Skocz do zawartości

ile czeka sie mniej wiecej na H1B?


Rekomendowane odpowiedzi

Jesli pracodawca zmiescil sie w limicie to dostajesz ( a raczej pracodawca dostaje) odpowiedz od razu (czyli po kilku tyg.), po wize mozesz podejsc do konsulatu kiedy chcesz (pracodawca dostaje kartke ze dostales approval, dolna czesc tej kartki bierzesz ze soba do konsulatu (niewymagane, ale bardzo pomocne - zreszta jest tak tam napisae na tej czesci approval) i wydanie ci H1B to tylko formalnosc). Tak wiec czesc osob ma juz dawno wizy H1B, tyle, ze nie moga wleciec do USA na tychze wizach wczesniej niz 10 dni przed data rozpoczecia pracy (czyli w wiekszosci przypadkow przed 1 pazdziernika).

Jesli zmienisz status w USA wtedy dostajesz approval, ale prace mozesz zaczac od 1 pazdziernika (mowie tu o nowej wizie H1B a nie o zmianie pracodawcy)=> (zmiane statusu mozesz juz miec przyznana i w czerwcu, tyle, ze H1B liczy sie od dnia zatrudnienia cie czyli od daty podanej przez pracodawce jako pierwszy dzien pracy - i tu znowu: w 99% jest to data 1 pazdziernika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jesli mogloby sie tak zdarzyc, ze pracodawca podawal jako date rozpoczecia pracy np. 1 grudnia lub 1 stycznia nowego roku, czy to znaczy, ze H1B dla pracownika bedzie do odebrania tez tuz przed tymi datami?

czy jesli w tym czasie przyszly pracownik jest na terenie USA musi po te wize wrocic do kraju? slyszalem, ze cos sie ostatnio zmienilo w tej kwestii, podobniez jak ze zmiana statusu na wize pracownicza na terenie USA, ale pewny nie jestem

czy powiedzmy, ze pracodawca po zlozeniu papierow na H1B w maju, do tej pory nie dostal zadnych papierow czy potwierdzen, sprawa przepadla? czy oni w ogole dostaja jakies zwroty z tego typu informacjami?

i jeszcze prywatnie, gdzie praktykujesz jako prawnik imigracyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zalezy, teoretycznie mozna wize odebrac (czyli miec wbita w konsualcie) wczesniej, ale sa ograniczenia dot. wjazdu do USA

2. dobrze byloby wrocic ( i tak najczesciej jest to praktykowane, aby nie miec potem zadnych nieprzyjemnosci - tym bardziej ze H1B wbijaja praktycznie bez problemow w konsulacie), choc niektorzy robia tylko zmiane statusu. Masz zreszta taki podpunkt w aplikacji kiedy starasz sie o wize H1B i tam pytaja cie czy maja sprawe skierowac do konsulatu w innym kraju czy robisz zmiane statusu - tak wiec jesli decyzja jest pozytywna wtedy od razu sprawa jest transferowana do konsulatu a Ty nie masz powodow do obaw)

3. nie jest mozliwa taka sytuacja jak piszesz, ze pracodawca NIC nie dostal, bo KAZDY dostaje powiadomienie w ciagu 2 tyg. (czasem, ale to bardzo wyjatkowo czeka sie dluzej, ale max. 4 tyg.). Najpierw dostajesz powiadomienie, ze w ogole wplynely dokumenty oraz czeki (i tu mozna zobaczyc bardzo prosto co sie dzieje, bo jesli immigration skeszowalo czeki to wiadomo ze sprawe przyjeli co nie oznacza, ze rozpatrza ja pozytywnie, ale maja sprawe u siebie). I to jest pierwszy dokument (a raczej list) ktory pracodawca badz osoba prowadzaca sprawe otrzymuje z urzedu imigracyjnego. Potem moze jeszcze dostc np. prosbe o dostarczenie innych dokumentow (jesli np. cos nie jest jasne do konca badz cos sie nie zgadza itd.). W wiekszosci przypadkow jednak drugi list z immigration tu juz list stwierdzajacy, ze wiza H1B zostala danej osobie przyznana i z dolna czescia tej kartki idziesz do konsulatu po wbicie wizy (badz zmieniasz status w USA itd.) Moze tez byc sytuacja kiedy wizy nie przyznadza - wtedy tez dostaniesz list w ktory bedzie taka decyzja.

Jesli masz sytuacje, ze pracodawca badz osoba prowadzaca sprawe NIC nie dostala, a wyslane bylo wszystko w maju - wtedy nalezy sie tym zainteresowac. Wiesz.. kazde dokumenty wysyla sie do immmigration listem poleconym wiec masz dowod, ze oni to dostali, mozesz sprawdzic kiedy to dostali i trzeba by interweniowac.

"czy oni w ogole dostaja jakies zwroty z tego typu informacjami? " nie wiem co masz na mysli w tym pytaniu.

NJ/NYC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno do pierwszego pytanka: czyli ze mozna przyjechac po wize H1B do Polski z USA np. w listopadzie czy grudniu, czy wiza musi byc odebrana z poczatkiem pazdziernika

w tej ostatniej kwestii, chodzilo mi o to, czy pracodawca dostaje jakas informacje, gdyby nie zakwalifikowal sie do puli wiz lub po prostu jej nie dostal, ale odpowiedzialas mi na to wczesniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji omawiania tego tematu mam pytanie do Kariny: Moja mama jest obywatelem USA, ale ja starając sie o wizę turystyczną siedam lat temu nie zaznaczyłam tego w aplikacji. Taraz chciałabym starać sie o wizę H1b i nie wiem czy lepiej zrobić to będąc w Polsce, czy wyjechać do Stanów na wizie turystycznej, a potem zmienić status na pracowniczą. Chodzi mi konkretnie o to, czy w konsulacie nie sprawdzą tego, ża skłamałam siedam lat temu i nie anulują mi wizy turystycznej, nie mowiąc już o całkowitym zakazie starania sie o wizę w przyszłości, czy jeżeli mój pracodawca dostanie zgodę na zatrudnienie mnie to odbiór wizy pracowniczej w konsulacie to już tylko formalność? Dodam jeszcze, że pracodawcą byłaby moja ciocia, do której mówiłam że jadę starając sie o wizę turystyczną.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jeżeli mój pracodawca dostanie zgodę na zatrudnienie mnie to odbiór wizy pracowniczej w konsulacie to już tylko formalność?

w wiekszosci przypadkow - tak, ale jesli ktos juz mial cos nie tak z prawem - wtedy nie jest traktowany ulgowo tylko dlatego, ze stara sie o H1B.

Ja bym sie nie martwila tym co bylo 7 lat temu, naprawde.

Zeby wszystko tak zorganizowac jak Ty to opisalas to trzeba by madrze przemyslec kiedy musialabys wleciec do USA i co robic dalej abys nie stracila statusu turystycznego zanim zaczniesz miec status pracowniczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...