Skocz do zawartości

Odnowienie zielonej karty długo po wygaśnięciu


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam rodzinę (wujek i ciocia) w USA (obywatele od ponad 30 lat). Moja babcia, mieszkająca w Polsce, jest obywatelką USA. Mój tata posiadał zieloną kartę, często wyjeżdzał i przebywał w USA, gdzie też pracował, ale po powrocie do Polski zaniedbał to i zielona karta wygasła.

Czy istnieje jakakolwiek szansa, aby tata mógł odnowić zieloną kartę? Mając na uwadze powyższe informacje o rodzinie.

Z góry dziękuje za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Roelka v.2 said:

Ile czasu minęło od wygaśnięcia zielonej karty ojca? Ile czasu minęło od ostatniego pobytu w USA?

Tata otrzymał zieloną kartę w 1992. Po odbiorze karty był jeszcze w USA w 1993, 1995, 1997, 2002. Karta wygasła właśnie w 2002 i po tym czasie tata był dopiero teraz, w 2024 roku, ale w tym roku już w ramach ESTA.

 

1 hour ago, Roelka v.2 said:

Zakladam ze pytasz bo interesuje cię czy ojciec może cię sponsorowac?

Dokładnie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tata pojechał na ESTA to może nawet już oficjalnie się zrzekł zielonej karty. Na granicy nic się nie pytali? 22 lata to jednak sporo czasu.

Większym problemem będzie fakt że gdyby ciebie tata mógł sponsorowac to musiałby wykazac domicle w US. Czego na ten moment nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, garczi said:

Tata otrzymał zieloną kartę w 1992. Po odbiorze karty był jeszcze w USA w 1993, 1995, 1997, 2002. Karta wygasła właśnie w 2002 i po tym czasie tata był dopiero teraz, w 2024 roku, ale w tym roku już w ramach ESTA.

 

Dokładnie tak

Wyjazd na nieimigracyjnej wizie / ESTA to praktyczne porzucenie statusu imigracyjnego. Dodatkowe problem o ktory wywraca sie 99% rezydentow mieszkajacych poza US - Twoj ojciec byl zobowiazany rozliczac sie z IRS (skarbowy) bez wzgledu na gdzie mieszkal. Rozliczanie sie (i udowodnienie tego) jest niezbedne do sponsorowania (+ domicile - jak wyzej - sponsorowanie jest w celu laczenia rodzin) jak i utrzymania statusu imigracyjnego.

No i koniec koncow - jezeli jestes >21 lat to nie wiem czy zdajesz sobie sprawe ile te sponsorowanie trwa (z tym ze to nie ma wielkiego znaczenia w tym momencie).

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, chciałem po prostu zapytać bo nie mam kompletnie wiedzy na tematy proceduralne. Ma to sens co piszecie, po prostu zastanawiałem się czy przez to że kiedyś miał tą zieloną kartę czy jest jakakolwiek szansa, żeby to jeszcze wykorzystać lub czy angażować jakąś kancelarie, która prowadzi takie sprawy w to żeby coś z tego "ugrać". Rozumiem, że przez to jak dawno ta wiza wygasła i to jak dalej potoczyły się losy, to jak się domyślam sprawa jest raczej nie do uratowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, garczi said:

Dzięki za odpowiedź, chciałem po prostu zapytać bo nie mam kompletnie wiedzy na tematy proceduralne. Ma to sens co piszecie, po prostu zastanawiałem się czy przez to że kiedyś miał tą zieloną kartę czy jest jakakolwiek szansa, żeby to jeszcze wykorzystać lub czy angażować jakąś kancelarie, która prowadzi takie sprawy w to żeby coś z tego "ugrać". Rozumiem, że przez to jak dawno ta wiza wygasła i to jak dalej potoczyły się losy, to jak się domyślam sprawa jest raczej nie do uratowania.

Realistycznie - raczej ciezko. Mozna probowac z SB-1 ale nawet jakby sie udalo (bo trzeba udowodnic ze mialo sie powody zeby nie rezydowac w US) to droga do Twojej imigracji jest dosc daleka - z powodow o ktorych wspomnialem wyzej. Wyprostowanie podatkow, mieszkanie przez ojca w US i koniec koncow czas oczekiwania na wizy na dzieci rezydentow - jezeli jestes zonaty (i masz >21 lat)  to w ogole nie ma dla Ciebie kategorii i ojciec musialby zostac najpierw obywatelem (albo Ty - sie rozwiesc).

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...