Skocz do zawartości

DV 2022 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

w takim razie pozwolę sobie zacząć z moimi wątpliwościami. 

Pracuję w IT, 100% zdalnie dla klienta w EU, na kontrakcie, poprzez polską agencję pośredniczącą (z którą się fakturuję fvat, ale są na tyle elastycznie, że również przyjmą invoice spoza EU), czyli praca na własnej działalności gospodarczej. Chciałbym ten dochód utrzymać przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy pobytu w US, a może i dłużej jeśli to będzie "działać". Pozwoliłoby mi to wybrać miejsce zamieszkania - tam gdzie chcę, a nie - gdzie muszę.

Czym się zacząć interesować po stronie US? czy są lepsze i gorsze stany dla prowadzącego odpowiednik polskiej działaności 1-osobowej/freelancera? W PL mam księgowego, a kogo szukać po stronie US - rozumiem, że są agencje które mogą mnie w 100% reprezentować w kwestiach podatkowych? 

dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, danielwro said:

w takim razie pozwolę sobie zacząć z moimi wątpliwościami. 

Pracuję w IT, 100% zdalnie dla klienta w EU, na kontrakcie, poprzez polską agencję pośredniczącą (z którą się fakturuję fvat, ale są na tyle elastycznie, że również przyjmą invoice spoza EU), czyli praca na własnej działalności gospodarczej. Chciałbym ten dochód utrzymać przynajmniej przez kilka pierwszych miesięcy pobytu w US, a może i dłużej jeśli to będzie "działać". Pozwoliłoby mi to wybrać miejsce zamieszkania - tam gdzie chcę, a nie - gdzie muszę.

Czym się zacząć interesować po stronie US? czy są lepsze i gorsze stany dla prowadzącego odpowiednik polskiej działaności 1-osobowej/freelancera? W PL mam księgowego, a kogo szukać po stronie US - rozumiem, że są agencje które mogą mnie w 100% reprezentować w kwestiach podatkowych? 

dziękuję. 

Co do stanu to Ci nie odpowiem. Na drugie pytanie: w US sa tzw. Tax Advisors, ktorzy sie tym trudnia. Kruczek polega na tym, zeby znalezc takiego co sie zna na czyms innym niz rozliczenie prostego W2. Lokalne fora expatow w tym pomagaja. Na pewno duzo latwiej znalezc kogos rozgarnietego w duzym miescie, badz miasteczku/wsi akademickiej.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Za czwartym razem zostałem wylosowany. CN 18xxx.

Mam kilka pytań:

- ds-260 wypełniam wchodząc na stronę która jest w na stronie ambasady usa, czy dostanę jakiś link na który mam wejść?

- czy ds-260 wypełniać odrazu, czy lepiej poczekać, aż za 2 tygodnie urodzi mi się druga córeczka?

- czy w ds-260 trzeba podać numer paszportu dzieci?

- czy w ds-260 należy wrzucać pliki że skanami wymaganych dokumentów?

- czy odrazy rejestrować się na stronę, gdzie podaje się miejsce odbioru paszportu?

- czy jak odbyłem służbę wojskową to mam przedstawić książeczkę wojskową lub zaświadczenie? 

- czy ktoś załatwiał może zaświadczenie o niekaralności z Anglii, i podpowie, czy w konsulacie UK takie otrzymam?

- czy w ds-260 odrazu należy wpisać adres w USA na który wysyłają zieloną kartę, czy można go zmienić później?

- czy opłata za rozmowę z konsulem jest 330 od osoby która wygrała, czy od każdej osoby z rodziny?

- czy formularz ds-260 mogę wypełnić na kilka razy, zapisując co kilka odpowiedzi?

Dużo tych pytań, za pomoc z góry dziękuję. Trochę forum przejrzałem, ale nie zawsze wszystko było jednoznacznie.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minutes ago, AS13 said:

Dzień dobry

Za czwartym razem zostałem wylosowany. CN 18xxx.

Gratulacje!

Quote

1. ds-260 wypełniam wchodząc na stronę która jest w na stronie ambasady usa, czy dostanę jakiś link na który mam wejść?

2. czy ds-260 wypełniać odrazu, czy lepiej poczekać, aż za 2 tygodnie urodzi mi się druga córeczka?

