Skocz do zawartości

Wizy pracownicze - jak to zalatwic??? prosze o odpowiedzi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

pytanie dotyczy wiz pracowniczych. Moze na poczatku przedstawie moja sytuacje. Bylam juz dwukrotnie na programie W&T ale w tym roku chcialabym zalatwic wyjzad taniej. Mam znajomego, ktory ma w USA wlasna firme. Dlatego tez zaczelam sie zastanawiac czy nie moglby mi on wystawic wizy pracowniczej i czy nie moglabym u niego w firmie pracowac . No i tutaj mam troche pytan:

- wiem, ze wizy pracownicze istnieja tylko, ze z tego co czytalam to dla pracownikow wykwalifikowanych. Ja studiuje i nie wiem czy kwalifikuje sie na wize pracownicza, jezeli juz to na taka dla niewykwalifikowanych. Przegladalam duzo stron ale nigdzie nie bylo okreslone czy studenci moge na takich wizach wyjezdzac do USA. Znajomi jedni mowia, ze tak inni ze nie wiec juz sie w tym gubie. Jakie wiec warunki musza byc spelnione zebym dostala pracownicza?

- po drugie: jezeli jednak moge dostac taka wize to na jak dlugo? Ja moge wyjechac tylko na 3 miesiace. Czy zeby otrzymac taka wize musze zadeklarowac ze chce pracowac np. 6 miesiecy i nie krocej?

- po trzecie jak wyglada procedura wizowa w takim przypadku?

Jezeli ktos ma doswiadczenie w tej kwestii lub ma jakies sprawdzone informacje to bardzo prosze o odpowiedz bo musze szybko decydowac co robic w wakacje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizy pracownicze: H1B, H2B

zajrzyj tutaj:

http://www.usa.info.pl/wizy.php

ja chcialam wyjechac na program H2B ale jak w biurze kolega powiedzial mi jakie sa wymagania i wydatki na program H2B to zrezygnowalam i w sumie zdecydowalam sie znow na WAT. ale ktos tutaj na forum dostal podobno vise H2. rozmowe na ten temat znajdziesz tutaj:

http://usa.info.pl/phpBB2/viewtopic.php?p=...ighlight=#47976

duzo bylo podobnych watkow poszukaj w przegladarce, moze na cos trafisz co Cie zaciekawi:)

bedac studentka oczywiscie mozesz korzystac z wiz pracowniczych, ale kazda wiza ma inne wymagania.

te wszystkie intership'y i practical trainer sa dla studentow i absolwentow ale studiujacych dany kierunek studiow zwiazany z praca ktora chcesz podjac w usa albo legitymujesz sie conajmniej 2 latnim doswiadczeniem zawodowym i mozesz pracowac od 3 m-cy do max 18.

H2B mozesz podjac kazda prace ktorej (jak to pisza na stronach biur) nie chcieli Amerykanie- i wtedy dany pracodawca musi przedstawic dokumenty ze na prawde tej posady nikt nie chcial i zaplacic za petycje (Opłata, którą należy uiścić przy składaniu petycji wynosi obecnie 1500 USD.)- tym przypadku byl by to Twoj znajomy. jak dla mnie to ten program jest dosc dziwny wlasnie z tego wzgledu, ale to taka moja skromna sugestia, moze w praktyce to wyglada nieco inaczej.

H1B moga ubiegac sie osoby, które legitymują się wyższym wykształceniem ("at least bachelor's degree or equivalent"), specjalizujący się w zawodach z tej, wymienianej przez USCIS, grupy: "For example, architecture, engineering, mathematics, physical sciences, social sciences, medicine and health, education, business specialties, accounting, law, theology, and the arts are specialty occupations."

i oczywiscie mozesz podjac prace tylko na te 3 miesiace:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Opłata, którą należy uiścić przy składaniu petycji wynosi obecnie 1500 USD.)

To nie jest prawda. Tak wysokie oplaty dotycza tylko wiz H1, w przypadku H2B przy składaniu petycji I-129 filing fee wynosi $190.

