Jump to content

"zycie W Ameryce" - Louis Theroux


rzecze1

Recommended Posts

Często pojawiają się tu pytania o to jak wygląda zycie w USA. Kazdy ma swoją osobistą perspektywę, którą się czasem podzieli. Ja osobiście zainteresowanym tematem, jak równiez kazdej innej osobie, poleciłbym dokumenty których autorem jest Louis Theroux, reporter BBC2.

Theroux ma fantastyczną zdolnosc komunikowania się z ludzmi pochodzącymi z najrózniejszych sfer zycia oraz zdolnosc celnego, przystępnego i często humorystycznego opisywania rzeczywistosci. Zawsze mi się ten styl kojarzył z Richardem Attenbourough, z tą róznicą, ze Attenbourough przebwał wśród zwierząt, a Theroux wsród ludzi.

Theroux zrobił dokumentów dosc duzo, i nie wszystkie są z USA, ale te, które były robione w tym kraju, o ile nie powiedzą Wam nic o zyciu Polonii :) , to dadzą bardzo ciekawy wgląd w sprawy, które są często charakterystyczne tylko i wyłącznie dla tej kultury.

Dla zainteresowanych zacząłbym od dokumentów z przełomu wieków – o survivalistach z Idaho zyjących według Konstytucji, chrześcijańskich fundamentalistach, porno biznesie w Californii, czarnych nacjonalistach z Nowego Jorku, itp...

http://www.documentarytube.com/videos/louis-theroux-survivalists

Bardzo dobre są pozniejsze odcinki między innymi o subkulturze nazistowskiej w Californii, swingersach, epidemii metaamfetaminy we Fresno, przestępczości w Filadelfii, mega więzieniu w Miami. Z ostatnich (2014 rok) polecam serię LA Stories (“City of Dogs”, “Edge of Life”, Among Sex Offenders”).

http://www.alluc.ee/l/The-City-Addicted-to-Crystal-Meth-avi/lakpn69.p0

Z powyzszego opisu moze wynikac, ze Theroux koncentruje się na negatywach, co nie moze byc dalsze od prawdy. W jego pracy przebija się bowiem wyrazne zafascynowanie tym krajem, połączone ze zdrową dawką ciekawości. Jeśli ktoś ma otwarty umysł i zdolnosc wyłapywania szczegółów drugo, trzecio czy nawet czwartoplanowych, dokumenty te będą dla niego naprawdę ciekawe.

Linki są dostepne w róznych miejscach, czasem po prostu na BBC iPlayer, jak ktoś jest zainteresowany i potrzebuje pomocy w znalezieniu, to niech da znac.

Pzdr!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...