Skocz do zawartości

Wyjazd Sluzbowy Do Usa Po Wielu Latach


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc


Mam nastepujaca sytuacje:


W 2004 roku bylem z work & travel legalnie przez 3 miesiace w pracy, podczas ktorego to pobytu uzyskalem SSN.


W 2006 roku otrzymalem 10 letnia wize turystyczna (czy jak to sie poprawnie nazywa, chodzi o to co mam wbite do paszportu podczas wizytu u konsula w ambasadzie), na ktorej wyjechalem w tym samym roku. Przy wjezdzie dostalem stempel 6 miesieczny (przed uplywem 6 miesiecy przedluzylem oficjalnie o kolejne 6 miesiecy, i przed uplywem tego przedluzenia wrocilem do kraju). W tym czasie kiedy bylem w USA pracowalem przez 1 miesiac "po cichu" natomiast przez reszte pobytu pracowalem w firmie juz na moj poprzedni SSN, odprowadzajac podatki do wujka Sam'a, wszystko jak nalezy. Po tym czasie moj kolega tez zalatwil moje sprawy odnosnie rocznego odpowiednika naszego polskiego PIT'a.


Wiec generalnie to co mialem zaplacic w kontekscie podatkow zaplacilem i niczego wujkowi Sam'owi nie wisze odnosnie zarobionych pieniedzy.


Ta wiza 10 letnia, ktora mam nadal wbita do paszportu jest wazna do 2016 roku. Moj szef planuje wyjazd na CES (targi elektroniczne w styczniu w Las Vegas) i zastanawia sie czy mnie nie zabrac. Wyjazd ten bedzie wylacznie w celu sluzbowym, 5 dniowy, zadnych takich perypetii jak powyzej przechodzil nie bede.


Pytanie do was (najlepiej, jesli ktos z was pracuje przy odprawach na lotnisku) czy moge sie obawiac, ze w komputerze przy odprawie (juz na lotnisku w USA) sprawdza moje dane, zobacza, ze pracowalem na wizie turystycznej i mnie cofna z powrotem, czy jestem mocno przewrazliwiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestes i jak nie jestes

zalezy od osoby ,osob z ktorym pracowales,rozmawiales i nie mam na mysli Polonii,z tym jest naprawde roznie,

jak masz sama wize turystyczna b2 bez b1 -biznesowej to co powiesz na granicy?wiza b2 nie jest takie wjazdy

chyba ze masz b1/b2 ,,sprawdz w paszporcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestes i jak nie jestes

zalezy od osoby ,osob z ktorym pracowales,rozmawiales i nie mam na mysli Polonii,z tym jest naprawde roznie,

jak masz sama wize turystyczna b2 bez b1 -biznesowej to co powiesz na granicy?wiza b2 nie jest takie wjazdy

chyba ze masz b1/b2 ,,sprawdz w paszporcie

sly, ale on pracował i jeszcze odprowadzał podatki, więc ma dużą szansę, że wizy już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi.

jestes i jak nie jestes

zalezy od osoby ,osob z ktorym pracowales,rozmawiales i nie mam na mysli Polonii,z tym jest naprawde roznie,

jak masz sama wize turystyczna b2 bez b1 -biznesowej to co powiesz na granicy?wiza b2 nie jest takie wjazdy

chyba ze masz b1/b2 ,,sprawdz w paszporcie

Nie rozumiem, co to ma wspolnego z osobami, z ktorymi pracowalem/rozmawialem?

Odnosnie wizy, z tego co widze w paszporcie mam wbite "R B1/B2".

Co powiem to nie wiem. Na razie nie wiem czy w ogole jest sens "ryzykowac" i probowac leciec. Nie wiem tez czy wchodzi w gre opcja, aby szef sprobowal zalatwic wize biznesowa...

jak pracowal to zlamal prawo i pobyt mial nielegalny,nie ma wizy..

hm tylko jak bedzie na granicy to zobaczy.

bo nie dlugo ktos napisze ze pracowal,wlecial i bylo ok ;)

Nie powiedzialem, ze bede. Na razie pytam Was (i innych osob co siedza w temacie) o to jak moze byc. Mam znajomego, ktory jest w USA od lat, i z kolei on mi nieraz mowil, ze mozesz byc legalnie/nielegalnie, jakkolwiek, ale jak tylko podatki placisz, to nikt z tego powodu (pracy nie posiadajac wizy do tego uprawniajacej) problemow robic nie bedzie. No ale... ze jestem osoba ostrozna, to pytam.

O tym, ze "jednego wpuszcza, innego nie" wiem dobrze, ale bardziej mnie interesuje jak to wyglada w praktyce. Byc moze ktos sie w tym temacie orientuje w kontekscie konkretnej (tej) sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedzialem, ze bede. Na razie pytam Was (i innych osob co siedza w temacie) o to jak moze byc. Mam znajomego, ktory jest w USA od lat, i z kolei on mi nieraz mowil, ze mozesz byc legalnie/nielegalnie, jakkolwiek, ale jak tylko podatki placisz, to nikt z tego powodu (pracy nie posiadajac wizy do tego uprawniajacej) problemow robic nie bedzie. No ale... ze jestem osoba ostrozna, to pytam.

Płacenie podatków to raz, nielegalna praca to dwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płacenie podatków to raz, nielegalna praca to dwa.

Nie podwazam tego, a tylko podalem inna przekazana perspektywe.

Generalnie nie zalecacie takiego ryzyka. Dzieki, wezme to pod uwage.

Moze jeszcze ktos inny sie wypowie, jesli tak, za kazda uwage bede wdzieczny. (Nie ukrywam, ze najlepszym zrodlem informacji bylby ktos kto pracuje osobiscie przy odprawach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na granicy moze choc nie musi pasc pytanie "kiedy i ILE ostatnio byles w USA" i tutaj wypadaloby mowic prawde.

Wez ze soba ten dokument potwierdzajacy przedluzenie, cokolwiek na potwierdzenie, ze wyjechales przed wygasnieciem Twojego pobytu.

Dobrze, tez wiedziec co robiles az rok w USA, jesli nie pracowales to jak sie utrzymywales, gdzie mieszkales itp.


http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/ostrzezenie.html

  • Obywatele polscy, którzy poprzednio przedłużyli pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych muszą starać się o nową wizę w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie lub w Amerykańskim Konsulacie Generalnym w Krakowie.

Nie jest tutaj co prawda powiedziane o jakie przedluzenie chodzi (czy legalne czy nie), wiec moze byc roznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma znaczenie z kim pracowales-co mowiles ale to musisz odczuc abys zobaczyl o czym chcialem Ci napisac..

Placenie podatkow jest ok dla urzedu podatkowego IRS .za to dla urzedu imigracyjnego praca nielegalna jest zlamaniem prawa ,nawet jak placisz i 10 lat podatki

dlaczego ludzie sa zawracani z granicy jak wyjdzie ze pracowali nielegalnie,a przeciez czesc z nich placila podatki.

Spytaj sie na innych dobrych forach o ta sprawe,spytaj sie dobrego prawnika i zobaczysz jaka dostaniesz odpowiedz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...