Skocz do zawartości

Papierosy, Szkoła, Samochód - Jak To Wygląda? Washington D.c


bigwiśnia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

W czerwcu wylatuje do stanów na 1.5 roku razem z mamą i tatą. Lat mam 18 a lecę z powodu 'wyjazdu służbowego' Ojca (wize, niestety nie wiem jaką dostaje każdy członek czyli będe tam legalnie). Mieszkał będę w Washingotn D.C i mam kilka pytań dotyczących życia w tym mieście.

1. Będę tam musiał zrobić klase maturalna i chciałbym napisać polska mature. Jest na miejscu jakaś polska szkoła, która umożliwia dokończenie nauczania i napisanie matury? Moze to być szkoła zaoczna, wieczorowa. Po prostu szkoła która umożliwi mi zdanie matury, która jest dla mnie bardzo ważna. Jeśli nie w washingtonie to gdzie 'w okolicy (200mil) znajde taką placówkę? Jakie są inne możliwości zdania matury będąc w USA?

2. Mam polskie prawo jazdy i doczytałem w internecie, że na czas trwania wizy można się na nim poruszać ale jak to wygląda w tym stanie? A może lepiej wyrobić miedzynarodowe?

3. Od ilu lat można palić papierosy? Alkohol od 21 a jak z tytoniem? Jakie są ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

W czerwcu wylatuje do stanów na 1.5 roku razem z mamą i tatą. Lat mam 18 a lecę z powodu 'wyjazdu służbowego' Ojca (wize, niestety nie wiem jaką dostaje każdy członek czyli będe tam legalnie). Mieszkał będę w Washingotn D.C i mam kilka pytań dotyczących życia w tym mieście.

1. Będę tam musiał zrobić klase maturalna i chciałbym napisać polska mature. Jest na miejscu jakaś polska szkoła, która umożliwia dokończenie nauczania i napisanie matury? Moze to być szkoła zaoczna, wieczorowa. Po prostu szkoła która umożliwi mi zdanie matury, która jest dla mnie bardzo ważna. Jeśli nie w washingtonie to gdzie 'w okolicy (200mil) znajde taką placówkę? Jakie są inne możliwości zdania matury będąc w USA?

2. Mam polskie prawo jazdy i doczytałem w internecie, że na czas trwania wizy można się na nim poruszać ale jak to wygląda w tym stanie? A może lepiej wyrobić miedzynarodowe?

3. Od ilu lat można palić papierosy? Alkohol od 21 a jak z tytoniem? Jakie są ceny?

Ad 1) Na podstawie doświadczeń znajomych, możesz zrobić klasę maturalną w USA i będzie to uznane przy zapisach na studia w Polsce, jeśli dostaniesz high school diploma, co nie zawsze może mieć miejsce. Można zrobić maturę amerykańską zaocznie w takim przypaku, żeby mieć ukończone liceum w Polsce. O pełnowymarowych szkołach polskich w USA nie słyszałem. Jest http://szkolapolska-dc.org/ ale to nie wygląda na regularna szkołę dającą cokolwiek.

Ad 2) Jesteś pewny, że będziecie mieszkać w samym DC? Z uwagi na rozmiary DC możecie trafić do VA albo MD. W VA na przykład możesz się poruszać do pół roku bez prawa jazdy stanowego. Na stronach DMV danego stanu możesz zobaczyć jakie są przepisy odnośnie prawa jazdy.

Ad 3) w DC 18 lat. Ceny $5 w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. Jestem pewien, ze w DC :) Bede w takim razie czytal. Jestem swiadom, ze nie ma pelnowymiarowej szkoly natomiast nie chce konczyc amerykanskiej ze wzgledu na mature ktora chcialbym napisac po polsku i noe miec zadnych problemow z dostaniem sie na studia. Co do prawa jazdy to jest tak, ze po jednym stanie bede jezdzil legalnie a jak wjade do innego to tak jakbym jezdzil nielegalnie (wszystko zalezy od okresu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz. Jestem pewien, ze w DC :) Bede w takim razie czytal. Jestem swiadom, ze nie ma pelnowymiarowej szkoly natomiast nie chce konczyc amerykanskiej ze wzgledu na mature ktora chcialbym napisac po polsku i noe miec zadnych problemow z dostaniem sie na studia. Co do prawa jazdy to jest tak, ze po jednym stanie bede jezdzil legalnie a jak wjade do innego to tak jakbym jezdzil nielegalnie (wszystko zalezy od okresu)?