Polecam stronke: http://www.visapro.com/US-INS-Forms/INS-Form-I-129.asp

oraz I-129 w pdfie ze strony USCIS.

Koszty dla pracodwacy sa wiec minimalne; gratulujemy wszelkim agencjom "przebitki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OTW mam pytanie skoro ta petycja kosztuje tylko $190 to dlaczego biura podaja inna sume?

przyklad ze strony ST:

Ponadto uczestnik z własną ofertą pracy musi pamiętać, że koszty uzyskania petycji pokrywa pracodawca i wynoszą one, za jedną petycję, niezależnie od ilości osób na petycji (do 25 osób na jednej petycji):

700 USD InterExchange: opłata za program

1340 USD – opłata za petycję w USCIS

300 USD – koszt 3-dniowej reklamy – ogłoszenia o pracy w lokalnej prasie

zszokowala mnie rowniez ta suma bardzo, bo jesli to mialy by byc az takie koszta to nie wiem czy ktorys z pracodawcow amerykanskich chcialby tyle zaplacic:/

szukalam na stronach rowniez innych biur ktore organizuja program H2B ale na wiekszosci z nich nie podaja ceny tej petycji ani wogole opcji H2B z wlasna oferta pracy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na scieme ze strony polskich firm. Procedura wydaje sie byc dosc skomplikowana wiec mozna poupychac rozne koszty z sufitu. Byc moze czesc kosztow jest realna - na pewno filing fee o ktorej pisalem, koszty zalatawiania tego w usa, byc moze korzystania z pomocy prawnikow na miejscu przez polskich posrednikow... Zastanawiajaca jest rozbieeznosc w oplatach podawanych przez te firmy...

Przepisy odnosnie oplat za rozpatrzenie I-129 sa jasne - $190 stawki postawowej + $750 (firmy <25 pracownikow) lub $1500 (duze firmy) ale tylko w przypadku H1. O dodatkowych oplatach dla H2B nic nie pisza.

Natomiast ETA-750 (Temporary Labor Cetrificate), o ktory wystepuje pracodawca do DOLu jest darmowy - http://www.visapro.com/US-Immigration-Form...-750-A-Form.asp

Najlepiej zeby procedure opisala osoba ktora zalatwiala sobie H2B na wlasna reke, a nie przez posrednikow.

P.S. Polecam stronke http://www.visapro.com firmy, ktora genralnie zajmuje sie tym samym co polscy posrednicy, co nie przeszkadza jej pisania prawdy o oplatach urzedowych i przedstawiania tego w czytelnej formie. Ot, roznica w podejsciu do klienta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stawiam na scieme ze strony polskich firm. Procedura wydaje sie byc dosc skomplikowana wiec mozna poupychac rozne koszty z sufitu. Byc moze czesc kosztow jest realna - na pewno filing fee o ktorej pisalem, koszty zalatawiania tego w usa, byc moze korzystania z pomocy prawnikow na miejscu przez polskich posrednikow... Zastanawiajaca jest rozbieeznosc w oplatach podawanych przez te firmy...

Przepisy odnosnie oplat za rozpatrzenie I-129 sa jasne - $190 stawki postawowej + $750 (firmy <25 pracownikow) lub $1500 (duze firmy) ale tylko w przypadku H1. O dodatkowych oplatach dla H2B nic nie pisza.

Natomiast ETA-750 (Temporary Labor Cetrificate), o ktory wystepuje pracodawca do DOLu jest darmowy - http://www.visapro.com/US-Immigration-Form...-750-A-Form.asp

Najlepiej zeby procedure opisala osoba ktora zalatwiala sobie H2B na wlasna reke, a nie przez posrednikow.

P.S. Polecam stronke http://www.visapro.com firmy, ktora genralnie zajmuje sie tym samym co polscy posrednicy, co nie przeszkadza jej pisania prawdy o oplatach urzedowych i przedstawiania tego w czytelnej formie. Ot, roznica w podejsciu do klienta.

