Skocz do zawartości

Procedury na lotniskach - podwójne obywatelstwo!!


mero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam następujący problem.

Posiadam dwa obywatelstwa i dwa paszporty. Polski i niemiecki. Chcę sobie polecieć do USA na urlop - oczywiście na niemieckim, poznieważ nie trzeba wizy. Jest natomiast problem przy wylocie.

Według obowiązującego prawa międzynarodowego, pierwszeństwo mają zawsze te dokumenty, w którym kraju się aktualnie przebywa. Jeśli jestem w niemczech muszę korzystać z niemieckich papierów. Jesli w Polsce to z polskich. Teraz tak:

zeby wszystko było OK to muszę na lotnisku korzystać z polskiego paszportu, natomiast przekroczyć "granicę" USA na niemieckim. Tylko pytanie jest takie - załóżmy ze ide do odprawy na Okęciu, pokazuje urzednikowi polskiemu paszport polski w którym oczywiście nie ma wizy - czy oni na to zwracają uwagę? Czy tylko wklepują moje dane i normalnie mnie wypuszczają z kraju? Czy wbijają jakiś stempel ze opuściłem kraj? Jakie dokładnie są procedury kontroli na Okęciu? Słyszałem, że miały być jakieś wstępne kontrole amerykanów - to prawda? Im oczywiście nie mogłbym pokazać polskiego paszportu tylko już niemiecki?!?

Trochę to zawiłe, ale chciałbym się jakoś na to przygotować żeby nie zrobić zamieszania na lotnisku :)

Dodam jeszcze, że lecę przez Paryż, więc pytaniem jest - kiedy strona amerykańska kontroluje wize i paszport. Czy w Warszawie, Paryżu czy może dopiero po lądowaniu w USA? nie wiem od którego momentu zamienić paszporty :) help!

Mero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, wszystko super, tylko ze jest jeden problem - jezeli w warszawie juz na odprawie pokazesz polski paszport - to nawet boarding pass nie dostaniesz!!! - bo linia jest odpowiedzialna za to, zeby pasazera bez wizy nawet na poklad nie wpuscic! dlatego musialbys chyba juz od poczatku leciec na niemieckim paszporcie..... albo wykupic wylot np z berlina... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, wszystko super, tylko ze jest jeden problem - jezeli w warszawie juz na odprawie pokazesz polski paszport -   to nawet boarding pass nie dostaniesz!!! - bo linia jest odpowiedzialna za to, zeby pasazera bez wizy nawet na poklad nie wpuscic!       dlatego musialbys chyba juz od poczatku leciec na niemieckim paszporcie..... albo wykupic wylot np z berlina... :-)

Czy o boarding pass trzeba poprosić czy oni sami dadzą ?

Rozumiem że jest to informacja dzięki której na następnym lotniku wiemy gdzie od razu mamy się udać ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boarding pass to papierek, bez ktorego nie wpuszcza cie na poklad samolotu. dostajesz go przy odprawie. Jak masz szczescie to od razu na Okeciu dostaniesz boarding pass na lot do miejsca przesiadki (np. Warszawa - Paryz) i na lot docelowy (np. Paryz - Nowy Jork). Jesli nie to w Paryzu musisz znowu zglosic sie do odprawy, czyli znalezc Transfer Desk swojej linii, pokazac bilet i dostac kolejny boarding pass. Najczesciej wszystko dostaje sie juz w Warszawie wiec mozesz isc prosto do bramki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak:

1. idę do stanowiska linii, pokazuję bilet i niemiecki paszport, oddaje bagaż i dostaję boarding pass

2. idę do bramki - tam są chyba polscy strażnicy graniczni - pokazuję polski paszport i boarding pass - puki co lecę do paryża :)

(czy na boarding pass jest tylko imię i nazwisko, czy jakieś inne dane osoby?)

3. idę do gate'u, pokazuję znów jak w pkt. 2

4. lecę do paryża i tam już jestem deutsch

Mero

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak:

1. idę do stanowiska linii, pokazuję bilet i niemiecki paszport, oddaje bagaż i dostaję boarding pass

2. idę do bramki - tam są chyba polscy strażnicy graniczni - pokazuję polski paszport i boarding pass - puki co lecę do paryża :)  

(czy na boarding pass jest tylko imię i nazwisko, czy jakieś inne dane osoby?)

3. idę do gate'u, pokazuję znów jak w pkt. 2

4. lecę do paryża i tam już jestem deutsch

Mero

jezeli pogranicznikom pokazesz polski paszport, to cie nie "wypuszcza" - bo nie masz w nim wizy amerykanskiej - bo oni sie pytaja zawsze/zazwyczaj o miejsce docelowe podrozy... no ale mozesz tak sprobowac - podac tylko boarding do paryza (bez reszty biletu itd) i podac polski paszport.... no i powinno byc ok... sam nie wiem....

ale ja bym chyba od razu sprobowal na niemieckim jechac... - jest w nim gdzies zaznaczone, ze masz tez polski? - bo jak nie, to ja bym sie nie przyznawal;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...