Skocz do zawartości

sprzedaż domu w PL a podatki


81mrg81

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, proszę o poradę. 

Mieszkam w USA i jestem rezydentem podatkowym w USA. Będę za jakiś czas (rok do kilku lat) sprzedawał odziedziczony dom który przypada mi i bratu w spadku (dom w PL). 

Są dwie opcje możliwe z tego co zdążyłem zrozumieć:

1. Sprzedamy go po upływie 5 lat wtedy w Polsce 0% podatku, w USA do zapłacenia mam podatek od "capital gain" oczyście od swojej połowy.

2. Sprzedamy go wcześniej przed upływem 5 lat wówczas sprawa się komplikuje:  

Z tego co rozumiem  w chwili sprzedaży, płace podatek (bodajże 19%) w Polsce jeszcze u notariusza. W USA natomiast miałbym dodatkowo do zapłaty "capital gain" ale w oparciu o umowę o podwójnym opodatkowaniu, będę mógł uwzględnić zapłacony już podatek w Polsce więc a ten capital gain na pewno będzie znacznie mniejszy niż 19% zapłacone w PL. Mam nadzieje, że mój spec od podatków w usa już będzie wiedział jak to rozliczyć. 

Problem generalnie rozbija się o to "capital gain" czyli "wartość sprzedaży  minus warość z chwili nabycia"  W usa, jeśli nie ma się wyceny nieruchomości z chwili wejścia w jej posiadanie stosuje się FMV (Fair Market Value). Są jakieś tabelki, wzory więc jest jakiś punk wyjścia uznawany chyba prze IRS. 

Ale co zrobić z nieruchomością w Polsce? W PL nie ma czegoś takiego jak FMV z tego co wiem. Nieruchomość zostanie na nas zapisana za jakiś czas dopiero, po postępowaniu spadkowym więc mam czas, żeby się przygotować. 

Czy powinienem jak najszybciej po zakończeniu sprawy spadkowej zrobić wycenę nieruchomości przez polskiego rzeczoznawce? Czy tego typu dokumenty w ogóle będą uznawane przy wyliczaniu "capital gain"? 

Co jeśli takiej wyceny początkowej nie będę miał wcale? Mam nadzieje, że jest na to jakoś procedura. Generalnie chce wszystko zrobić, tak żeby było wszystko zgodne z literą prawa ale też jak najłatwiej, żebym nie musiał zmuszać brata do biegania po urzędach w moim imieniu.

Bardzo dziękuję za wszelkie porady. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, po nabyciu spadku, jednej rzeczy mi brakuje, czy jesteś w tzw. grupie zerowej spadkobierców zwolnionych od podatku. Jeżeli nie jesteś, to po nabyciu spadku będziesz musiał złożyć zeznanie podatkowe z podaną wartością nieruchomości, którą albo sam wyceniasz po ofertach online czy z biur nieruchomości albo bierzesz rzeczoznawcę. I wtedy urząd skarbowy (US) sprawdza wartość w swoich tabelkach, i jak się zgadza to wydaje Ci decyzję gdzie będzie podana wartość nieruchomości = będziesz miał papier urzędowy z wartością rynkową. Jak mocno zaniżysz wartość, to wtedy US powoła rzeczoznawcę i jak różnica będzie ponad 30%, to oprócz dodatkowego podatku musisz też pokryć koszt rzeczoznawcy. Jak będzie w grupie zerowej, to masz tylko zeznanie złożyć, a US de facto nie interesuje ile to jest warte.

 

Tak czy owak, nawet jak będziesz w grupie zerowej to przy sprzedaży, to tak będzie brany rzeczoznawca, ponieważ Ty musisz wiedzieć ile to warte albo biuro nieruchomości samo weźmie rzeczoznawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Miron. 

Grupa zerowa .. czyli stopień pokrewieństwa? Tak, spadek jest po rodzicach czyli z tego co wiem, zwolnione z podatku - chyba, ze sprzedamy przed  upływem 5 lat. Przypominam, że dom znajduję się w Polsce.  Jesli chodzi o sprzedaż przed upływem 5 lat  i podatek w Polsce to sprawa jest dość jasna. Podatek płaci się od "całości" więc nie interesuje mnie wartość w chwili objęcia praw do tej nieruchomości. Jesli sprzedam za X to place 19% od X.  Oczywiscie biuro nieruchomości już będzie wiedziało za ile ten dom wystawić. 

Bardziej mnie martwi podatek który będę miał do uregulowania w USA. Tutaj płaci się podatek od "capital gain" a nie wartości przy sprzedaży. Aby wiedzieć jaki jest capital gain to muszę znać wartość domu w chwili "przejęcia" i w chwili sprzedaży.  Odejmuje jedną wartość od drugiej co da mi ten capital gain (lub loss) i od tego dopiero płaci się podatek. 

No ale właśnie, jak określić wartość nieruchomości "początkową" tak aby IRS był zadowolony. Nieruchomości która jest w Polsce. Czy wycene którą dostane od Polskiego rzeczoznawcy, IRS uzna za wystarczającą?   A co jeśli oleje w ogole wycenę dzisiaj i sprzedam to dopiero za kilka lat. Jak wówczas określić "capital gain" jeśli nie będę miał "początkowej" wartości nieruchomości!? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...