Skocz do zawartości

rozliczenie sie z podatku, potrzebuje profesjonalnej porady


karola

Rekomendowane odpowiedzi

hej

mam pytanie bo mam metlik w glowie

obecnie jestem na platnych praktykach w stanach od czerwca tego roku i pewnie dostane cos w rodzaju pitu na poczatku przyszlego roku

pracuje tez dodatkowo w innej firmie, wiem ze nie mozna ale coz, i stmtad tez pewnie przyjdzie rozliczenie

w tym roku pracowalam tez przed wyjazdem w polsce

moje pytanie jest takie, jak ja mam sie roliczyc i gdzie?

czy jak nie rolicze sie za to co przepracowalam w stanach to bedzie grozila mi jakas kara?

czy moge sie rozliczyc tutaj w stanach za to co w stanach i w polsce za to co w polsce przepracowalam?

czy na przyklad moge olac stany i rozliczyc sie w polsce za polske tylko?

jakie sa konsekwencje nierozliczenia sie z podatku?

dajcie znac

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

  • Odpowiedzi 39
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Cześć, wiem co nieco o podatkach, sama byłam trzykrotnie w USA.

Rozliczenie sie z amerykanskim urzędem podatkowym jest o tyle ważne, iz w przyszłości ten fakt może mieć wpływ na ponowne wydanie wizy, w ogóle na wjazd do USA. Jest to tak samo obowiązkowe, jak w Polsce.

Nie polecam TAX BACK'u , na nich uważaj, wielu ludzi ma przez nich problemy, albo nie dostali w cale żadnych pieniędzy.

Powodzenia, Ewka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....obecnie jestem na platnych praktykach w stanach .....

Od pracodawcy powinnaś dostać formę "W-2" i "1099".

Jeżeli rozliczenie nie jest skomplikowane, to weź sobie "książeczkę" -->1040 z poczty i rozlicz się sama (za darmo) :!:

Jeżeli obawiasz się pomyłki, to jest pełłłłłno biur rozliczeniowych,

gdzie "proste" rozliczenie zrobisz za $ 20.oo-30.oo (a nawet zwrot natychmiastowy- w niektórych przypadkach).

ps.

Jeżeli masz daleko do poczty, to "książeczkę" można sciągnąć przez Gooooglarkę :wink:

Wpisz >> 1040 nazwę stanu i 2005 <<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki wielkie

nie dostalam formularza 1099 tylko W2 czy cos jest zatem nie tak?

formularze wzielam z biblioteki juz, dzieki:)0

ale nadal nie wiem czy jezeli w 2005 roku pracowalam w polsce przed wyjazdem to jak mam sie rozliczyc?

jechac do polskii rozliczyc sie w polsce za stany i polske?

czy w usa rozliczyc sie za stany bo nadal tu jestem a w polsce poprosic mame aby mie rozliczyla

mozna tak?

dzieki

karola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W2 oznacza ze mialas dochod z pracy (1099 dostaja osoby majace dochody z innych zrodel niz praca - np. zasilek dla bezrobotnych)

Jesli jestes na J1 to do rozliczenia sie z IRS potrzebujesz formularza 1040NR. formularz 1040 jest tylko dla rezydentow, a bedac na wizie nie masz statusu rezydenta.

Jezeli zarobilas ponizej $3200 to wystarczy ci formularz 1040NR-EZ.

JEsli zarobilas wiecej to potrzebujesz wypelnic 1040NR.

W przypadku tego formularza w pozycji 8 wpisujesz swoje dochody brutto (tak jak podano na w-2). w pozyjcji 22 wpisujesz:

jesli dochod powyzej 10.000 - to 10.000. Jesli dochod do 10.000 to calosc dochodu.

W ten sposob nie musisz placic podatku za pierwsze zarobione 10.000 jako rezultat umowy o podwojnym opodatkowaniu.

Jesli zarobilac powyzej 10.000 a mniej niz 13200 to tez nic nie placisz - wpisujesz 3200 w pozycje 39.

Zamin to wypelnisz, przejrzyj dokladnie ksiazke 1040NR i poszukaj na stronie www.irs.gov "tax treaty" - musisz sie na to powolac.

co do podatkow w polsce to nie mam pojecia - ja bym sie rozlczala tylko z dochodow polskich.

