Skocz do zawartości

Moja droga do wizy B1/B2


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim


 

Jest to mój pierwszy post na forum i chciałbym w nim opisać drogę, która w moim wypadku była bardzo wyboista, do dostania wizy turystycznej do Stanów. Piszę to, ponieważ w trakcie szukania informacji o wizie, nie mogłem znaleźć nic, co rozwieje moje wątpliwości, liczę na to, że ktoś z tego skorzysta i będzie wiedział na czym stoi, także jedziemy.

wiosną w 2023 roku otworzyła się dla mnie możliwość podróży do stanów w celach turystycznych z moją partnerką, ze względu na jej wyjazd służbowy. Chciałem wykorzystać okazję i zwiedzić Florydę. Wyjazd miał się odbyć we wrześniu 2023. W okolicy maja zapikowaliśmy o Este, jej wniosek został zaakceptowany. Niestety w moim przypadku sytuacja była nieco skomplikowana ponieważ w 2018 roku byłem karany za posiadanie i udzielanie marihuany (miałem 22 lata, czasy studenckie), w ramach kary miałem zasądzone kilka tyś zł grzywny. Przez pewien czas miałem wątpliwości czy wskazać to we wniosku ESTA, dużo czytałem w różnych miejscach( również na tym forum), jednak nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. W końcu stwierdziłem, że przyznam się do tego i zobaczę co będzie dalej. Wypełniłem ESTE i zaznaczyłem, że karany w związku z narkotykami i dosłownie w 30 sekund dostałem odpowiedź, że nie mogę dostać esty, całkiem szybcy są. Powiem że w tym momencie byłem bliski, żeby odpuścić temat, bo jakoś szczególnie mi nie zależało, jednak za namową partnerki umówiłem się na spotkanie z konsulem po wizę B1/B2. W trakcie oczekiwania na spotkanie czytałem jeszcze więcej i moje nadzieje malały. uzyskałem oświadczenie o niekaralności, które dałem tłumaczowi przysięgłemu razem z odpisem wyroku sądu, dodatkowo przygotowałem różne dokumenty takie jak: umowa o pracę, wyciąg z kont z 3 miesięcy( na wszelki wypadek) akt własności nieruchomości i kilka innych rzeczy, których konsul i tak nie przejrzał. w lipcu 2023 poszedłem na spotkanie z konsulem w Warszawie. Ku mojemu zdziwieniu kolejka do tych okienek z konsulami był całkiem długa i praktycznie sami Hindusi i Ukraińcy, byłem chyba jednym Polakiem. Po dłuższym oczekiwaniu zostałem wezwany do okienka i się zaczęło( konsul umiał tylko po rusku i angielsku co jest dziwne skoro jest konsulem w Polsce). Konsul przejrzał mój wniosek, paszport, długo klikał w komputerze, pytał po co jadę, czy tam znam kogoś, na ile chcę jechać itp, potem zapytał czy mam coś dla niego, pokazałem mu oryginały i przetłumaczone wyrok oraz zaświadczenie o niekaralności. Długo myślał, w kcu wezwał drugiego konsula( albo przełożonego) i długi czas się naradzali, w międzyczasie dopytywali mnie, jaką miałem karę, w jakich okolicznościach, co się wydarzyło, jaką mam pracę, co robię, od kiedy pracuje( pokazałem mu pobieżnie umowę o pracę, na którą szybko rzucił okiem) Po dłuższej chwili powiedział, że nie może mi wydać wizy (212(A)(2)(A)(I)(II)) ale może mi zarekomendować uchylenie zakazu wjazdu, (użył słowa waiver) tylko muszę iść na specjalistyczne badania lekarskie. Parę dni później znowu przyjechałem do Warszawy, żeby wykonać te badania ( badania krwi, rentgen płuc, badanie ogólne, ocena psychiczna i ocena uzależnienia od używek) badania robiłem przez 2 dni i kosztowały więcej niż spotkanie z konsulem. Następnie lekarz wysłał moje wyniki do ambasady. Nie dostałem żadnej informacji, żaden status się nie zmienił w ustraveldocs, w czasie oczekiwania znowu czytałem i trafiłem na stronę, której myślę, że używa konsul jako wytyczne

(https://fam.state.gov/FAM/09FAM/09FAM030204.html).

