Skocz do zawartości

DV 2022 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

6 minutes ago, danielwro said:

ja to tak rozumiem, ze physical to faktyczne przebywanie (w i poza USA) i ma to znaczenie do np. obliczania czasu poza USA na GC, z tego co tu pisza

Z wycieczek zagranicznych bedziesz sie spowiadal na N-400 jak przyjdzie na to czas osobno. AFAIR w AR-11 nie da sie wprowadzic adresu poza US. 

6 minutes ago, danielwro said:

zastanawia mnie tylko jedno - czy prze-edytowanie adresow w profilu na USCIS jest tozsame z wypelnieniem odpowiedniego forma (np. AR-11). W profilu nie mam chociazby opcji daty - od kiedy do kiedy.. 

Nie wiem, ale papierkow udowadniajacych, ze jest sie przykladnym obywatelem nigdy za wiele ;-) AR-11 zajmuje jakies 30s. Tez nie ma dat, tylko sie pisze obecny i poprzedni adres.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Xarthisius napisał:

Nie wiem, ale papierkow udowadniajacych, ze jest sie przykladnym obywatelem nigdy za wiele ;-) AR-11 zajmuje jakies 30s. Tez nie ma dat, tylko sie pisze obecny i poprzedni adres.

z tego co pamietam to w tym AR-11 jest na poczatku jakies dziwne pytanie true/false, ktorego nie bylem w stanie zrozumiec logicznie.. stad nie wiedzialem co odpowiedziec i przeedytowalem profil :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, danielwro said:

z tego co pamietam to w tym AR-11 jest na poczatku jakies dziwne pytanie true/false, ktorego nie bylem w stanie zrozumiec logicznie.. stad nie wiedzialem co odpowiedziec i przeedytowalem profil :) 

Have you filed an immigration-related application or petition and have not yet received a decision notice, card, or document? 

W Twoim wypadku pytanie sprowadza sie do: czy dostales juz plastikowa GC?

Roznica miedzy YES/NO jest taka, ze w pierwszym wypadku zapytaja Cie o numer case'a zeby go zupdate'owac o nowy adres.  Typ Twojej sprawy to OS155A, no a numer otrzymales jak zaplaciles immigrant fee (IOExxxx).

Edytowane przez Xarthisius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zmienic tok myslenia. Mieszkasz w USA pod konkretnym adresem (Twoj physical address). To, ze wyjezdzasz do Polski na "wycieczke" na pol roku, nie zmienia faktu, ze dalej tam mieszkasz.
Mailing address to adres, na ktory beda wysylac korespondencje. Najczesciej mailing address == physical address, ale nie jest to wymagane. 
O kazdej przeprowadzce w USA (tj. zmianie physical address) nalezy powiadomic USCIS wypelniajac AR-11 [1]
[1] https://www.uscis.gov/ar-11

Chyba mnie źle zrozumiałeś, wiem że mieszkam w USA i to jest warunek do prawa pobytu. Popatrzmy na razie zdroworozsądkowo. „Mieszkanie w jakimś kraju” to też jest spektrum, na jednym końcu jest nie wyściubianie nosa za granice ani na dzień, a na drugim np. częste dłuższe wypady (choćby te pół roku i więcej ), wciąż utrzymując bazę życiową w danym kraju - przecież nie musi to być adres. Definicja jest elastyczna, ale utrzymywanie bazy != fizyczne przebywanie przez 100% czasu. Może to być praca, rodzina czy choćby „zamiar powrotu” i powiedzmy przebywanie w kraju >50% czasu.

Teraz już konkretnie weźmy LPR, ten status jakieś ograniczenia oczywiście wprowadza, ale wciąż jest legalna możliwość wyjazdu nawet do roku (czy dwóch z re-entry permit) - i przecież nie muszę wtedy wynajmować mieszkania (chyba?). Jak się ma swoje to inna sprawa, ale to przecież jakieś 50% ludzi wynajmuje. I będąc na takim tymczasowym ale dłuższym wyjeździe, fizycznie mnie w USA nie ma wiec ustawienie takiego adresu jest technicznie nieprawdą. Mieszkam w USA ale nie pod konkretnym adresem, który będzie inny jak wrócę.
Inny przypadek to jeśli ktoś chce żyć np. w camperze
Mailing address ma zawsze sens bo można mieć u znajomego albo w skrytce.

