Skocz do zawartości

Jak kupowac bilet lotniczy do USA czyli taki mini poradnik:)


Czy kupując bilet poprzez biuro byłeś póżniej zadowolony z własnego wyboru?  

8 użytkowników zagłosowało

  1. 1.

    • TAK
      5
    • NIE
      3


Rekomendowane odpowiedzi

Ok więc tak. Zapisałem się na program BTC i lecę do LA. Wiele osób tutaj na forum pyta jak lepiej kupic bilet lotniczy. Czy przez biuro czy samemu. Odpowiedz wydaje sie prosta jesli przeanalizujemy kilka faktów:

Umowę z BTC podpisujemy najcześciej w styczniu/lutym. Wtedy już musimy zadeklarowac czy zlecamy posrednikowi kupno biletu. Jesli tak to w umowie którą podpisujemy płacimy niższy koszt za program aczkolwiek "Los Angeles, San Fransisco (2290-2790+podatki lotniskowe)". Ważna jest jednak informacja na samym końcu: "Całkowita wysokośc opałaty za bilet lotniczy i przelot w tym samy terminie i do tego samego miejsca docelowego USA, będzie identyczna niezaleznie od lini lotniczej i zostanie podana klientowi najpóźniej do dnia 29 kwietnia. To ostanie zdanie jest bardzo ważne gdyż oznacza ono iż BTC będzie załatwiało bilet dopiero po wizycie w konsulacie w kwietniu. A wtedy ceny biletów będą znacznie wyższe niż teraz. Tak to już jest że im bliżej wakacji tym bilety droższe. Nie ma tu faktycznego błędu BTC gdyż oni chcą załatwiac bilet po otrzymaniu wizy. Właśnie tym się kierują gdyż "zawsze istnieje ryzyko niedostanie wizy" i tym argumentem zazwyczaj skutecznie przekonują do zlecenia kupna biletu. Jakie są tego skutki? Cóż, jakieś 3,500 zł za bilet w kwietniu. Trzeba podkreślic iż arghument o wizie jest nieuzasadniony a to z tego względu iż linie United Airlines które najczęściej latają wraz z Lufthansą gwarantują całkowity zwrot kosztów w przypadku nie dostania wizy.

Ja za bilet do LA, który kupiłem wczoraj zapłaciłem wraz z wszystkimi opłatami 2280 zł (sam bilet kosztował 1510 zł). Owszem zapłaciłem 150$ więcej za program ale podsumujmy czy nie wyszedłem na plus:

KOSZT CALKOWITY Z ZLECENIEM BILETU:

Program + bilet + opłaty lotniskowe --> 2158zł + 2790 zł + 632,9 zł =

5580, 9 zł

KOSZT CAłKOWITY Z WLASNYM BILETEM:

Program z dopłatą + koszt całkowity biletu --> 2610 zł + 2280 zł = 4890 zł

OSTATECZNY BILANS:

5580,9 - 4890 = 690 zł

Czyli zaoszczędzimy prawie 700 zł a to jest prawie 230$. Wszystkie poniższe obliczenia przeprowadziłem na podstawie opcji D z biura BTC oraz miasta docelowego LA. Nie da się jednak ukryc że o wiele bardziej oplaca sie kupic bilet we wlasnym zakresie niz zlecac go posrednikowi.

Kupno biletu to bardzo prosta sprawa. Wystarczy iśc do jakiegos biura podrozy i podac dane: kiedy chce sie wyleciec, kiedy chce sie wrocic i z kad chce sie wyleciec. Nastepnie czeka sie z 5-6 minut az mily pan wyszuka najrazsadniejsze polaczenie i wtedy ustala sie z nim reszte szczegółów takich jak porty przystankowe, godzina przylotu, odlotu itp itd. A na koniec jeszcze kilka rad:

1) Nigdy nie kupujcie spontanicznie biletu! Zawsze sprawdzcie oferty w kilkunastu biurach podrózy i u przedstawicieli lini. Możecie sie zdziwic jak rozbiezne moga byc ceny. Przykładowo ja bedac w kilku biurach podrozy w ten sam dzien w przeciagu 2och godzin uslysalem ceny 2690 zl, 2560zl 2410, 2320! Widziecie roznice prawie 3 stowek?

2) Pamiętajcie o REZERWACJI. Rezerwacja biletu jest BEZPLATNA i NIEZOBOWIAZUJACA. Moze byc wystawiona od 3 dni do 10 a nawet dluzej. Oznacza to ze od momentu podjecia rezerwacji macie 3 lub wiecej dni na podjecie decyzji. Jesli nie pojawicie sie w biurze przez ten czas to nikt nie bedzie was scigal tylko poprostu rezerwacja zostanie automatycznie anulowana. A dlaczego jestto sprawa dosc wazna? Bo rynek lini lotniczych zmienia sie z minuty na minute.Przykladowo jesli wychaczycie jakis atrakcyjny bilet w pon o godz 17:10 i nie zarezerwujecie go, przejdziecie sie po innych biurach i ostatecznie wrocicie tam 2 godz pozniej i bedziecie chcieli go kupic to mozecie sie zdziwic GDYZ MOZLIWE ZE MIEJSCA JUZ NIE BEDZIE! Takze Rezerwacja jest dosc waznym elementem

3) Nie wszystkie linie gwarantuja zwrot pelnych kosztow w przypadku niedostania wizy. Z tego co sie zorientowalem to taka opcje posiada UNITED AIRLINES. Są to linie najczęściej latajace wraz z Lufthansą z dosc atrakcyjnymi cenami i rezerwacja 3 dniową.