3. czy w ds-260 trzeba podać numer paszportu dzieci?

4. czy w ds-260 należy wrzucać pliki że skanami wymaganych dokumentów?

5. czy odrazy rejestrować się na stronę, gdzie podaje się miejsce odbioru paszportu?

6. czy jak odbyłem służbę wojskową to mam przedstawić książeczkę wojskową lub zaświadczenie? 

7. czy ktoś załatwiał może zaświadczenie o niekaralności z Anglii, i podpowie, czy w konsulacie UK takie otrzymam?

8. czy w ds-260 odrazu należy wpisać adres w USA na który wysyłają zieloną kartę, czy można go zmienić później?

9. czy opłata za rozmowę z konsulem jest 330 od osoby która wygrała, czy od każdej osoby z rodziny?

10. czy formularz ds-260 mogę wypełnić na kilka razy, zapisując co kilka odpowiedzi?

  1. DS-260 wypelniasz tu: https://ceac.state.gov/IV/Login.aspx
  2. Poczekac, az sie urodzi i bedziesz mial paszport.
  3. Patrz 2.
  4. Nie.
  5. Nie wiem o jaka strone chodzi, wiec raczej nie.
  6. Nie (patrz Military Records tu: https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/Visa-Reciprocity-and-Civil-Documents-by-Country/Poland.html)
  7. W konsulacie nie wiem, ale jak ogolnie uzyskac masz tu: https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/Visa-Reciprocity-and-Civil-Documents-by-Country/UnitedKingdom.html (police records)
  8. Tak, mozna zmienic pozniej podczas rozmowy i finalnie podczas przekraczania granicy.
  9. Kazdego. Czyli 4 osobowa rodzina: 4 * 330 = $1320
  10. Tak.
Edytowane przez Xarthisius
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wygrać :lol: niestety moja dziewczyna nie miała już tyle szczęścia. Mój numer to 25xxx więc dosyć wysoki, zastanawiamy się czy przed wysyłaniem DS-260 brać ślub (czego nie ukrywamy wolelibyśmy w najbliższym czasie nie robić) i wpisać tam się już jako małżeństwo czy wystarczy że ja wpiszę się tam jako kawaler i kiedy będę miał już wyznaczony termin wizyty w ambasadzie to napiszę do ambasady o odblokowanie, wezmę ślub i dopiszę dziewczynę. 

Czy nie będzie problemu z odblokowaniem DS-260 już po wyznaczeniu terminu przez ambasadę? I czy nie będą na to jakoś źle patrzeć, że wzięliśmy ślub na kilka tygodni przed wizytą? 

Pytam, bo wiem że z moim wysokim numerem niekoniecznie mogę się załapać na rozmowę a chciałbym uniknąć brania ślubu nie mając nawet gwarancji, że zostanę zaproszony na rozmowę :)

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne pytanie o recordy policyjne.. 

jak liczyc te 6 miesiecy? jako ciaglosc? per rok? czy zliczac czastkowe okresy przebywania?

sprawa jest o tyle delikatna, ze z jednej strony mam na kilka lat zgloszony tzw. "secondary place of residence" (oraz wynajety dom, ale bez meldunku) w pewnym kraju, ale z drogiej strony robilem wszystko aby znamiona rezydencji podatkowej wskazywaly na Polske. I tak faktycznie bylo.. czesto podrozowalem do tego kraju, czasami co tydzien, byly miesiace o ciaglym pobycie, np. wakacje.. ale i tez miesiace, ze w ogole nas tam nie bylo. Niestety nie jestem w stanie w zaden sposob tego udowodnic (kiedy bylem, kiedy nie bylem).

nie wiem tez jak dany kraj reaguje na takie zapytanie.. do jakich wnioskow dochodza, co moze ich nagle zainteresowac, itp..

 

image.thumb.png.22e736b776dec0f9eb4e93b5e41a41d0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich,
orientuje się ktoś czy ma znaczenie kiedy wypełni się ds 260? Czy jeżeli go wypełnię za miesiąc czy  może to np opóźnić proces? Ps za 4 razem pykło. Numer 2xxx

Edytowane przez micham
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...