Niestety nie masz racji. I nie ma tu zadnej sciemy. Koszt $1340, o ktorym mowa jest wyzej, to realny koszt aplikacji I-129. Twoja strona nie podaje dokladnie jakie sa oplaty. I o tym nalezy przeczytac w instrukcji. A koszt jest nastepujacy: I-129 to minimum $340 (nie $190). I to jest wersja podstawowa, co oznacza, ze urzad ma nawet do 180 dni na rozpatrzenie tej formy (nie liczac RFE). I trudno wyobrazic sobie kogos kto bedzie tyle czekal aby pojsc do konsulatu... Dlatego pracodawcy wybieraja opcje Premium Processing za dodatkowe $1000. I wtedy masz odpowiedz w ciagu 14 dni. Czyli koszt wynosi $1340.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Polecam stronke http://www.visapro.com firmy, ktora genralnie zajmuje sie tym samym co polscy posrednicy, co nie przeszkadza jej pisania prawdy o oplatach urzedowych i przedstawiania tego w czytelnej formie. Ot, roznica w podejsciu do klienta.

Chyba nie do konca pisza prawde, bo nie wyjasniaja dokladnie jakie sa oplaty i kiedy dopiero zawierasz z nimi umowe to mowia ci o tym $1000 i o tym, ze bedziesz czekal na wize kolo 6 miesiecy jesli nie zaplacisz. Znam wiele osob, ktore dowiedzialy sie o $1000 kiedy dokumenty byly gotowe do wyslania. Inna rzecz, ze ich legal fees tez nie sa prawdziwe. Nie pisza np. ze wypelnienie przez nich formy ETA to kolejne $500. I jesli chcesz aby zrobili opis zawodu (co bardzo czesto pomaga w uzyskaniu approval) to jest to dodatkowo $350. Tak wiec gdyby byli uczciwi to by napisali wyraznie ile co kosztuje i co jest niezbedne itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje karina za odpowiedz. teraz mam drugie pytanie czy mozesz mi zatem w przyblizeniu podac ile wynosi calkowity koszt takiego wyjazdu na H2B.

bo z tego co rozumiem koszta tej petycji placi pracodawca a nie wyjezdzajacy, tak? to jakie koszta ponosi zatem osoba wyjezdzajaca a jakie jej pracodawca.

bo z tego co czytam to sa kosmiczne sumy zwlaszcza dla pracodawcy wiec zatem czy oplaca sie wogole jechac na H2B?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie masz racji. I nie ma tu zadnej sciemy. Koszt $1340, o ktorym mowa jest wyzej, to realny koszt aplikacji I-129. Twoja strona nie podaje dokladnie jakie sa oplaty. I o tym nalezy przeczytac w instrukcji. A koszt jest nastepujacy: I-129 to minimum $340 (nie $190). I to jest wersja podstawowa, co oznacza, ze urzad ma nawet do 180 dni na rozpatrzenie tej formy (nie liczac RFE). I trudno wyobrazic sobie kogos kto bedzie tyle czekal aby pojsc do konsulatu... Dlatego pracodawcy wybieraja opcje Premium Processing za dodatkowe $1000. I wtedy masz odpowiedz w ciagu 14 dni. Czyli koszt wynosi $1340.

Masz racje - jest jeszcze $150 dodatkowej oplaty przy pierwszym podejsciu do I-129. Czyli razem $340.

Natomiast nie zgadzam sie, ze te $1340 jest "realne". Zalezy dla kogo.

Ja przygotowuje sie do pracy w USA na pazdziernik - znalazlem juz sobie pracodawce i powoli zabieram sie za formalnosci. Czasu jest duzo, ponad pol roku i mam nadzieje ze to wystarczy.

Co do strony visapro.com - nie jest "moja" (nie korzystam z ich uslug), ale sporo mi pomogla szczegolnie kiedy ostatnio byl problem z wejsciem na strony DOLu. Na pewno to co podaja w kwestii oplat urzedowych jest blizsze rzeczywistosci niz opisy w stylu "wiza h2b kosztuje $1500 i trzeba o nia wystapic w okresie od kwietnia do pazdziernika" ktore znalazlem na polskich forach...

No nic, na razie jestem madry, zobaczymy co bedzie dalej ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...