4) Większosc lini, w tym UNITED, nie zwraca kosztów biletu w przypadku zrezygnowania z wylotu z własnej winy czyli np "nie lecę bo mi się odwidziało"

5) Koszty zmiany terminu wylotu plasują się pomiędzy 135zł a 355zł. Zależą od lini. Warto też pamiętac iż np Lufthansa liczysie soie specjlana taryfe jesli zmiana zachacza o sezon czyli np mamy bilet na 29 czerwca a chcemy przeniesc na 2 lipca kiedy zaczyna sie sezon.

6) Wiekszosc najatrakcyjniejszych cenowo lotów zazwyczaj ma punkty przestojowe w różnych lotniskach. Tak że może sie zdarzyc iż zanim dolecimy do docelowego miasta w USA zaliczy po drodze jeszcze kilka największych lotnisk w Europie co wiąże się z przesiadkami, odprawami, oczekiwaniem itp uciążliwymi rzeczami. Jeśli chcemy tego uniknac to lepiej zaplacic 200 czy 300 zł wiecej i leciec Warszawa-Chicago-Chcago-LA czyli prawie bez postojów :lol:

Jeszcze jedna ważna sprawa. Wiele osób pyta jaki bilet elektroniczny czy papierowy. Ja nie miałem możliwości wybioru. Mój pośrednik od razu wystawił mi bilet elektroniczny którego nie zobacze ale dał mi rówmnież wersję papierową tego biletu która wygląda tak:

http://img176.imageshack.us/my.php?image=bilet2ib2.jpg

Znajdują się tam różne ważne dane o które może poprosic obsługa lotniska(ale nie musi :wink: ) Dośc pożyteczna rzecza sa dane ktore zaznaczylem czerwoną ramką. Jest to Nazwisko i numer lotu. Wchodząc na stronę

www.checkmytrip.com i wpisujac te dane mozesz sprawdzic swoja rezerwacje. Jednakze kilkajac na lotnisko na ktorym ladujesz dotrzesz do strony z mnostwem ciekawych informacji odnosnie tego jak wydostac sie z lotniska do centrum, gdzie cos zjesc, gdzie sie przespac a takze plany terminali, lotniska itp. Bardzo pozyteczna sprawa moim zdaniem.

Oprócz tego wyciagu powinniscie dostac jeszcze taka wkladke o tym co wolno przewozic czego nie wolno, wymairy bagazu itp informacje..

Jeszcze jedna sprawa. Pomimo iz wychodzimy w miare tanio na kupnie biletu w biurze podrozy, to jednak Pan ktory nam wyszukuje, rezerwuje i wreszcie kupuje bilet pobiera sobie calkiem przyzwoita oplate tak około 100 zł. Jesli chcecie obnizyc sobie koszty o te 100 zł to zostaje wam jeszcze interent gdzie mozecie o wiele taniej kupic bilet. Brak posrednikow brak dodatkowych kosztow - proste. Pamietajcie jednak ze bardzo czesto do kupna biletu potrzeba karty kredytowej wypuklej a nie debetowej. Tak ze wszelkie Visy Electron, Maestro itp odpadaja...

Uff no to chyba bylo by na tyle. Mam nadzieje ze pomoglem w czyms tym postem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

organizujac wyjazd na wlasna reke mozna rzeczywiscie sporo zaoszczedzic. jak jechalem pierwszy raz, to koszt programu plus bilet (wszystko zalatwiane przez firme od w&t) wynioslo mnie razem 6 tys. zl. teraz sam sobie zalatwilem kontrakt na prace oraz bilety lotnicze i zakladam, ze caly koszt wyjazdu wyniesie niewiele ponad 4 tys. zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko, lupić bilet jeszcze przed wizyta w ambasadzie??

Przed przeczytaniem posta martwilem sie ze nie zwroca mi wszystkich kosztow biletu( jak bym nie dostał wizy). A teraz przynajmniej wiem, że sa linie ktore zwracaja calkowity koszt w przypadku nie dostania wizy( chyba ze cos nie tak zrozumialem??).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaaardzo wartosciowy post, brawo! :smt041

Ja tylko dodam, ze - jesli ktos chce za wszelka cene, chocby najwiekszych niewygod, znalezc bardzo tani bilet - warto czasami pokombinowac z polaczeniami tanimi liniami do jakichs miast europejskich (ot, na przyklad jakas Kolonia, Stuttgart, Dortmund, czy inny Londyn), a nastepnie wsiasc juz do samolotow, lecacych za Wielka Wode.

Jasne, ze - byc moze - trzeba bedzie doplacic za nadbagaz, ale bylibyscie zaskoczeni jak wiele mozna na takim ukladzie zaoszczedzic. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...