No to chyba nie masz możliwości zrealizowania swoich planów odnośnie polskiej matury będąc w USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co pisze w googlach,troche poszukaj o szkolach i maturach w USA ...moze ktos Ci znajdzie takie informacje

bo sa takie szkoly ze mozesz zdawac polska mature w takiej polskiej szkole.

co do prawa jazdy to moze bedziesz sie kwalifikowac na te

http://dmv.dc.gov/service/driver-license

warto miec takie prawo jazdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co mi w takim razie doradzacie? Z tego co sie dowiadywalem to na filologi angielskiej nie akceptuja amerykanskiej 'matury'. Bylem juz raz w stanach w arizonie 1.5 roku i chodzilem do normalnej szkoly, po powrocie mialem problemu i stracilem jeden rok bo nie zaliczylem fizyki i chemii, ktorej prawie w stanach nie mialem. Teraz znowu mam szanse jechac i nie kazdy ma taka okazje wiec chce skorzyatac ale nie chce stracic kolejnego roku przed studiami bo po powrocie zaliczajac w usa 3 klase bede musial czekac rok na mature.. jakie mam mozliwosci? Moze znacie z wlasnych doswiadczen? Pisalem do tej szkoky ale odpowiedzi na maila poki co nie mam. Jedyne co doczytalem to to, ze kest to szkola ktora uzupelnia braki w materiale zroznicowane rozna podstawa miedzy polska a amerykanska szkola, wustawiaja swiadectwo natomiast nie mozna chyba u noch pisac matury. Ktos moze probowal matury eksternistycznej? Nauka na wlasna reke i zaliczanie semestrow 'pracami' pisanymi w domu. Moze udaloby sie jakos korespondencyjnie a na sam egzamin maturalny wrocic do polski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci sly6 napisał poszukaj w internecie, bo są tam opisy ludzi co kończyli szkołę w USA. Wynika z tego, że zanim "użyjesz" amerykańskiej matury w Polsce, musisz ją "zalegalizować".

Są polskie szkoły doszkalające i weekendowe, ale nie pełnowymiarowe, no chyba, że sly6 rzuci jakiś adres. A jeśli masz wątpliwości, to w kuratorium czy innej podobnej instutucji powinni Ci powiedzieć jakie masz możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że was tak męczę ale w googlach na prawde nie ma tak dużo jak mogloby się wydawać. Szkoła weekendowa byłaby ok tylko pod warunkiem, ze nie trzeba chodzic do highschool'u amerykańskiego ponieważ chodzić do szkoły 7 dni w tygodniu to chyba nawet najwiekszy twardziel by odpuścił. Słyszał kto o takim czymś w Washingotnie albo okolicach?

Dodatkowo z tego co czytam ciągle w internecie Highschool diploma jest faktycznie gdzieniegdzie respektowany (głównie na prywatnych uczelniach a co za tym idzie słono platnych) ale nie zawsze szkoła chce dopuścić obcokrajowca do egzaminu.. GED tymbardziej marna szansa bo to już w ogóle nie jest dla nikogo w Polsce niczym ważnym.. Wysłałem kilka maili ale ciężko to widze póki co.

P.S egzaminy na prawo jazdy w USA są trudne? Dużo przepisów się różni? (przypomne, że PL prawko mam) Jak wygląda jazda jak mam 18 lat (w trakcie pobytu juz 19), musze jeździć z osoba powyzej 21 roku życia czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne, bo ostatnio poznałem Polkę, która studiuje na moim uniwersytecie i ostatnią klasę robiła w USA z SAT, po czym poszła na UW (zarządzanie chyba) (po roku wyjechała na studia do USA, ale to nieistotne dla Twojego przypadku). Czyli da się. Pomyśl, a co by było z dziećmi dyplomatów i ludzi służbowo przebywającymi w USA. Robić liceum dla np. 3 osób? Znam wielu obcokrajowców i nie słyszałem, żeby ich dzieci chodziły do szkoły chińskiej, japońskiej czy indyjskiej.

Jeśli masz prawo jazdy z innego kraju, to może Ci skrócić procedury. Ja w VA zrobiłem prawo jazdy w jeden dzień, bo miałem prawko z Polski. Normalnie musisz zrobić lerners permit i dopiero potem praktyczny. Przepisy oczywiście różnią się trochę i znaki, ale kilka godzin nauki i już. Używanie telefonu, kto i jak może jeździć w zależności od wieku różni się od stanu do stanu. Możesz zrobić próbny test w internecie, żeby zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rozmawiałem z pania w sekretariacie 'Instytutu lingwistycznego' na UW specjalnie dzwoniąc na 'dział ds. studentów' i pytałem się czy taki egzamin jest respektowany i niestety usłyszałem od tej pani, że nie. Albo faktycznie wiedziała o czym mówi albo była bardzo przekonująca w tym co mówila. Śmieszna sytuacja na filologie angielska nie akceptuja highschool diploma ani GED ani SAT. Chory kraj. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...