Moje pytanie dotyczyło tego, czy system USCIS przewiduje te edge casy, które prawo przewiduje - dwa adresy brzmią jakby właśnie było to możliwe, ale skoro te dwa adresy są tylko w USA to rozumiem, że nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kenadams Rozumiem Twoja sytuacje i Twoj tok myslenia, ale staram sie wytlumaczyc cos odnosnie prawa imigracyjnego w USA. Jest ono w duzej mierze oparte na "intencjach". Bledne jest przekonanie, ze przy pozniejszym admission po wyjezdzie jedyna role odgrywa czas wyjazdu. Czas wyjazdu daje tylko IO wieksze pole manewru przy ocenianiu jakie miales "intencje". Teraz sie postaw w sytuacji IO, ktory widzi, ze delikwent w dniu wyjazdu zmienil swoj podstawowy adres na zagranice?

Czy zostawienie obecnego adresu w momencie kiedy rozwiazujesz lease i wyjezdzasz na chwile jest "technicznie nieprawda"? Moze, ale AR-11 nie przewiduje takiej sytuacji, tak samo jak mieszkania w camperze, wiec to jest ich problem, a nie Twoj. Po powrocie mozesz zupdate'owac adres na nowy i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=118927]kenadams[/mention] Rozumiem Twoja sytuacje i Twoj tok myslenia, ale staram sie wytlumaczyc cos odnosnie prawa imigracyjnego w USA. Jest ono w duzej mierze oparte na "intencjach". Bledne jest przekonanie, ze przy pozniejszym admission po wyjezdzie jedyna role odgrywa czas wyjazdu. Czas wyjazdu daje tylko IO wieksze pole manewru przy ocenianiu jakie miales "intencje". Teraz sie postaw w sytuacji IO, ktory widzi, ze delikwent w dniu wyjazdu zmienil swoj podstawowy adres na zagranice?
Czy zostawienie obecnego adresu w momencie kiedy rozwiazujesz lease i wyjezdzasz na chwile jest "technicznie nieprawda"? Moze, ale AR-11 nie przewiduje takiej sytuacji, tak samo jak mieszkania w camperze, wiec to jest ich problem, a nie Twoj. Po powrocie mozesz zupdate'owac adres na nowy i tyle.

Rozumiem, dzięki za wyjaśnienie. Sądziłem, że system nie jest aż tak oparty na intencjach i ze te limity czasowe są jadnak twardsze (a przynajmniej te 6 miesięcy). Faktycznie, przy wyjeździe zaraz po aktywacji średnio to wyglada jeśli chodzi o intencje, jeśli nie ma się żadnego „haka” na miejscu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na ssn, i robie podejscie do prawka (z umowa najmu i ssn - powinno wystarczyc). Z banku mnie oczywiscie wykopali jeszcze.

Udało się z prawem jazdy? My będziemy w styczniu na m-c, wiec obawiam się czy dam radę mieć już prawko na następny przyjazd w maju. A wybieramy się na Florydę, gdzie prawko trzeba zrobić w miesiąc od przyjazdu. Czy SSN + adres wynajmu wystarczył?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na ssn, i robie podejscie do prawka (z umowa najmu i ssn - powinno wystarczyc). Z banku mnie oczywiscie wykopali jeszcze.

Udało się z prawem jazdy? My będziemy w styczniu na m-c, wiec obawiam się czy dam radę mieć już prawko na następny przyjazd w maju. A wybieramy się na Florydę, gdzie prawko trzeba zrobić w miesiąc od przyjazdu. Czy SSN + adres wynajmu wystarczył?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

To pytanie oczywiście do Danielwro.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, niezamaco napisał:


To pytanie oczywiście do Danielwro.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Wczoraj dopiero przyszły ssn (po 10 dniach)… W niedziele ściągnąłem jakieś testy do nauki i na dniach zrobię podejście - dam znać jak poszło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...