego musi być uprzednio uznane przez właściwy sąd okręgowy w Polsce. Uwaga! Osoby które zawarły małżeństwo w kraju lub za granicą w wyniku którego nastąpiła zmiana danych (np. nazwiska), są zobowiązane wystapić o wymianę paszportu niezwłocznie, nie później niż w terminie 90 dni od otrzymania aktu."

http://www.washington.polemb.net/index.php?document=427

Czyli najpierw musisz umiejscowić swój ślub w Polsce. I z aktem ślubu czy to w Polsce czy w Stanach ubiegasz się o paszport na nowe nazwisko. Samo oczekiwanie na paszport ok. 2 miesięcy ( Miami , 2011)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...