Dowiedziałem się, że mój wniosek jest rozpatrywany w department of homeland security office, próbowałem tam napisać i zadzwonić, ale niestety nic się nie dowiedziałem. Potem doczytałem, że mój przypadek może podlegać pod waiver (212(D)(3)(A)(I). Na wrześniowy wyjazd nie pojechałem i dopiero w lutym 2024 dostałem meila z ambasady, że mogę dostać wizę, najpierw się cieszyłem ale z drugiej strony za dużo czasu i pieniędzy na to poświęciłem. Znowu musiałem jechać do Warszawy zostawić paszport w biurze podawczym( zapłacić) po około 2 tygodniach kurier przywiózł mi paszport( 59 zł za kuriera, to nawet nie jest śmieszne) i mam wizę (na 5 lat z adnotacją że to jest waiver).


 

Podsumowanie:

proces pozyskania wizy trwał 9 miesięcy i kosztował łącznie około 3500 zł , według mnie zupełnie nieopłacalny interes i chyba odwiedzenie tego kraju nie jest warte połowy zachodu, który miałem z tą wizą. Czułem się jakbym załatwiał obywatelstwo.

Dla osób z przestępstwami narkotykowymi do zarekomendowania uchylenia konsul bierze pod uwagę 3 rzeczy:

- jak dawno i jak poważy był to przypadek

-powód dla którego jedziesz

- wpływ na interes publiczny w usa

W moim przypadku 5 lat wystarczyło, żeby sprawa była uznana za wystarczająco starą, tym bardziej że w trakcie tego incydentu studiowałem.

Uważam że jak bardzo komuś zależy to warto postarać się o wizę. Zgodnie z wytycznymi nawet osoba oskarżona o sprzedaż lub przemyt narkotyków może otrzymać waiver, tylko pewnie czas przedawniania w tym wypadku będzie o wiele dłuższy.


 

Z drugiej strony zawsze można po prostu nie napisać tego we wniosku, na pewno jest to tańsza i szybsza opcja myślę też, że skuteczna, ale gwarancji nie daje. Polskie prawo definiuje mechanizm zatarcia skazania, dzięki któremu Przestępstwo uznaje się za niebyłe, zgodnie z tą logiką, nie mogę się przyznać, do czegoś co nie miało miejsca. Wiem że według standardów USA musisz przyznać się do wszystkiego nawet tych zatartych wyroków, jednak organem wydającym wyrok jest sąd w Polsce więc on jest decydentem w tej sprawie. Pomijając kwestie prawne, nie sądzę, żeby służby w USA miały dostęp do czegokolwiek w Polsce poza rejestrem skazanych. Patrząc na infrastrukturę cyfrową stron typu ustraveldocs, która jest wyjęta rodem z 2008 roku, uważam że możliwość pozyskiwania informacji przez tamtejsze służby jest mocno przeceniana.

Jeśli chodzi o inne przestępstwa, to aż tak się nie orientuje, jednak z tego co czytałem wynika, że np. pobicie nie jest na tyle ważne że trzeba je zgłaszać we wniosku, więc z drobnymi przestępstwami, nie narkotykowymi powinno być łatwiej, jednak nie bierzcie tego jako pewnik, zweryfikujcie to we własnym zakresie przed podjęciem działań.

Kończąc jeśli jesteś w rejestrze skazanych za ogólnie pojęte przestępstwo narkotykowe nie pojedziesz do USA, jeśli nie jesteś to masz dwie drogi albo moja albo na skróty, wybór należy do Ciebie.

w razie pytań, postaram się odpowiedzieć w miarę możliwości.

Pozdrawiam

  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za podzielenie sie swoja historia!

