Skocz do zawartości

DV 2022 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

3 hours ago, danielwro said:

kolejne pytanie o recordy policyjne.. 

jak liczyc te 6 miesiecy? jako ciaglosc? per rok? czy zliczac czastkowe okresy przebywania?

sprawa jest o tyle delikatna, ze z jednej strony mam na kilka lat zgloszony tzw. "secondary place of residence" (oraz wynajety dom, ale bez meldunku) w pewnym kraju, ale z drogiej strony robilem wszystko aby znamiona rezydencji podatkowej wskazywaly na Polske. I tak faktycznie bylo.. czesto podrozowalem do tego kraju, czasami co tydzien, byly miesiace o ciaglym pobycie, np. wakacje.. ale i tez miesiace, ze w ogole nas tam nie bylo. Niestety nie jestem w stanie w zaden sposob tego udowodnic (kiedy bylem, kiedy nie bylem).

nie wiem tez jak dany kraj reaguje na takie zapytanie.. do jakich wnioskow dochodza, co moze ich nagle zainteresowac, itp..

Dosc #FirstWorldProblem, takze nie mam jasnej odpowiedzi. Pare uwag:

  • Wyjazd na miesiac lub nawet dluzej "na wakacje", nie jest liczony jako residence w kraju do ktorego jedziesz. Caly czas Twoja glowna "rezydencja" jest Polska.
  • Rezydencja podatkowa jest bez znaczenia. Mozna miec zobowiazania wobec N krajow, ale mieszkac na raz mozna tylko w jednym.
  • Takie rzeczy jak meldunek albo to czy dom jest wynajmowany nie maja znaczenia, liczy sie to czy w danym kraju sie "zyje" czy nie. Nie ma jasnej i konkretnej definicji co to jest "place of general abode".

Osobiscie, na wszelki wypadek mialbym ze soba PCC z tego kraju na etapie interview, ale pokazal bym go konsulowi tylko jezeli by o niego zapytal. W DS-260 jezeli bedziesz wpisywal adresy zamieszkania tylko z Polski to wysylac nic nie musisz.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, danielwro said:

to teraz takie "przyziemne" pytanie.. 

Bierzemy szybki slub za miesiac, i dopiero po nim chcemy wypelnic ds260. No ale slub to nowy paszport.. czy w takim razie jeszcze wyczekac, az nowy paszport sie wyrobi? 

Ja bym poczekal z lenistwa. Lepsze to niz "zamykanie" / "otwieranie" DS-260 co trzy tygodnie...

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, ElPacho83 said:

Witam, za 5 razem moja żona została wylosowana, ma numer 18XXX, czy to jest numer niski czy wysoki ? Jak należy to interpretować. Z góry dziękuje za informację.

Widze, ze w drugim watku juz sobie sam sobie zinterpretowales ;-) , ale nie: nie jest to wysoki numer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Xarthisius napisał:

Widze, ze w drugim watku juz sobie sam sobie zinterpretowales ;-) , ale nie: nie jest to wysoki numer.

Tak, trochę poczytałem i myślę, że numer to średnia półka i szanse są duże, w 2021 na EU było ponad 22 000 wiz, a PL to 383.

Dane zaczerpnięte z http://www.green-card.info/pl/vysledky.htm.

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...