Agnieszka:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest 1099 :?:

Np. ---> http://en.wikipedia.org/wiki/Form_1099

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Co z polskim U.Skarbowym :?:

Jeżeli w 2005 coś zarobiłaś w Polsce, to rozlicz się tylko za dany okres zatrudnienia na terenie Polski , a o USA w ogóle nie wspominaj.

Jeżeli ktoś w jakiś dziwny sposób dowiedział się o Twoich zarobkach zagranicznych, to wtedy wypełnisz "Korektę NIP-11".

Oficjalnie, IRS nie kooperuje z Unią Europejską (z Polską) :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest 1099  :?:  

Np. ---> http://en.wikipedia.org/wiki/Form_1099

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Co z polskim U.Skarbowym  :?:  

Jeżeli w 2005 coś zarobiłaś w Polsce, to rozlicz się tylko za dany okres zatrudnienia na terenie Polski , a o USA w ogóle nie wspominaj.

Jeżeli ktoś w jakiś dziwny sposób dowiedział się o Twoich zarobkach zagranicznych, to wtedy wypełnisz "Korektę NIP-11".

Oficjalnie, IRS nie kooperuje z Unią Europejską  (z Polską) :!:

IRS koresponduje z polskim US! Oczywiscie z 2 letnim opoznieniem, ale wysylaja, ale musisz im dac do tego pretekst. Jesli w rozliczeniu do IRS rozliczales sie z dochodow z PL, to oni wysla kopie rozliczenia do polskiego US, a US w Polsce sprawdzi po tym, np jesli podasz nr SSN w NIP-3 albo poprzez NIP. Lepiej nie rozliczac sie w USA za dochody z PL, a w PL za USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki serdeczne

wlasnie tak zrobie w polsce rozlicze sie za polske a w usa za usa

powiedzcie mi tylko czy w usa dostane zwrot podatku federalnego i stanowego? jaki to jest mniej wiecej procent?

czy ktos z was zna moze firme, kogos kto dobrze i tanio rozlicza podatki w Massachusetts?

bede wdzieczna

karola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, byc moze ktos z Was posiada wiedze jak rozwiazac moj problem. Otoz pracowalem w 2005 w USA na wizie j1, zarobilem ponizej $10000, rozliczylem sie z tego w Polsce(w formie zaliczki do 20 dnia nastepnego miesiaca po powrocie). Na miejscu nie placilem podatki, bo zaznaczylem pkt 'wyjatek' w W2 (czyli taka prognoza ze nie zarobie wiecej niz kwota wolna o ile sie nie myle, nie pomyslalem), zanim poszedlem po rozum do glowy i bylem zdecydowany zaplacic federalny podatek na miejscu (co ulatwiloby mi odliczenie go w Polsce na podstawie umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania a potem uzyskanie zwrotu) minely 3 miesiace i ksiegowa w miejscu pracy powiedziala ze nie moga wrocic sie z podatkiem wstecz, moze tylko zrobic to do przodu, ale bylo juz za pozno bo prawie wyjezdzalem. Nie wiem za bardzo co teraz zrobic bo podatek w USA pewnie duzo mniejszy niz 19% (stan NJ) a kazdy kto pracowal musi zlozyc deklaracje (nie bolaloby mnie to gdybym nie planowal jeszcze wyjazdow do Stanow)

Mam kilka pytan w zwiazku z tym

1. Co moge zrobic, jak mam sie rozliczyc w Stanach?(nie chce placic drugi raz)

2 Jesli mozna to jakos zrobic to pewnie beda chcieli dowodu, no ale tu moze byc problem, bo niby jak pokazac polski dowod wplaty, jesli tak to czy beda wiedzieli co to, za co to?

3. Slyszalem ze moge miec problemy z wjazdem z tego powodu. Juz teraz czy za kilka lat?

Zadzwonie chyba do irs, ale mam obawy ze moja sytuacja bedzie troche dziwna dla nich, eh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jesli byles w Stanach na czteromiesiecznej J1 to twoje dochody do 10.000 sa "tax-free". Dotyczy to zarowno podatku federalnego i stanowego.

Musisz jednak wyslac do IRS wypelniony formularz 1040NR (jak go wypelnic - pate postow wyzej). Do tego musisz wypelnic formularz stanowy. Jesli zarobiles mniej niz 13.200 to wszystkie zaplacone podatki powinni ci zwrocic.

Co do polski - nie mam pojecia.

Agnieszka

ps. na stronie jednego z organizatorow W&T widzialam szczegolowe info jak wypelnic 1040NR - szukaj czegos pod nazwa tax treaty.

a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...