Jump to content

Recommended Posts

Witajcie,

Temat dla mnie świeży, więc mam cichą nadzieję, że ktoś odpisze.

Syn, rok na wymianie w USA, otrzymał świadectwo ukończenia High School i Dyplom honorowy (nie zdawał matury). Czytam o nostryfikacji i już wiem, jak jest cała procedura (apostille, potwierdzenia notarialne itp.) Zaczęłam to wszystko załatwiać i wiem, że poniosę ogromne koszty. I teraz pytanie: czy wogóle warto? Czytam w rozporządzeniach, że Kurator może nie nostryfikować takiego dyplomu a poza tym syna czeka jeszcze rozmowa z Kuratorem z wiedzy ogólnej przed komisją (?)

Czy ktoś może jest w temacie?

Bardzo proszę o pomoc

Iwona

Pytanie sie nasuwa, po co to swiadecstwo ukonczenia high school? Jezeli chodzi o studia, to ja bym sie najpierw upewnila czy polskie uczelnie w ogole akceptuja ten dyplom jezeli byl tam tylko rok. W USA nie ma matury wiec fakt ze syn nic nie zdawal nie jest istotne. Istotne sa wymagania uczelni gdzie chcialby skladac papiery. 

W normalnych warunkach uczelnia w Polsce ma OBOWIĄZEK uznać dyplom HS  - negzamin SAT nie jest do tego wymagany. Dyplom HS jest przeliczany na punkty jak matura podstawowa. SAT daje rozszerzenie. Natomiast APOSTILE jest wymagane. Najpierw notariusz z danego okręgu, który poświadcza zgodność dokumentu, potem Apostile określonego Stanu.

• Upvote 1