Podejrzewam, ze malo Polakow bylo w tej kolejce do wiz nie-imigracyjnych bo wiekszosc raczej stara sie teraz o ESTA. A wizy B2 wydaje sie juz rzadziej.

Koniec koncow, udalo ci sie, ale rzeczywiscie byla to bardzo dluga (jak na wize B2) i droga zabawa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

gratuluję otrzymania wizy :). Sam się w tej chwili zastanawiam co zrobić w mojej sytuacji, która jest tylko nieco podobna, tj. w 2006 roku dostałem wyrok w zawieszeniu za kradzież :/. W 2011 starałem się o wizę wypełniając wniosek DS-160, w którym  przyznałem się do winy. W tamtym czasie, pomimo dostarczenia Zaświadczenia o niekaralności otrzymałem decyzję odmowną, ale z możliwością starania się o waiver po jakimś czasie. W tym roku pojawił się pomysł wyjazdu do USA, dlatego zastanawiam się jaką pójść drogą. Czytałem, że powinienem się odwołać bezpośrednio do Urzędu w Stanach Zjednoczonych wypełniając wniosek I-601 (koszt rozpatrzenia to 980 USD), w którym opisałbym całą sytuację, załączył aktualne dokumenty stwierdzające moje wzorowe zachowanie itp. Wadą tego rozwiązania jest przede wszystkim koszt oraz czas rozpatrywania wniosku (podobno 23 miesiące). Z drugiej strony zastanawiam się jednak czy mogę (czy w ogóle ma to sens w mojej sytuacji) umówić się na spotkanie w Ambasadzie wypełniając nowy wniosek DS-160 wraz z aktualnymi dokumentami (Zaświadczenie o niekaralności, Umowa o pracę itp.) i liczyć zna łaskę "na miejscu" w Polsce.

 

Czy ktoś może mi doradzić, czy spotkanie w Ambasadzie może być zasadne biorąc pod uwagę czas jaki minął od wyroku Sądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kradzież  to przestępstwo określane jako "Crime Involving Moral Turpitude" - możesz wystąpić o uchylenie zakazu wjazdu do USA wg poniższej reguły:

if the crime was a CIMT but you committed only one CIMT, were under 18 years of age at the time you committed the crime and were released from any confinement to a prison or correctional institution imposed for the crime more than 5 years before application; or if the crime was a CIMT, but you committed only one CIMT, for which the maximum possible sentence is 1 year or less of imprisonment, and the actual sentence you received was 6 months or less.

Czyli jeśli popełniłeś przestępstwo poniżej 18tki to jest jedna kategoria a druga to fakt, że za ten paragraf maksymalny wyrok mógł wynieść 1 rok więzienia a ty dostałeś pół roku lub mniej. Kradzież kradzieży nie jest równa (wartość mienia, włamanie itp) - jest kilka różnych paragrafów w KK. Musiałbyś zobaczyć ile mógłbyś dostać maksymalnie za ten paragraf - musisz rozstrzygnąć tutaj sam albo z prawnikiem.

Wiele osób skazanych dawno zastanawia się czy się przyznać do tego. Ty przez to, że w 2011 roku przyznałeś się już masz ten dylemat za sobą, Tamto przyznanie jest w twoich papierach.

Staranie się o waiver i-601 musisz poprzedzić staraniem się o wizę B1/B2, odmową i rekomendacją starania się o waiver. Nie możesz złożyć I-601 tak bez kontekstu starania się o wizę. Na "łaskę" nie specjalnie możesz liczyć (w sensie otrzymanie wizy bez waivera) - jeśli jesteś zaznaczony w systemie jako inadmissible to masz to wbite w papiery i wyświetli się to konsulowi podczas rozmowy i tutaj nie ma on pola manewru ("łaski") - musi udzielić ci odmowy.

Diagram jak to się powinno dziać masz opisany w tym linku: https://www.uscis.gov/sites/default/files/document/charts/i-601chart.pdf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...