Skocz do zawartości

Sprzedaz Auta W Usa


diesel

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam pytanie mój ojciec kilka lat temu był najpierw na Florydzie gdzie kupił w komisie auto ubezpieczył je, wykupił rejestracje itd potem wszystko na bieżąco opłacał. Po jakimś czasie przeprowadził się z Florydy do Kalifornii. Nie przerejestrowywał samochodu ponieważ nie mieszkał tam długo. Nową naklejkę rejestracyjną przesłali mu pocztą z Florydy do Californii (niestety nie pamiętam czy wysyłał to bezpośrednio Urząd czy może naklejka przyszła do naszych znajomych na Florydzie i oni ją odesłali do Kalifornii). Ubezpieczenie opłacał dalej przez Internet.

Jakiś czas temu jednak mój ojciec wrócił już na stale do Polski z Kalifornii a przed wyjazdem sprzedał auto jakiemuś Amerykaninowi, z którym przed sprzedażą podpisał oczywiście umowę kupna-sprzedaży (ma kopie tutaj w Polsce) wraz z samochodem dal mu tytuł własności auta, jego kopie umowy, ubezpieczenie, dokument rejestracji, tablice i ważny sticker rejestracyjny przyklejony do nich. Nabywca był porządny Amerykanin pochodzenia niemieckiego który jest obywatelem USA i prowadzi małą firmę w Kalifornii. Nabywca powiedział ze oczywiście w ciągu 30 ustawowych dni będzie przerejestrowywał to auto na siebie i na kalifornijskie tablice, auto było już 10 letnie ale w dobrym stanie.

Tutaj mam teraz pytanie do was czy mój ojciec poza tym co zrobił powinien był jeszcze gdzieś zgłaszać sprzedaż tego auta czy wystarczy, ze kupujący je zarejestrował w Kalifornii? Jeżeli były jeszcze jakieś formalności których nie dopełnił to czy cos mu za to grozi? Auto zostało sprzedane 2 lata temu a ojciec mieszka w Polsce i nie planuje już jechać do USA.

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zacząć od takich stron

https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/detail/vr/sell

Dzięki za info. Rozumiem ze to dotyczy sprzedaży samochodu na miejscu w Californii i jego zarejestrowania w tym stanie niezależnie w jakim stanie ten samochód był wcześniej zarejestrowany prawda? Taka sytuacja miała tutaj miejsce. Zakładam, ze te urzędy się nawzajem informują w sensie DMV z Kalifornii w momencie rejestracji auta w Kalifornii informuje DMV z Florydy (gdzie samochód był poprzednio zarejestrowany) o nowym właścicielu auta prawda?

Nie wiem tylko czy w momencie sprzedaży był sporządzony taki dokument: Notice of Transfer and Release of Liability is ready to submit to DMV, sporządzenie takiego dokumentu jest jedyna odpowiedzialnością sprzedawcy po sprzedaży auta w Kalifornii z tego co tu przeczytałem. Wszystko inne jest odpowiedzialnością kupującego po zakupie.

Mój ojciec czegoś takiego nie wysyłał do DMV ale wydaje mi się ze jak podpisywał umowę kupna sprzedaży tego auta to spisali cos takiego z nowym kupcem i on to wysłał do nich w imieniu mojego ojca żeby moc potem auto zarejestrować bo ojciec mówił ze cos tam było wysyłane do rejestracji. Gość był Amerykaninem i był w tych sprawach ogarnięty a mój ojciec był w Kalifornii tylko przez jakiś czas i nie znal się na tych przepisach. Tak czy inaczej podejrzewam ze jak ten gość poszedł zarejestrować to auto i miał wszystkie dokumenty opisane na tej stronie (bo miał) i powiedział ze poprzedni właściciel nie jest Amerykaninem i wyjechał już z USA to na pewno mu to auto zarejestrowali nawet jeżeli mój ojciec nie dostarczył tego dokumentu sam prawda?

Z tego co przeczytałem tutaj: http://www.dmvflorida.org/seller-protection.shtml na Florydzie jest podobnie sprzedający musi tylko wypełnić i wysłać jakiś formularz o sprzedaży auta i t tyle. Sadzicie ze warto pisać do tych urzędów w Kalifornii i na Florydzie e-maile z zapytaniem czy na pewno prawo własności w ich systemach zostało zmienione teraz po około 2,5 roku od sprzedaży? Auto poszło za jakieś 2500$ i naprawdę było kupione przez porządnego gościa / Amerykanina który miał je wykorzystywać do pracy i od razu je przerejestrować.

Z tego co tam przeczytałem nie ma żadnych kar za niedostarczenie tego dokumentu o czasie przez sprzedającego. Są tylko kary dla kupującego jeżeli on nie zarejestruje i nie opłaci wszystkiego o czasie. Tak czy inaczej jeżeli nawet cos nie zostało dopełnione i za to jest nieduża kara kilkadziesiąt-kilkaset dolarów to ją zapewne umorzą / wpiszą w straty prawda? Ojciec był w USA na wizie turystycznej nie miał żadnych naliczeń/zwrotów podatku z których mogliby mu to ściągnąć tak jak to jest opisane na tej stronie. Nie miał obywatelstwa ani GC. Raczej nie będą szukać go poza USA i nie będą ściągać takiej malej sumy z jego konta w Polsce prawda? Tym bardziej ze on nikogo nie chciał oszukać tylko jeżeli cos ewentualnie nie zostało załatwione to jedynie przez niewiedze.

Ubezpieczenie OC:

Dodatkowe pytanie bo tego nie ma na tej stronie która mi przesyłałeś, Czy jeżeli ojciec miał wykupione ubezpieczenie (takie ala OC w Polsce) to w stanach się to automatycznie odnawia np. co roku i sprzedający musi je wypowiadać lub informować ubezpieczalnie o sprzedaży auta? Czy może wypowiedzenie lub kontynuacja ubezpieczenia jest odpowiedzialnością kupującego po zakupie? A może jest to jakoś połączone z rejestracja na nowego właściciela i robi to urząd w momencie rejestracji?

A może w stanach jest tak ze tylko te samochody które się poruszają po drogach musza być ubezpieczone (jak samochód stoi rok w garażu i nim nie jeździsz to nie musisz ubezpieczać) i nie ma żadnych automatycznych odnowień i po prostu się wykupuje takie ubezpieczenie na jakiś czas i jak się kończy to trzeba samemu iść i odnowić lub zawrzeć nowe u innego ubezpieczyciela bo się ryzykuje ze Policja Cię zatrzyma i da mandat jak nie masz?

Będę super wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...